„Hamas“ pavyko apkvailinti Izraelį: „Jie mus pričiupo“

Šeštadienio puolimas – didžiausias Izraelio gynybos pažeidimas nuo 1973 m., kai arabų kariuomenės pradėjo karą – įvyko po dvejus metus trukusios „Hamas“ klastos, kurios metu „Hamas“ slėpė savo karinius planus ir įtikinėjo Izraelį, kad nenori kovoti, skelbia naujienų agentūra „Reuters“.

Izraelis buvo priverstas manyti, kad sulaiko nuo karo pavargusią „Hamas“ grupuotę, teikdamas ekonomines paskatas Gazos Ruožo darbininkams, grupuotės kovotojai buvo mokomi ir treniruojami, dažnai visiems matant, „Reuters“ komentavo „Hamas“ artimas šaltinis.

Prie agentūros rengto reportažo prisidėjo ne tik minėtas šaltinis, bet ir trys pašnekovai Izraelio saugumo tarnyboje, kurie, kaip ir kiti, prašė neviešinti jų tapatybės.

„Hamas“ leido Izraeliui susidaryti įspūdį, kad jis nėra pasirengęs kovai“, – sakė šaltinis „Hamas“ aplinkoje, apibūdindamas planus surengti didžiausio masto puolimą nuo Jom Kipuro karo prieš 50 metų.

„Pastaraisiais mėnesiais „Hamas“ naudojo precedento neturinčią žvalgybos taktiką, kad suklaidintų Izraelį, sudarydamas viešą įspūdį, jog rengiantis šiai didžiulei operacijai jis nenori stoti į kovą ar konfrontaciją su Izraeliu“, – pažymėjo šaltinis.

„Tai mūsų 9/11, – pareiškė Izraelio gynybos pajėgų atstovas spaudai majoras Niras Dinaras. – Jie mus pričiupo.“

Majoras pridūrė, kad Izraelis buvo nustebintas, kai kovotojai stulbinamai greitai priartėjo iš daugelio skirtingų pusių oru, žeme ir jūra.

Šaltinis „Hamas“ aplinkoje: Daugelis lyderių nežinojo apie planus, o mokymuose dalyvavę 1 000 kovotojų nežinojo tikslaus pratybų tikslo.

„Hamas“ atstovas Libane Osama Hamdanas agentūrai „Reuters“ tvirtino, kad išpuolis parodė, jog palestiniečiai turi valios siekti savo tikslų „nepaisant Izraelio karinės galios ir pajėgumų“.

Manė, kad nori pinigų

Minėtas „Hamas“ grupuotės šaltinis atskleidė, kad vienas ryškiausių pasirengimo elementų yra tas, kad pasaulyje teroristine pripažinta grupuotė Gazoje pastatė Izraelio gyvenvietės imitaciją, kurioje treniravosi atlikti karinius veiksmus ir mokėsi ją šturmuoti.

Anot jo, net buvo padaryti šių manevrų vaizdo įrašai.

„Izraelis tikrai juos matė, bet buvo įsitikinęs, kad „Hamas“ nenori įsivelti į konfrontaciją“, – pridūrė šaltinis.

Tuo tarpu „Hamas“ stengėsi įtikinti Izraelį, kad jam labiau rūpi užtikrinti, jog Gazos, siauro žemės ruožo, kuriame gyvena daugiau kaip du milijonai žmonių, darbininkai galėtų gauti darbą kitoje sienos pusėje, ir jis nėra suinteresuotas pradėti naują karą.

„Hamas“ sugebėjo sukurti visą įvaizdį, kad nėra pasirengęs karinei avantiūrai prieš Izraelį“, – sakė šaltinis.

VIDEO: Izraelio kariuomenės atstovas spaudai: „Hamas“ elgiasi kaip ISIS, slepiasi tarp Gazos civilių

Nuo 2021 m. karo su „Hamas“ Izraelis siekė užtikrinti pagrindinį ekonominio stabilumo lygį Gazos Ruože, siūlydamas paskatas, įskaitant tūkstančius leidimų, kad Gazos gyventojai galėtų dirbti Izraelyje arba Vakarų Krante, kur atlyginimai statybose, žemės ūkyje ar aptarnavimo srityje gali būti 10 kartų didesni nei Gazoje.

„Tikėjome, kad tai, jog jie atvyksta dirbti ir atneša į Gazą pinigų, sukurs tam tikrą ramybės lygį. Klydome“, – pabrėžė kitas Izraelio kariuomenės atstovas, kurį cituoja „Reuters“.

Agentūrą informuoti sutikęs šaltinis Izraelio saugumo institucijose pripažino, kad „Hamas“ apgavo Izraelio saugumo tarnybas.

