Kaip įvykiai klostėsi anksčiau, skaitykite čia.
Dėl Sandy siautėjimo pirmadienį be elektros liko mažiausiai 6,2 mln. žmonių JAV rytiniame regione. Pagrindinė Niujorko elektros tinklų bendrovė nurodė, kad daugelis žemutinio Manhatano rajonų skendėjo tamsoje.
Prieš pat audros centrui pasiekiant sausumą Sandy neteko uragano statuso, tačiau šis vertinimas buvo grynai techninis, sprendžiant pagal ciklono pavidalą ir vidinę temperatūrą. Vėjai išliko uraganinio stiprumo, ir sinoptikai stengėsi pabrėžti, kad audra tebėra tokia pati pavojinga 50 mln. žmonių, atsidūrusių jos kelyje.
Kol kas visas Sandy padarytos žalos mastas šiame regione nėra įvertintas. Smarkios liūtys ir potvyniai kels pavojų ateinančias porą dienų, kol audra slinks per Pensilvaniją ir Niujorko valstiją. Apie vidurnaktį jos centras tebebuvo netoli Filadelfijos, o vėjo greitis sumažėjo iki 120 kilometrų per valandą, balansuodamas ties uragano statuso riba.
Naujojo Džersio, Niujorko, Merilando, Šiaurės Karolinos, Vakarų Virdžinijos, Pensilvanijos ir Konektikuto pareigūnai pranešė, kad žuvo iš viso 26 žmonės. Kai kurie iš jų žuvo prispausti virstančių medžių. Daugiausia aukų Niujorke.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Niujorke į garažus plūsta potvynio vanduo. |
Tuo tarpu Toronto policija nurodė, kad didžiausiame Kanados mieste viena moteris žuvo per audrą nuvirtus kelio ženklui.
Niujorke – apokaliptinės scenos
Uraganas Sandy Niujorką pirmadienį pavertė stichinės nelaimės zona. Į Manhataną plūdo rekordinio aukščio potvynio bangos vandenys, jų srautai gatvėse nešė automobilius, nutraukė elektros tiekimą ir užliejo metropoliteno tunelius.
Dangoraižis „Empire State Building“ Manhatane išliko kaip nykus švyturys tarp 250 tūkst. be elektros likusių namų. Ryte Hadsono upės vanduo užpylė metropoliteno ir gatvių tunelius. Jūros vanduo taip pat užliejo Baterijos parką Žemutinio Manhatano papėdėje. Vanduo vis kyla, o liūtys nesilpsta.
„Žemutinį Manhataną semia jūros vanduo. Aš neperdedu. Jūros vanduo plūsta į Baterijos tunelį“, – sakė Niujorko valstijos administracijos pareigūnas Howardas Glaseris.
Baterijos tunelis yra kelyje, jungiančiame pietinį Manhatano – Niujorko finansų centro – pakraštį su Long Ailendu, ir eina po Rytų upe.
Vietos elektros tiekimo kompanija „Con Edison“ pranešė, kad vien Manhatane be elektros liko 250 tūkst. vartotojų.
Be kylančio Rytų upės ir Hadsono vandens, miestą niokoja uraganinės jėgos vėjo gūsiai, kurių greitis siekia 145 km per val., pranešė Nacionalinė meteorologijos tarnyba.
Sekmadienį vakare potvynio bangai pasiekus maksimumą, jos aukštis buvo rekordinis – 4,2 metro.
Sekmadienį vakare potvynio bangai pasiekus maksimumą, jos aukštis buvo rekordinis – 4,2 metro. Prieš tai, kai uraganas Sandy pasiekė pakrantę, meteorologai perspėjo, kad didesnė nei 3,3 m banga gali sukelti katastrofišką potvynį.
Keliose Manhatano gatvėse matėsi vandens srautų nešami automobiliai, sugriuvo vieno šešių aukštų pastato fasadas.
