53 metų J. Moise'ą 2021 metų liepą privačioje rezidencijoje nušovė maždaug 20 užpuolikų, kurių dauguma buvo Kolumbijos samdiniai, grupė. Jo sargybiniai nepaleido nė vieno šūvio, kad apgintų valstybės vadovą.
Po jo mirties Haitis ėmė vis giliau grimzti į chaosą. Naujo prezidento rinkimai taip ir neįvyko.
Haičio naujienų portalas „AyiboPost“ pirmadienį paskelbė, anot jo, visą nužudymą tiriančio teisėjo sprendimą.
Jame magistratas nurodė J. Moise'o našlę Martine Moise (Martin Moiz) ir dar 50 asmenų perduoti baudžiamajam teismui, „kad jie būtų teisiami dėl nusikalstamo sąmokslo, ginkluoto apiplėšimo, terorizmo, nužudymo ir bendrininkavimo nužudant“.
Toliau dokumente teigiama, kad „buvusios pirmosios ponios dalyvavimo požymių [...] pakanka“ kaltinimams pareikšti, ir priduriama, kad jos pareiškimai buvo „tokie prieštaringi, kad jie palieka tam tikrų abejonių ir ją diskredituoja“.
Velionio žmona Martine per užpuolimą buvo sužeista.
Dokumente taip pat teigiama, jog yra pakankamai informacijos, kad prie nužudymo prisidėjo buvęs laikinasis ministras pirmininkas Claude'as Josephas (Klodas Žozefas) ir buvęs nacionalinės policijos generalinis direktorius Leonas Charles'is (Leonas Šarlis).
122 puslapių dokumente „aiškiai nenurodyti nei nužudymo organizatoriai, nei jų finansuotojai“, teigė „AyiboPost“.
Anksčiau šį mėnesį JAV teismas kalėti iki gyvos galvos nuteisė nužudyme dalyvavusį amerikietį iš Haičio Josephą Vincent'ą (Žozefą Vensaną).
Jungtinės Valstijos pradėjo baudžiamąjį persekiojimą prieš 11 asmenų dėl įtariamo jų dalyvavimo nužudant J. Moise'ą, tvirtindamos, kad bylos priklauso jų jurisdikcijai, nes dalis nužudymo sąmokslo buvo parengta Pietų Floridoje.
Iki šiol kalėti iki gyvos galvos nuteisti keturi asmenys, įskaitant J. Vincent'ą.
Šį mėnesį paskelbtoje Jungtinių Tautų ataskaitoje teigiama, kad Haitis išgyvena didžiulę politinę, humanitarinę ir saugumo krizę: didelėje šalies dalyje siautėja gaujos, o žmogžudysčių skaičius pernai išaugo daugiau nei dvigubai – iki beveik 4 800.
Vien sausį žuvo, buvo sužeista ar pagrobta daugiau kaip 1 100 žmonių – tai pats smurtingiausias mėnuo šalyje per dvejus metus trunkantį konfliktą, pranešė JT.