Tai retas teismo sprendimas, ginantis žiniasklaidos laisvę šioje teritorijoje.
Bao Choy 2021 metų balandį pripažinta kalta dėl vyriausybės apgaudinėjimo, kai žurnalistiniais tikslais gavo įrašų apie transporto priemonių nuosavybę, savo internetinėje paraiškoje nurodžiusi, kad informaciją naudos „kitiems su eismu ir transportu susijusiems klausimams“.
Žurnalistė, kurdama dokumentinį filmą, bandė susekti minios išpuolio prieš protestuotojus ir keleivius vienoje traukinių stotyje per masinius antivyriausybinius protestus 2019 metais kaltininkus.
Bao Choy buvo skirta 6 000 Honkongo dolerių (711 eurų) bauda už du melagingus pareiškimus. Ji pavadino tai „labai tamsia diena visiems Honkongo žurnalistams“. Teismo sprendimas taip pat sukėlė vietos žurnalistų pasipiktinimą dėl mažėjančios spaudos laisvės mieste.
Pirmadienį miesto aukščiausios instancijos teismo teisėjai vienbalsiai priėmė Bao Choy palankų rašytinį sprendimą, kuriuo panaikino apkaltinamąjį nuosprendį ir bausmę.
„Melavimo ir žinojimo klausimai buvo neteisingai išspręsti apeliantės nenaudai, nes jos žurnalistinis tyrimas dėl transporto priemonės naudojimo minėtomis dienomis pateko į plačią „kitų su eismu ir transportu susijusių klausimų“ kategoriją“, – rašoma sprendime.
Net jei taip ir nebuvo, tai „neleidžia daryti neginčijamos išvados, kad ji žinojo, jog tai netiesa“, sakoma sprendime. Teismas pridūrė, kad nėra jokios priežasties, dėl kurios ši frazė neturėtų apimti „bona fide žurnalistikos“.
Bao Choy prie teismo žurnalistams sakė, kad džiaugiasi sužinojusi apie teismo sprendimą ir kad jis parodė miesto konstitucijos ginamos spaudos ir žodžio laisvės svarbą.
„Per pastaruosius kelerius metus galėjome pastebėti, kad daugelis dalykų tyliai dingo“, – sakė ji.
„Bet aš tikiu, kad mūsų širdyse glūdinčių įsitikinimų negalima taip lengvai atimti. Nesvarbu, ar šiandien laimėsiu, ar pralaimėsiu, per pastaruosius kelerius metus [parodytas] atkaklumas jau yra reikšmingas dalykas“, – pridūrė ji.
Ji išreiškė viltį, kad rezultatas bus džiugi žinia visiems mieste vis dar sunkiai dirbantiems žurnalistams.
Bao Choy kartu su penkiais kolegomis 2021 metais pelnė Žmogaus teisių spaudos apdovanojimą (HRPA) dokumentinių filmų kinų kalba kategorijoje už savo darbą „Kam priklauso tiesa?“ (7.21 Who Owns The Truth?).
Vertinimo komisija gyrė 23 minučių trukmės dokumentinį filmą, kuriame „narpliojamos net menkiausios užuominos ir be baimės ar prielankumo kvočiami galingieji“, ir sakė, kad šis darbas yra „tiriamosios žurnalistikos klasika“.
Po 2019 metų protestų susidorojus su kitaminčiais, buvo priverstos užsidaryti dvi žiniasklaidos priemonės – „Apple Daily“ ir „Stand News“, o kai kurie jų vadovai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
„Apple Daily“ įkūrėjui Jimmy Lai pareikšti kaltinimai sąmokslu pagal 2020 metais Honkongui primestą nacionalinio saugumo įstatymą. Dviem buvusiems „Stand News“ redaktoriams pateikti kaltinimai pagal kolonijinių laikų įstatymą dėl kurstymo maištauti, vis dažniau naudojamą siekiant užgniaužti kritiškus balsus.
Honkongas, buvusi Didžiosios Britanijos kolonija, 1997 metais grįžo Kinijos valdžion, tačiau kritikai abejoja, kad Pekino pažadas, jog jis išsaugos miesto laisves, bus įgyvendintas.
Praėjusį mėnesį paskelbtame naujausiame „Reporterių be sienų“ (RSF) pasaulio spaudos laisvės indekse Honkongas užėmė 140 vietą tarp 180 šalių ir teritorijų. Pasaulinė žiniasklaidos priežiūros organizacija teigė, kad nuo 2020 metų, kai buvo primestas nacionalinio saugumo įstatymas, miestas patyrė beprecedentį nuosmukį.