Transliuotojas WNBC pranešė, kad kai kurie namai Staten Ailande yra „užlieti iki pat mansardų“, o Niujorko policijos departamentas ieškojo valčių gelbėjimo darbams čia ir Bruklino Konio saloje.
Brukline vanduo užliejo automobilius, o stiprūs vėjo gūsiai ant vieno Manhatano dangoraižio užvertė kraną. Jo strėlę vėjo gūsiai blaškė virš gatvių netoli Centrinio parko. Dėl krano keliamo pavojaus policija ir ugniagesiai evakavo žmones.
Dujų ir vandens vamzdžiai gatvių lygyje buvo užsukti, miesto inžinieriai ir ugniagesių departamento ekspertai lipo į tą 306 m aukščio pastatą įvertinti pavojaus.
Uragano jėgą įspūdingai pademonstravimo ir nuplėštas trijų aukštų pastato Čelsio rajone fasadas. Apie sužeistus žmones pranešimų nebuvo ir iš čia.
Dešimtys tūkstančių žmonių nepaisė Niujorko mero Michaelo Bloombergo nurodymų išvykti iš rajonų, kuriems gresia pavojus. „Jeigu vanduo plūsta į jūsų namus, eikite į aukščiausią vietą“, – patarė M.Bloombergas piliečiams per paskubomis surengtą spaudos konferenciją.
„Padėtis vis dar labai pavojinga ir nuo šiol iki pat to laiko, kai audra bus visiškai praėjusi, tiesiog turite glaustis kokioje nors vietoje. Jums reikia likti ten, kur esate. Leiskite man tai pakartoti. Turite likti ten, kur esate“, – pabrėžė jis.
Anksčiau Niujorko, didžiausio Amerikos miesto, kuriam audra smogė visa savo jėga, vadovai uždarė metropoliteną ir beveik visus tunelius bei tiltus, kuriais vyksta eismas iš Manhatano ir į jį.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Naujajame Džersyje į metro stotelę veržiasi potvynio vanduo. |
Volstritas buvo uždarytas pirmą kartą po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų, visas miestas beveik paralyžiuotas. Policija su garsiakalbiais ir specialiais autobusais nuvyko į kelis rajonus įtikinėti žmonių evakuotis.
Niujorko valstija taip pat iškvietė daugiau kaip 2,1 tūkst. Nacionalinės gvardijos narių sekmadienį ir pirmadienį patruliuoti pavojinguose rajonuose. Valdžia paskelbė privalomąją evakuaciją 375-iems tūkst. gyventojų, bet dauguma jų nusprendė niekur nevažiuoti. Sutemus M.Bloombergas perspėjo, kad jau gali būti per vėlu kur nors važiuoti.
Manhatano gatvėse policijos automobiliai, kuriais buvo blokuojamos gatvės, palaipsniui, kylant potvynio bangai, buvo atitraukti. Mokyklos ir turistiniai objektai, tokie kaip „Empire State Building“, buvo uždaryti ir taip pat nedirbs antradienį. Gatvėse retai kada pasirodo koks automobilis.
Naujojo Džersio šiaurėje pralaužtas pylimas, užlieti trys miestai
Naujojo Džersio šiaurėje antradienį po uragano Sandy buvo pralaužtas pylimas ir užlieti Munakio, Litl Ferio ir Karlstato miesteliai, kuriuose vandens lygis yra 1,2–1,5 m, pranešė pareigūnai.
„Dirbame gelbėjimo režimu“, – sakė Bergeno apygardos administracijos vadovė Geanne Baratta.
Kol kas jokių pranešimų apie žuvusius žmones nėra, nurodė ji. Pasak G.Barattos, potvynio vanduo „nuniokojo“ minėtus tris miestelius.
Susilpnėjusi audra slenka į Jungtinių Valstijų gilumą
Superaudra Sandy antradienį paryčiais susilpnėjo, slinkdama gilyn į JAV rytinį regioną, tačiau dar gali atnešti smarkių vėjų ir potvynių, pranešė meteorologai.
