Honkongas kadaise buvo giriamas už bendrosios teisės tradicijas, leidžiančias tarptautiniams teisininkams dirbti jo teisinėje sistemoje.
Tačiau pagal 2020 metų Pekino įvestą nacionalinio saugumo įstatymą Honkongo vyriausybė pareiškė, kad jų dalyvavimas kelia, jos vertinimu, potencialią riziką.
„Byloje dalyvaujančios šalys niekada neturi teisės pasirinkti advokato iš užsienio“, – trečiadienį sakė Honkongo teisingumo sekretorius Paulas Lamas.
Honkongo vadovas gali taikyti išimtis, jei jų dalyvavimas „neprieštarautų nacionalinio saugumo interesams“, teigiama Teisingumo departamento pasiūlyme, kuriam trečiadienį pritarė miesto įstatymų leidžiamoji valdžia.
Pakeitimai susiję su pakartotiniais nesėkmingais Honkongo vyriausybės bandymais neleisti žinomam britų teisių advokatui Timui Owenui ginti žiniasklaidos magnato Jimmy Lai.
J.Lai – vienas žinomiausių Honkongo demokratijos aktyvistų – kalinamas nuo 2020 metų pabaigos ir pagal saugumo įstatymą yra kaltinamas „sąmokslu su užsienio jėgomis“.
Anksčiau Honkongo teismai spręsdavo dėl užsienio teisininkų priėmimo.
Tačiau gruodį aukščiausioji Kinijos įstatymų leidybos institucija suteikė Honkongo vadovui Johnui Lee įgaliojimus tikrinti pareiškėjus.
Pekinas sprendimą priėmė po to, kai trys Honkongo teisėjai pritarė J.Lai prašymui, kad jam atstovautų T.Owenas, ir ne kartą priėmė vyriausybei nepalankų sprendimą.
Teisės aktų leidėjas Ambrose Lamas trečiadienį pareiškė esąs nusivylęs, kad pakeitimu leidžiama užsienio teisininkams prašyti išimčių.
„Būti gailestingam priešams reiškia būti žiauriam sau pačiam“, – sakė jis.
J.Lai teisininkų komanda teigė, kad vyriausybės veiksmai pažeidžia jo teises, ir siekė sustabdyti jam iškeltą saugumo bylą.
Dėl sprendimo neišduoti T.Owenui vizos jie taip pat apskundė teismui įtakingą Honkongo nacionalinio saugumo komitetą ir miesto Imigracijos departamentą.
Abi bylos jau išnagrinėtos, jose laukiama sprendimų.