Šnipas ar Ukrainos herojus, žuvęs nuo savų rankos? Bankininkas Kyjivui atskleidė didžiausią Kremliaus paslaptį

Ukrainos žvalgyba iš anksto žinojo, kada Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė pradėti invaziją. Tai pranešė 45 metų finansininkas Denysas Kirejevas, kuris vėliau Kyjive buvo nušautas Ukrainos saugumo tarnybos agentų. Nors tvirtinta, jog tai galėjo būti klaida, naujos aplinkybės rodo, kad tai galėjo būti iš anksto suplanuotas susidorojimas su vienu vertingiausių Ukrainos agentų Rusijoje.
Kyrylo Budanovas ir Denisas Kirejevas (dešinėje)
Kyrylo Budanovas ir Denysas Kirejevas (dešinėje) / Ukrainos Vyriausiosios žvalgybos valdybos nuotr.

D.Kirejevas 2022 metų vasario pabaigoje dalyvavo Rusijos ir Ukrainos derybose, o kovo pradžioje paslaptingomis aplinkybėmis žuvo Kyjive. Leidiniui „The Wall Street Journal“ pavyko atkurti ypatingą D.Kirejevo vaidmenį, pasikalbėjus su vyriausybės pareigūnais, Ukrainos ir JAV žvalgybos pareigūnais bei jo artimaisiais.

Iki praėjusių metų vasario D.Kirejevas Ukrainoje buvo žinomas kaip bankininkas: jis dirbo „Citibank“, „Credit Lyonnais“, ING ir „Rabobank“ Ukrainos padaliniuose, taip pat „Oshchadbank“.

Vasario mėnesį jis netikėtai buvo įtrauktas į Ukrainos delegaciją derybose su Rusija.

2022 m. kovo 5 d. pranešta, kad Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) pareigūnai Kyjive sulaikymo metu nušovė bankininką D.Kirejevą. Ukrainos žiniasklaida citavo šaltinius Ukrainos saugumo tarnyboje, kurie teigė, kad jis įtariamas valstybės išdavyste.

Tačiau Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba (GUR) teigė, kad D.Kirejevas buvo jos darbuotojas ir žuvo vykdydamas „specialią užduotį“. Rusijos opozicinio naujienų portalo agents.media šaltiniai teigė, kad jis buvo nužudytas „dėl nesusipratimo“.

K.Budanovas: D.Kirejevas buvo itin vertingas agentas

„The Wall Street Journal“ atskleidė, kaip D.Kirejevas pateko į GUR. 2021 m. pavasarį karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas išsikvietė bankininką į Ukrainos karinės žvalgybos būstinę. Jis paprašė jo pabandyti įsiskverbti į Rusijos karinę žvalgybą pasinaudojant savo ryšiais ir pažintimis.

„Jis turėjo reikiamą pažįstamų ratą. Per jį buvo vykdomi finansiniai sandoriai, – interviu „The Wall Street Journal“ sakė K.Budanovas. – Jis palaikė ryšius su visais, įskaitant labai įtakingus žmones.“

D.Kirejevas sutiko su šiuo pasiūlymu. Jis pradėjo keliauti į Charkivo sritį, kur kartu su kitu karinės žvalgybos tarnybos nariu automobiliu kirsdavo sieną su Rusija. Jis grįždavo po kelių dienų ir perduodavo K.Budanovui surinktą informaciją. „Jis gaudavo informacijos apie viską, – pasakojo K.Budanovas. – Slaptųjų tarnybų ir finansų pasauliai, kaip ir nusikalstamas pasaulis, bent jau mūsų šalyse, visada yra susiję“.

Nuotr. iš parlament.ua/Denysas Kirejevas
Nuotr. iš parlament.ua/Denysas Kirejevas

K.Budanovo teigimu, D.Kirejevas plėtojo ryšius su Europos žvalgybos tarnybomis, taip pat su Rusijos kariškiais ir pareigūnais. Pasak vieno draugo, D.Kirejevui „patiko vaidinti agentą 007“.

„Ukrainska pravda“ rašo, kad jo giminaitis 2003 m. tapo Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) vadovo pavaduotoju. Pasak jo bendražygių, šis ryšys paskatino D.Kirejevą susidomėti šnipinėjimu.

Kai 2021 m. rudenį JAV žvalgybos agentūros pradėjo siųsti Ukrainai įspėjimus apie Rusijos grėsmę, D.Kirejevas iš savo šaltinių irgi sužinojo apie gresiančią invaziją ir pirmasis Ukrainoje pradėjo skambinti pavojaus varpais, sakė K.Budanovas. Žinodamas grėsmę keliančią informaciją D.Kirejevas vasario 18 d. atsisakė su šeima skirsti slidinėti į Alpes.

Jei ne jo informacija, Kyjivas galėjo būti užimtas

Invazijos išvakarėse, 2022 m. vasario 23 d., D.Kirejevas K.Budanovui perdavė naujų žinių. Jie nurodė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksti ryte davė įsakymą dėl invazijos. „The Wall Street Journal“ teigimu, D.Kirejevas taip pat nurodė vieną iš pagrindinių pirmosios Rusijos atakos taikinių.