Majamyje įsikūręs Nacionalinis uraganų centras (NHC) 9 val. Grinvičo (11 val. Lietuvos) laiku informavo, kad Sandy slenka virš Pensilvanijos pietinės dalies, o audros vėjo greitis siekia 105 kilometrus per valandą.
Smarkūs vėjai taip pat tebesiautė didelėje JAV Rytų pakrantės dalyje.
Šis uraganas buvo perkvalifikuotas į poatogrąžinį cikloną tuojau po to, kai pasiekė sausumą Naujajame Džersyje pirmadienio pavakarę, tačiau audros griaunamoji galia smarkiai pranoko jos įvertinimą pagal Saffiro-Simpsono uraganinių vėjų skalę.
Sandy, tebebūdama uraganu, nusinešė 67 žmonių gyvybes slinkdama per Karibus.
Sandy, tebebūdama uraganu, nusinešė 67 žmonių gyvybes slinkdama per Karibus. NHC paskelbė, kad audrų ir potvynių pavojus išlieka didelėje Vidurio Atlanto regiono dalyje ir kad Sandy sukels smarkų snygį žemyno gilumoje.
Pagal sinoptikų prognozes, Vakarų Virdžinijoje gali prisnigti 30–90 centimetrų.
JAV uždarė dvi savo atomines elektrines
Jungtinėse Valstijose ankstų antradienio rytą, praūžus audrai Sandy, buvo uždarytos dvi atominės elektrinės, tačiau jų operatoriai pabrėžia, kad jėgainių būklė pavojaus visuomenei nekelia.
Pagrindinė Naujojo Džersio energetikos bendrovė „PSEG Nuclear“ pranešė išjungusi vieną bloką Salemo elektrinėje prie Delavarų upės ir nurodė, kad didžioji dalis jo vandens cirkuliacijos siurblių „dėl oro poveikio“ tapo nebenaudojami.
PSEG pranešime sakoma, kad 1,175 MW galingumo blokas buvo išjungtas rankiniu būdu, tačiau nurodoma, kad per šią procedūrą „nekilo jokių problemų“ ir kad jėgainė „šiuo metu yra stabili“.
Prasidėjus audrai antrasis blokas jau buvo anksčiau uždarytas smulkiam remontui, nurodė bendrovė ir pridūrė, kad netoliese esantis Houp Kriko reaktorius toliau dirba visu pajėgumu.
Niujorko energijos teikėja bendrovė „Entergy“ savo Indian Pointo jėgainę uždarė dėl „išorinių elektros sistemos problemų“.
Kitas blokas dirbo visu pajėgumu, pranešė bendrovė ir socialiniame tinkle „Twitter“ patvirtino, kad visuomenei arba kompanijos darbuotojams jokio „pavojaus ji nekelia“.
Pirmadienio vakarą, dėl audros upėse ir įlankose kylant vandens lygiui, Atominės energetikos reguliavimo komisija pranešė, kad stebi padėtį visose elektrinėse, kuriose reaktoriai aušinami vandeniu.
Naujajame Džersyje esančioje Oister Kriko elektrinėje, kuri audros metu buvo uždaryta planiniam remontui, vandens lygiui viršijus viršutinę ribą siurblinėje, įsijungė pavojaus signalas.
Sandy sujaukė po savaitės vyksiančių JAV prezidento rinkimų kampaniją
Superaudra Sandy sutrikdė JAV prezidento rinkimų kampaniją: šalies vadovas Barackas Obama ir jo varžovas respublikonas Mittas Romney paskelbė nedalyvausiantys dalyje planuotų renginių, sujaukdami savo kruopščiai sustyguotas strategijas, likus vos savaitei iki balsavimo ir esant vienam iš mažiausių populiarumo skirtumų tarp kandidatų per kelis pastaruosius dešimtmečius.
