Šis vietinis teisės aktas taps antruoju miesto nacionalinio saugumo įstatymu po to, kurį Pekinas primetė miestui 2020 metais, numalšinęs didžiulius ir kartais smurtinius demokratinius protestus.
Penktadienio rytą „Nacionalinio saugumo užtikrinimo įstatymo projektas“ buvo oficialiai pristatytas miesto įstatymų leidžiamojoje institucijoje, kurioje nėra opozicijos atstovų.
Saugumo vadovas Chrisas Tangas (Krisas Tangas) įstatymų leidėjams teigė, kad naujasis įstatymas „tikrai ir skubiai reikalingas“.
„Honkongas susidūrė su rimtomis grėsmėmis nacionaliniam saugumui, ypač su spalvotąja revoliucija 2019 metais ir juodai apsirengusiųjų smurtu, kuris buvo nepakeliamai skausminga patirtis“, – sakė jis, turėdamas omenyje prodemokratinius protestus.
Įstatymo projekte išvardytos penkios naujos nusikaltimų kategorijos: išdavystė, sukilimas, šnipinėjimas ir valstybės paslapčių vagystė, nacionalinio saugumo sabotažas ir išorinis kišimasis.
Valdžia siūlo maksimalią įkalinimo iki gyvos galvos bausmę už valstybės išdavystę, sukilimą, sabotažą, keliantį pavojų nacionaliniam saugumui, ir Kinijos ginkluotųjų pajėgų narių kurstymą maištauti.
Įstatymo projekte taip pat pertvarkoma Honkongo kolonijinius laikus menančio „maišto“ nusikaltimo samprata, įtraukiant į ją neapykantos Kinijos komunistinei vadovybei ir socialistinei sistemai kurstymą, o maksimali bausmė padidinama nuo dvejų iki dešimties metų.
Procesas buvo paspartintas – įstatymo projektas pristatytas praėjus devynioms dienoms po to, kai praėjusią savaitę baigėsi mėnesį trukusios viešos konsultacijos.
Miesto lyderis Johnas Lee (Džonas Li) teigė, kad Honkongo nacionalinio saugumo įstatymo sukūrimas yra „konstitucinė pareiga“, kaip to reikalaujama pagal Pagrindinio įstatymo 23 straipsnį, kuris nuo 1997 metų, kai miestas iš Jungtinės Karalystės žinios buvo perduotas Kinijai, yra mažoji miesto konstitucija.
Įstatymų leidėjams penktadienį svarstant projektą, aktyvistė Alexandra Wong (Aleksandra Vong), dėl savo amžiaus dar vadinama močiute Wong, vienintelė išreiškė nepritarimą prie vyriausybės būstinės, laikydama ženklą su užbrauktu įstatymo numeriu „23“.
„Kaip tokiam svarbiam įstatymo projektui jie gali praleisti vos daugiau nei mėnesį, kad [pasikonsultuotų] su visuomene?“ – klausė ji kalbėdamasi su naujienų agentūra AFP ir stebima keliolikos policijos pareigūnų.
Tačiau Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning teigė, kad įstatymo projekte „suderintas poreikis užtikrinti nacionalinį saugumą ir teisių apsaugą, laisvę bei ekonominį vystymąsi“, ir laikė jį „būtina ilgalaikio Honkongo klestėjimo sąlyga“.