„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

HRW ataskaita: Turkija atsakinga už žmogaus teisių pažeidimus Sirijos šiaurėje

Turkija yra atsakinga už žmogaus teisių, žemės bei nuosavybės teisių pažeidimus šiaurinėje Sirijos dalyje, kurią ji kontroliuoja kartu su savo įgaliotiniais, teigiama ketvirtadienį paskelbtoje žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) ataskaitoje.
Anas Alkharboutli / dpa/picture-alliance
Anas Alkharboutli / dpa/picture-alliance

Nuo 2016 metų Turkija vieną po kitos vykdė sausumos operacijas, siekdama išstumti kurdų vadovaujamas Sirijos demokratines pajėgas (SDF) iš Sirijos šiaurės, o jos įgaliotiniai dabar kontroliuoja du didelius pasienio ruožus.

HRW ataskaitoje rašoma, kad Turkijai „tenka atsakomybė už rimtus pažeidimus ir galimus karo nusikaltimus, kuriuos Sirijos šiaurėje įvykdė jos pajėgų nariai ir jos remiamos vietos ginkluotos grupuotės“.

Turkų pareigūnai Sirijos šiaurėje kai kuriais atvejais „tiesiogiai dalyvavo vykdant numanomus karo nusikaltimus“, o Turkijos pajėgos ir žvalgybos agentūros dalyvavo „vykdant ir prižiūrint žmogaus teisių pažeidimus“, teigiama ataskaitoje.

HRW tvirtino, kad piktnaudžiavimas ir pažeidimai „dažniausiai nukreipti prieš kurdų civilius gyventojus ir visus kitus asmenis, kurie, kaip manoma, palaiko ryšius su kurdų vadovaujamomis pajėgomis“.

Ataskaitoje teigiama, kad sulaikytos kurdų moterys pranešė apie seksualinį smurtą, įskaitant išžaginimus, taip pat apie tai, kad kartu su motinomis buvo sulaikyti vos šešių mėnesių kūdikiai. 

Ankara Sirijos Kurdų liaudies apsaugos dalinius (YPG), kurie dominuoja SDF, laiko Kurdistano darbininkų partijos (PKK), kurią vadina teroristine grupuote, atšaka.

Ankaros remiama karo policija ir Sirijos nacionalinės armijos (SNA) sukilėlių grupuotės yra atsakingos už daugybę savavališkų sulaikymų, priverstinių dingimų, kankinimo ir kitokio žiauraus elgesio atvejų, nesąžiningų karinių teismų, teigia HRW.

Vienas siras, kuris prisimena SNA valdymą, sakė HRW: „Viską lemia ginklo galia.“

Teisių gynimo grupė taip pat apkaltino Ankarą, kad ji iš Turkijos į savo kontroliuojamas teritorijas Sirijoje „skubiai deportavo tūkstančius Sirijos pabėgėlių“.

Ataskaitoje teigiama, kad vien 2023 metų liepą Ankara atgal į Tel Abjado pasienio rajoną išsiuntė daugiau kaip 1 700 sirų.

Be to, šimtai tūkstančių gyventojų Turkijos kontroliuojamoje Šiaurės rytų Sirijos pasienio juostoje buvo priversti palikti savo namus, o SNA grupuotės plėšia, grobia ir užgrobia jų turtą, sakoma ataskaitoje.

„Sunkiausia man buvo stovėti prie savo namų ir negalėti į juos įeiti“, – HRW pasakojo iš Ras al Aino perkeltas jazidų kilmės vyras.

Teisių gynimo grupė teigė, kad Turkija ir jos patikėtiniai „turėtų leisti nepriklausomoms tyrimo įstaigoms nedelsiant ir netrukdomai patekti į jų kontroliuojamas teritorijas“.

Nuo karo Sirijoje pradžios 2011 metais, kai Damaskas žiauriai slopino antivyriausybinius protestus, žuvo daugiau kaip 500 tūkst. žmonių, o milijonai gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs