J. Lai jau tris dienas duoda parodymus savo teisme dėl sąmokslo su užsienio jėgomis – nusikaltimo, už kurį, pagal 2020-aisiais Honkongui primestą nacionalinio saugumo įstatymą, gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Verslininkas yra viena ryškiausių asmenybių, kurias Kinijos valdžia patraukė baudžiamojon atsakomybėn pagal šį įstatymą. Kai kurios Vakarų valstybės bei žmogaus teisių grupės reikalauja jo paleidimo.
76-ių metų dabar jau uždaryto laikraščio „Apple Daily“ įkūrėjas taip pat kaltinamas „sąmokslu skelbti ardomąsias publikacijas“.
Penktadienį J. Lai atmetė kaltinimus, jog savo komentarais laikraštyje „Apple Daily“ ketino kurstyti viešą neapykantą bei smurtą prieš valdžią.
„Viskas ką aš sakiau, (...) buvo tikras atspindys tiesos, kurią aš mačiau, ir tikrosios mano širdies mintys, be jokio priešiškumo ar ketinimo maištauti, ir tai taikytina visiems kitiems mano straipsniams“, – sakė J. Lai.
„Aš visada skatinu taikų pasipriešinimą“, – teigė jis ir pridūrė, jog straipsnių tikslas buvo „priešintis Kinijos kėsinimuisi į mūsų laisvę“.
Byla sukasi aplink straipsnius, kuriuose kritikuota Pekino vadovybė ir reikštas palaikymas protestams.
Demonstracijos – nuo gatvių blokadų iki rimtų susidūrimų su policijos pajėgomis – kėlė chaosą mieste ištisus mėnesius.
J. Lai sakė, jog jo straipsniuose siūlyta solidarizuotis su taikiais protestuotojais, bet tikrai neremtas smurtas.
„Mes bandėme pasiekti, kad jie bendradarbiautų su mumis, kad jų smurtas mažėtų“, – teismui pasakojo J. Lai.
J. Lai taip pat buvo apklausiamas dėl internetinio „Apple Daily“ anglų kalba sukūrimo 2020-ųjų gegužę, kai miestui buvo ruošiamas naujasis saugumo įstatymas.
Verslininkas teismui sakė, jog krizės nuojauta skatino jį tikėti, kad naujoji „Apple Daily“ versija pastumtų Honkongą gera linkme, padėtų užsienio politikams „pastebėti mūsų situaciją bei išreikšti nuogąstavimus“ Kinijai.
„Apple Daily“ buvo priverstas užsidaryti 2021-aisiais, po policijos reidų bei redaktorių sulaikymo.
J. Lai už grotų sėdi nuo 2020-ųjų gruodžio; šalininkai reiškia susirūpinimą dėl jo kalėjimo sąlygų ir sveikatos būklės.
Verslininkas rinkosi neliudyti nei vienoje iš savo praeitų penkių bylų. Visos jos baigėsi nuteisimu – tarp jų ir už eitynių organizavimą bei dalyvavimą jose per 2019-ųjų protestus.