„Jie privertė mus manyti, kad nori pinigų, – aiškino jis šaltinis. – Ir visą laiką jie dalyvavo pratybose/mokymuose, kol įsivėlė į maištą“.

Pastaruosius dvejus metus „Hamas“, pasitelkdama apgaulę, susilaikė nuo karinių operacijų prieš Izraelį, net kai kita Gazoje įsikūrusi islamistų ginkluota grupuotė, žinoma kaip „Islamo džihadas“, surengė nemažai išpuolių.

Lemtinga klaida

Vakarų Krante, kurį kontroliuoja Palestinos prezidentas Mahmoudas Abbasas ir jo „Fatah“ grupė, buvo tokių, kurie šaipėsi iš „Hamas“ grupuotės už tylą. Viename 2022 m. birželio mėn. paskelbtame „Fatah“ pareiškime grupė kaltino „Hamas“ lyderius, kad jie bėga į arabų šalių sostines gyventi „prabangiuose viešbučiuose ir vilose“, palikdami savo žmones skursti Gazoje.

Antrasis Izraelio saugumo šaltinis „Reuters“ sakė, kad buvo laikotarpis, kai Izraelis manė, jog judėjimo lyderis Gazoje Yahya al-Sinwaras buvo užsiėmęs Gazos valdymu, „o ne žydų žudymu“. Jis pridūrė, kad tuo pat metu Izraelis nukreipė dėmesį nuo „Hamas“, nes siekė susitarimo normalizuoti santykius su Saudo Arabija.

„Hamas“ tikriausiai pavyko daugiau, nei jie tikėjosi. Dabar jiems teks susidurti su Izraeliu, pasiryžusiu juos sunaikinti“, – agentūrai sakė Dennisas Rossas, buvęs Artimųjų Rytų derybininkas, šiuo metu dirbantis Vašingtono Artimųjų Rytų politikos institute.

Izraelis jau seniai didžiuojasi savo gebėjimu infiltruotis į islamistų grupuotes ir jas stebėti. Todėl, pasak „Hamas“ artimo šaltinio, svarbiausia plano dalis buvo išvengti informacijos nutekėjimo.

Daugelis „Hamas“ lyderių nežinojo apie planus, o mokymuose dalyvavę 1 000 kovotojų nežinojo tikslaus pratybų tikslo, pridūrė šaltinis.

Atėjus dienai, operacija buvo suskirstyta į keturias dalis, aiškino „Hamas“ šaltinis, apibūdindamas įvairius elementus.

„Pirmoji dalis buvo 3 000 raketų, paleistų iš Gazos Ruožo, ugnis, kuri sutapo su kovotojų, sklandančių virš pasienio užkardos skraidyklėmis, įsiveržimais.

Kai skraidyklėmis skraidantys kovotojai nusileido ant žemės, jie apsaugojo vietovę, kad elitinis desantininkų būrys galėtų šturmuoti Izraelio pastatytą įtvirtintą elektroninę ir cementinę sieną, skirtą užkirsti kelią skverbimuisi.

Kovotojai sprogmenimis pralaužė užtvaras ir paskui motociklais pervažiavo sieną. Buldozeriai išplėtė tarpus ir daugiau kovotojų įvažiavo keturračiais – tokias scenas aprašė liudininkai“, – rašo naujienų agentūra „Reuters“.

Stopkadras/Sprogimai Gazoje
Stopkadras/Sprogimai Gazoje

„Hamas“ tikriausiai pavyko daugiau, nei jie tikėjosi. Dabar jiems teks susidurti su Izraeliu, pasiryžusiu juos sunaikinti“, – agentūrai sakė Dennisas Rossas, buvęs Artimųjų Rytų derybininkas, šiuo metu dirbantis Vašingtono Artimųjų Rytų politikos institute.

Į atsargą išėjęs generolas Yaakovas Amidroras, buvęs ministro pirmininko Benjamino Netanyahu patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, sekmadienį žurnalistams teigė, kad išpuolis yra „didžiulė žvalgybos sistemos ir karinio aparato pietuose nesėkmė“.

B.Amidroras, kuris 2011 m. balandžio-2013 m. lapkričio mėn. vadovavo Nacionalinio saugumo tarybai, o dabar yra Jeruzalės strategijos ir saugumo instituto vyresnysis bendradarbis, pažymėjo, kad kai kurie Izraelio sąjungininkai teigė, jog „Hamas“ įgijo „daugiau atsakomybės“.

„Mes kvailai pradėjome tikėti, kad tai tiesa, – nuogąstavo jis. – Taigi padarėme klaidą. Mes neketiname pakartoti šios klaidos ir lėtai, bet užtikrintai sunaikinsime „Hamas“.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų