Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gvinėjoje laidojamas buvęs prezidentas, o perversmą surengusi chunta stiprina savo gniaužtus

Gvinėjoje penktadienį pagerbtas buvęs diktatorius, velionis Lansana Conte, o po jo mirties valdžią šalyje užgrobusi karinė chunta ėmėsi veiksmų, kad būtų pripažinta tarptautiniu mastu.
Įvykiai Gvinėjoje
Įvykiai Gvinėjoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Buvusio prezidento, geležiniu kumščiu 24 metus valdžiusio šalį, šalininkai ir net jo kritikai dalyvavo gedėjimo apeigose, kurios prasidėjo, kai L.Conte karstas buvo atvežtas prie Konakrio parlamento rūmų, kur susirinko šimtai žmonių.

Vėliau šią dieną laukiama tūkstančių žmonių ateisiant į specialias pamaldas nacionaliniame stadione; po to L.Conte kūnas karste bus išvežtas į jo gimtąjį Lansanajos kaimą, esantį už 120 km į šiaurės vakarus nuo Konakrio.

Plėšikavimu kaltinę buvusį prezidentą profesinių sąjungų lyderiai taip pat atvyko pareikšti pagarbos mirusiam ir užuojautos artimiesiems.

Tarp gedinčiųjų yra ir kaimyninės Siera Leonės prezidentas Ernestas Bai Koroma, Liberijos prezidentė Ellen Johnson Sirleaf bei Dramblio Kaulo Kranto prezidentas Laurentas Gbagbo.

Pučo vadovas Moussa Dadis Camara, save jau laikantis prezidentu, pakvietė Aštuoneto (G-8), Jungtinių Tautų (JT), Europos Sąjungos (ES) ir Afrikos Sąjungos pasiuntinius susitikti šį savaitgalį, kad „nuramintų tarptautinę bendruomenę.

Karinė chunta per nacionalinį radiją perskaitytame pranešime paskelbė, jog pirmiausia šeštadienio rytą 10 val. Grinvičo (12 val. Lietuvos) laiku surengs „informacinį susitikimą“ su pilietinės visuomenės, politinių partijų, religijų ir sąjungų atstovais“.

Vidurdienį būsiąs antras susitikimas, kuriuo norima „nuraminti tarptautinę bendruomenę“.

Buvęs kariuomenės degalų sandėlio viršininkas kapitonas M.D.Camara jau užsitikrino buvusio ministro pirmininko Ahmedo Tidiane Souare lojalumą – šis į pučo vadą kreipėsi žodžiais „pone prezidente“, kai jiedu susitiko kareivinėse ketvirtadienį.

M.D.Camara, jau paskelbęs kariškių dominuojamą valdančiąją tarybą, vietoj pilietinės vyriausybės, sakė buvusiam premjerui A.T.Souare, jog šis galėtų padėti jam valdyti šalį, bet turįs neužmiršti, kas dabar yra viršuje.

„Vakar buvo jūsų valdžia, šiandien mūsų eilė, – nurodė M.D.Camara. – Galite grįžti prie reikalų, svarbiausia, kad būtų išvengta ginkluoto konflikto, kuris įtrauktų šalį į brolžudišką karą“.

A.T.Souare atsakė, kad jis ir jo ministrai yra pasirengę taranuti chuntai, ir pavadino M.D.Camarą prezidentu.

„Mes esame visiškoje jūsų dispozicijoje, – sakė jis. – Mes dėkojame jums už jūsų išmintį, pone Prezidente“.

Chunta pažadėjo rinkimus 2010 metų gruodį; be to, pasak M.D.Camaros, karinis valdymas esąs trumpalaikis.

Šią koloniją seniau valdžiusi Prancūzija pareiškė norinti, kad vyktų „taikus, tvarkingas ir demokratiškas perėjimas“ bei būtų greitai surengti „laisvi ir skaidrūs rinkimai“, kuriuos prižiūrėtų tarptautiniai stebėtojai.

JAV pareikalavo nedelsiant grįžti prie pilietinio valdymo: „Jungtinės Amerikos Valstijos smerkia karinį pučą Gvinėjoje ir nepriima pranešimo, žadančio rinkimus 2010-ųjų gruodį“, kaip sakoma JAV ambasados Konakryje išplatintame pareiškime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?