Tai daugiausiai gyvybių pareikalavęs gaisras Jungtinėse Valstijose per daugiau kaip šimtmetį.
Maujo apygardos pareigūnai vėlų šeštadienį nurodė, kad aukų skaičius išaugo iki 93. Anksčiau skelbta apie 89 žuvusiuosius.
Gubernatorius Joshas Greenas (Džošas Grinas) perspėjo: „Šis skaičius ir toliau didės. Norime tam paruošti žmones.“
Oficialiais skaičiavimais, gaisrui nusiaubus Lahainą, buvo apgadinta arba sunaikinta daugiau kaip 2 200 statinių, padaryta 5,5 mlrd. dolerių (5 mlrd. eurų) žala, tūkstančiai žmonių liko be pastogės.
Havajų institucijos pradėjo tyrimą dėl to, kaip buvo elgiamasi kilus gaisrui, o gyventojai teigė, kad negavo jokio įspėjimo.
„Už mūsų esantis kalnas užsidegė, bet niekas mums nieko nesakė, – naujienų agentūrai AFP pasakojo Vilma Reed (Vilma Rid). – Žinote, kada sužinojome, kad kilo gaisras? Kai jis buvo kitoje gatvės pusėje nuo mūsų.“
V. Reed, kurios namą sunaikino gaisras, sakė, kad dabar yra priklausoma nuo pagalbos ir nepažįstamų žmonių gerumo.
„Dabar tai yra mano namai“, – sakė 63 metų moteris, rodydama į automobilį, kuriame glaudžiasi su dukra, anūku ir dviem katėmis.
Daugiau nei 12 000 gyventojų turinti Lahaina, buvusi Havajų karališkosios šeimos buveinė, virto pelenais.
Pelno nesiekiančios Nacionalinės priešgaisrinės apsaugos asociacijos duomenimis, šis gaisras tapo daugiausiai aukų pareikalavusiu Jungtinėse Valstijose nuo 1918 metų, kai Minesotoje ir Viskonsine žuvo 453 žmonės.
Maujo policijos viršininkas John Pelletier (Džonas Pelletjė) sakė, kad išžvalgyta tik nedidelė nelaimės zonos dalis, o iš 89 aukų identifikuotos tik dvi, nes jos labai stipriai apdegė.
„Palaikai, kuriuos randame, yra nuo gaisro, kurio metu lydėsi metalas, – sakė jis. – Turime greitai atlikti DNR tyrimus, kad galėtume identifikuoti kiekvieną iš jų.“
„Kai paimame palaikus (...), jie suyra“, – sakė J. Pelletier.
„Nepakankamai įvertinome“
Havajų kongresmenė Jill Tokuda (Džil Tokuda) televizijai CNN sakė, kad pareigūnus tragedija nustebino.
„Mes nepakankamai įvertinome ugnies mirtinumą ir greitį“, – sakė ji.
Gubernatorius J. Greenas gynė skubų reagavimą, sakydamas, kad padėtį apsunkino tai, kad liepsnojo keli gaisrai ir siautė stiprus vėjas.
„Matydami tą audrą, abejojame, ar daug būtų buvę galima nuveikti su tokiu greitai plintančiu gaisru“, – sakė jis.
Havajų generalinė prokurorė Anne Lopez (En Lopes) sakė, kad jos biuras aiškinsis „svarbiausių sprendimų priėmimą ir galiojančią politiką prieš šios savaitės gaisrus Maujyje ir Havajų salose, jų metu ir po jų“.
Per krizę Maujis patyrė elektros energijos tiekimo sutrikimus, todėl daugelis gyventojų negalėjo gauti perspėjimų į savo mobiliuosius telefonus, o J. Tokuda teigė, kad pareigūnai turėjo tam pasiruošti.
Nebuvo įjungtos jokios pavojaus sirenos, o daugelis Lahainos gyventojų pasakojo, kad apie gaisrą sužinojo iš gatve bėgančių kaimynų, kurie perspėjo, kad reikia gelbėtis.
„Turime užtikrinti, kad dirbtume geriau“, – pridūrė J. Tokuda.
Šeštadienio vakarą ugniagesiai tebekovojo su dar bent vienu gaisru Maujo salyne.
Šie gaisrai kilo po kitų ekstremalių šios vasaros orų reiškinių Šiaurės Amerikoje: Kanadoje vis dar tęsiasi dideli miškų gaisrai, o JAV pietvakarius alina karščio banga.
Europoje ir kai kuriose Azijos dalyse oro temperatūra taip pat pakilo, kilo dideli gaisrai ir potvyniai. Mokslininkai teigia, kad dėl žmogaus sukeltos klimato kaitos stiprėja gamtos pavojai, jie tampa labiau tikėtini ir pražūtingesni.