„Scanpix“/AP nuotr./Degantis Hostomelio oro uostas
„Scanpix“/AP nuotr./Degantis Hostomelio oro uostas

Vasario 24 val. 8 val. rytą Rusijos kariniai sraigtasparniai nusileido Antonovo oro uoste netoli Kyjivo. Bet ten jų jau laukė. K.Budanovo teigimu, būtent dėl D.Kirejevo gautos informacijos pavyko laiku perkelti papildomas pajėgas į oro uostą. Po įnirtingų kovų Rusijos pajėgoms tapo neįmanoma panaudoti šio oro uosto kaip atspirties taško puolimui prieš Kyjivą. „Jei ne Kirejevas, Kyjivas greičiausiai būtų užimtas“, – sakė K.Budanovas.

Jei ne D.Kirejevas, Kyjivas greičiausiai būtų užimtas.

Po to, kai buvo sužlugdytas Rusijos „žaibiškas žygis“ į Kyjivą, K.Budanovas paprašė S.Kirejevo dalyvauti Rusijos ir Ukrainos derybose, kurios vyko vasario pabaigoje ir kovo pradžioje Baltarusijoje.

D.Kirejevas suprato, kad jam būtų rizikinga dalyvauti derybose, nes paaiškėtų jo ryšiai su Ukrainos specialiosiomis tarnybomis. Tačiau nepaisant to, jis sutiko. „Na, velniai griebtų. Jei Tėvynė pasakė „reikia“, aš važiuosiu“, – pasakė jis vienam iš savo apsaugininkų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos ir Ukrainos delegacijų derybos dėl taikos. D.Kirejevas – stalo gale dešinėje.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos ir Ukrainos delegacijų derybos dėl taikos. D.Kirejevas – stalo gale dešinėje.

Išsivežė ir nušovė saugumo tarnybos agentai

Prieš antrąjį derybų raundą Baltarusijoje, kovo 3 d. vakare, D.Kirejevui paskambino iš Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) kontržvalgybos vadovo Oleksandro Poklado biuro ir pasakė, kad Pokladas prašo asmeninio susitikimo, pasakoja K.Budanovas. Antrojo derybų raundo dieną D.Kirejevas kartu su savo asmens sargybiniais ir karinės žvalgybos agentais, kurie taip pat turėjo dalyvauti kelionėje į Baltarusiją, nuvyko į Kyjivo geležinkelio stotį. Jis įspėjo savo asmens sargybinius nesikišti, jei būtų suimtas.

D.Kirejevas buvo nužudytas kaip Rusijos šnipas: Ukrainos saugumo tarnybos agentai paliko jo lavoną ant šaligatvio Kyjivo centre su kulkos skyle pakaušyje. Tačiau po kelių dienų jis buvo palaidotas kaip didvyris.

Netoli Sofijos soboro Kyjivo centre keli mikroautobusai su SBU agentais apsupo D.Kirejevo automobilį. Jo sargybiniai buvo nuginkluoti, o pats D.Kirejevas įsodintas į mikroautobusą ir išvežtas nežinia kur. Maždaug po pusantros valandos į vietą, kur buvo rastas D.Kirejevo kūnas, buvo iškviesti karo policijos pareigūnai. Jo žūties aplinkybės taip ir nebuvo iki galo atskleistos.

„The Wall Street Journal“ rašo, kad D.Kirejevas buvo nužudytas kaip Rusijos šnipas: Ukrainos saugumo tarnybos agentai paliko jo lavoną ant šaligatvio Kyjivo centre su kulkos skyle pakaušyje. Tačiau po kelių dienų jis buvo palaidotas kaip didvyris.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis D.Kirejevą po mirties apdovanojo medaliu už „išskirtinį indėlį į valstybės suvereniteto ir valstybės saugumo gynybą“.

Didysis saugumo tarnybos valymas

„The Wall Street Journal“ teigimu, vėliau Kyjivas intensyviai ieškojo Rusijos agentų savo saugumo tarnybose. Liepos mėnesį prezidentas V.Zelenskis atleido SBU vadovą Ivaną Bakanovą, su kuriuo draugavo nuo vaikystės, o kelios dešimtys tarnybos generolų buvo atleisti arba patraukti baudžiamojon atsakomybėn už įtariamą vaidmenį padedant Rusijos invazijai. Ukrainoje iškelta daugiau kaip 650 bylų dėl valstybės pareigūnų išdavystės.

Ukrainos saugumo tarnybos nuotr./Ivanas Bakanovas
Ukrainos saugumo tarnybos nuotr./Ivanas Bakanovas

D.Kirejevas su karinėmis iškilmėmis buvo palaidotas Kyjive. Jo kapas yra šalia pirmojo Ukrainos užsienio reikalų ministro kapo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų