Iš konflikto zonos perduota vaizdo transliacija, kurioje matyti riedančių Rusijos tankų kolona. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas penktadienį pareiškė, kad Rusija nesitaikstys savo piliečių žūtimi Pietų Osetijoje. Anksčiau buvo pranešta, kad iš Šiaurės Osetijos, priklausančios Rusijai, pusės į Cchinvalį išvyko savanorių vilkstinė.
Paskutiniais duomenimis, nutrūko kelias valandas tęsęsis intensyvus Cchinvalio apšaudymas. Gruzija kiek anksčiau paskelbė trims valandoms nutrauksianti ugnį, kad iš konflikto zonos galėtų pasitraukti civiliai.
Prieš porą valandų iš konflikto zonos perduodama informacija skelbė, kad Gruzijos pėstininkai ir tankai šturmuoja Cchinvalį. Rusijos žurnalistų teigimu, Gruzijos pajėgos kontroliuoja apie 70 proc. miesto. Pietų Osetijos pajėgos įnirtingai priešinosi šturmui.
Cchinvalyje dega universiteto pastatas, esantis maždaug už pusės kilometro nuo Rusijos taikdarių pajėgų štabo. Apšaudymo metu taip pat buvo sugriauta respublikinė klinikinė ligoninė. Pirminiais duomenimis, per ligoninės apšaudymą gali būti aukų.
Rusija atakuoja Gruziją
Keturi iš Rusijos pusės atskridę lėktuvai penktadienį maždaug 11 val. vietos laiku numetė bombas ant Gorio miesto, praneša Gruzijos televizija „Rustavi-2". Pranešime sakoma, kad gruzinų pajėgos jau numušė vieną šių rusų lėktuvų.
Tačiau Rusija paneigė šią informaciją.
„Tai nesąmonė ... Informacija, kad Rusijos orlaiviai įskrido į Gruziją ir kad buvo numuštas Rusijos lėktuvas, neatitinka tikrovės", – sakė atstovas spaudai.
Primename, kad Pietų Osetijos valdžia šįryt paprašė Rusijos pagalbos kovoje prieš Gruziją: „Prašome Rusijos vadovybės per valandą atsiųsti pagalbą, antraip bus daug aukų", – pareiškė Saugumo tarybos pirmininkas Anatolijus Barankevičius. Tuo tarpu Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis kreipdamasis į šalies gyventojus paskelbė visuotinę mobilizaciją ir paragino visus rezervininkus atvykti į šaukiamuosius punktus. „Tik taip galėsime išgelbėti savo šalį", – sakė M.Saakašvilis.
Užimta sostinė Cchinvalis?
Naujienų agentūra „Interfax" pranešė, kad Gruzijos pajėgos jau įžengė į Pietų Osetijos sostinę Cchinvalį. Pranešime sakoma, kad pietinėje miesto dalyje vyksta intensyvus mūšis. Tačiau Eduardas Kokoity teigia, kad Pietų Osetijos kariuomenė kontroliuoja Cchinvalį.
„Mes visiškai kontroliuojame savo sostinę. Mūšiai vyksta Cchinvalio apylinkėse", – telefonu pareiškė Eduardas Kokoity agentūrai „Interfax".
„Situacija visiškai kontroliuojama. Mes esame šalia", – telefonu sakė Šiaurės Osetijos prezidentas Teimurazas Mamsurovas.
Šiaurės Osetijos ir Pietų Osetijos prezidentai ketina drauge organizuoti nepripažintos respublikos gynybą.
Tuo tarpu Gruzijos atstovas teigė, kad jų pajėgos dar neįžengė į Cchinvalį, bet dalyvauja mūšyje su dviem sunkvežimių kolonomis. Jos įvažiavo į Pietų Osetiją iš Rusijos ir bando pasiekti šio regiono sostinę.
„Norime duoti laiko, kad likę civiliai gyventojai galėtų išvykti iš miesto", – sakė jis. Paklaustas, ar Gruzijos pajėgos planuoja įžengti į Pietų Osetijos sostinę, jis atsakė: „Jei atsiras poreikis".