Iki rinkimų likus septynioms dienoms, abu kandidatai ir jų kampanijos partneriai antradienį apribojo savo veiksmus, stengdamiesi nesudaryti įspūdžio, kad jie atitolę nuo šalį užklupusių negandų: potvynių, elektros tinklų avarijų, sąmyšio ekonomikoje ir nerimo dėl žmonių saugumo.
Nei B.Obama, nei viceprezidentas Joe Bidenas neplanavo antradienį dalyvauti rinkimų kampanijos renginiuose, tačiau M.Romney ketina pasirodyti Ohajuje, nors jo štabas teigė, kad tame susitikime dėmesys bus sutelktas į pagalbą nukentėjusiems nuo audros.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Uraganas Sandy |
B.Obama savo dėmesį nuo rinkėjų agitacijos skubiai perkėlė į krizės valdymą, atšaukdamas pirmadienio rytą turėjusį vykti susitikimą Floridoje, kur taip pat turėjo pasirodyti buvęs prezidentas Billas Clintonas, ir grįžo į Vašingtoną.
Demonstruodamas vien pareigas einančiam prezidentui prieinamą vadovavimą, jis išklausė pranešimų per pasitarimą su savo patarėjais krizių valdymo reikalams, kuris buvo jau antrasis per pastarąsias dvi dienas. Vėliau B.Obama kreipėsi į žurnalistus Baltuosiuose rūmuose, sakydamas, kad gyventojai turi klausyti vietos pareigūnų nurodymų, ir perspėdamas, kad atsigavimas po šios smarkios audros nebus greitas.
Sandy padaryta žala sieks 10–20 mlrd. dolerių, tad ši audra taps viena iš brangiausiai kainavusių stichinių nelaimių per JAV istoriją.
B.Obama išsakė susirūpinimą dėl audros padarinių ekonomikai, o žala, padaryta Niujorko finansų rajonui tikriausiai bus viena iš pagrindinių problemų, kurioms administracija skirs daugiausiai dėmesio antradienį. Prognozuojama, kad Sandy padaryta žala sieks 10–20 mlrd. dolerių, tad ši audra taps viena iš brangiausiai kainavusių stichinių nelaimių per JAV istoriją.
Nenorėdamas, kad lyderystės mantija priklausytų vien B.Obamai, M.Romney telefonu pasikalbėjo su Federalinės nepaprastųjų padėčių valdymo agentūros (FEMA) vadovo pavaduotoju Richardu Serino ir Nacionalinio saugumo departamento bei Nacionalinės orų tarnybos pareigūnais.
Kreipdamasis į savo šalininkus Ajovos mieste Davenporte, respublikonas, kaip ir B.Obama, perspėjo, jog stichija matomai padarys didelę žalą ir kad jos padarinių šalinimas užsitęs.
Tačiau varžytuvėse dėl dėmesio pranašumą išlaikė B.Obama.
„Tai bus didelė audra, – perspėjo šalies vadovas, kurio pranešimą tiesiogiai transliavo savo laidas nutraukusios kabelinės televizijos. – Tai bus sunki audra. Tačiau Amerika didi tuo, kad kai išgyvename sunkius laikus – tokius kaip šie – mes visi susivienijame.“
Prezidentas B.Obama prižiūri federalinės vyriausybės pasiruošimus smarkiai audrai, todėl jam gali tekti atsakomybė dėl bet kokių klaidų organizuojant vyriausybės atsaką. B.Obamos patarėjai sakė pasimokę iš plačiai kritikuotos ankstesnio prezidento George'o W.Busho reakcijos į uraganą Katrina 2005 metais. Tąsyk respublikonas lyderis buvo pasmerktas kaip nesugebantis imtis veiksmų ir atitrūkęs nuo tikrovės, o šis šešėlis temdė visą jo likusią kadenciją.