Žuvo rusų kariai
Artilerijos sviediniui pataikius į Rusijos taikdarių pajėgų kareivines Pietų Osetijos sostinėje Cchinvalyje, žuvo rusų taikdariai, penktadienį panešė naujienų agentūra „Interfax". „Į taikdarių kareivines Cchinvalyje pataikė artilerijos sviediniai", – citavo agentūra Rusijos taikdarių vadovybę.
Rusijos premjeras Vladimiras Putinas teigė, kad Rusija reaguos į „labai agresyvius" Gruzijos veiksmus atsiskyrusioje Pietų Osetijos provincijoje.
„Gruzijos vadovybė griebėsi labai agresyvių veiksmų Pietų Osetijoje. Iš tikrųjų ji pradėjo karą naudodama sunkiąją ginkluotę ir artileriją", – sakė V.Putinas, lankydamasis Pekine.
„Yra aukų ir nukentėjusiųjų, tarp jų – ir rusų taikdarių. Tai labai liūdna ir išprovokuos atsaką", – pridūrė jis per susitikimą su Kazachstano prezidentu Nursultanu Nazarbajevu.
Pasak Putino, gaila kad karinė situacija prasidėjo prieš pat olimpiados atidarymą, nes per olimpines žaidynes ginklai turi nutilti.
Pietų Osetijos – Gruzijos konflikto eiga
Kaip praneša šalies televizijos kompanija „Rustavi-2", Gruzija kontroliuoja jau aštuonis Pietų Osetijos kaimus. Televizijos kompanijos duomenimis, tarp jų yra ir Sarabukas.
Per penktadienio naktį Gruzijos kariams pavyko išstumti Pietų Osetijos formuotes iš Znaurio, Sarabuko, Chetagurovo, Dmenisio, Didmuchos, Akoco, Kvemo Okonos, Mugučio kaimų ir visą jų kontrolę paimti į savo rankas.
Tačiau į sostinę Ccinvalį, pasak vyriausybės atstovės Irinos Gaglojevos, Gruzijos padaliniams nepavyko prasiveržti. „Dabar, penktadienį 5 val. 55 min., apšaudymas tebevyksta, bet jis ne toks intensyvus", – sakė ji.
Pietų Osetijos pareigūnų teigimu, Gruzijai iš sunkiosios artilerijos apšaudžius Cchinvalį, žuvo mažiausiai maždaug 27 žmonės, tarp jų yra taikių gyventojų. Oficialiai nė viena Gruzijos struktūra kol kas nepranešė, kiek žmonių žuvo ir buvo sužeista konflikto zonoje. Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis ketvirtadienio vakarą savo kreipimesi į tautą patvirtino tik tai, kad yra žuvusių ir daug sužeistų gruzinų.
Gruzijos naikintuvai naktį taip pat bombardavo separatistų pozicijas atsiskyrusiame Pietų Osetijos regione.
Naujienų agentūra „Interfax" citavo generolą majorą Maratą Kulachmetovą, kuris sakė, kad antskrydyje Tkvernečio kaime dalyvavo penki sovietų gamybos lėktuvai „Su-25".
JT surengė skubų posėdį dėl konflikto Gruzijoje
Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba pradėjo skubų posėdį ir svarsto Rusijos pareiškimą, kuriuo Gruzija ir nuo jos atsiskyrusi Pietų Osetija raginamos nutraukti nesantaiką ir grįžti prie derybų stalo.
Tarybos posėdį sušaukė Rusija po susirėmimų, įvykusių Gruzijos pajėgoms apsupus Pietų Osetijos sostinę.
Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba anksti penktadienį išreiškė susirūpinimą dėl intensyvėjančių mūšių atsiskyrusiame Gruzijos Pietų Osetijos regione, bet nesugebėjo susitarti dėl Rusijos pareiškimo, kuriuo Gruzija ir Pietų Osetija raginamos atsisakyti jėgos naudojimo.
„Apgailestaujame, kad kol kas nebuvo įmanoma susitarti dėl Saugumo Tarybos pareiškimo šiuo klausimu", – per Rusijos sušauktą skubų posėdį sakė Didžiosios Britanijos ambasadoriaus pavaduotoja Karen Pierce.
„Tikimės, kad tai bus įmanoma ateinančiomis dienomis. Bet pareiškimo nebuvimo šį vakarą nereikėtų vertinti kaip ženklo, kad Saugumo Taryba neužsiima šiuo klausimu", – pridūrė ji.