Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 07 21 /20:22

Incidentas: du JAV kariniai lėktuvai numetė mokomąsias bombas UNESCO saugomame Didžiajame barjeriniame rife

Du JAV naikintuvai „AV-8B Harrier“ numetė mokomąsias (be sprogmenų) bombas Australijos Nacionalinio jūrų parko teritorijoje esančiame Didžiajame barjeriniame rife. Didysis barjerinis rifas Australijoje yra didžiausias pasaulyje koralinis rifas. Jo ilgis yra daugiau kaip 2000 km.
Didysis barjerinis rifas
Didysis barjerinis rifas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Naikintuvas „AV-8B Harrier“
Naikintuvas „AV-8B Harrier“
Wikipedia/NASA iliustr./Didysis barjerinis rifas
Wikipedia/NASA iliustr./Didysis barjerinis rifas

„Sky News“ praneša, kad incidentas įvyko bendrų JAV ir Australijos karinių mokymų metu.

Papildyta 13.15 val. CNN duomenimis dvi bombos buvo mokomosios, o dvi – su tikrais sprogmenimis. Tačiau, prieš numesdami jas į UNESCO saugomą teritoriją, pilotai išjungė sprogiklius.

Bombos pagal mokymų planą turėjo būti numestos Townshendo saloje esančiame specialiame poligone. Tačiau nepalankiai susiklosčius oro sąlygoms, įvykdyti šią užduotį buvo itin sunku. Lėktuvui tūpti su bombomis taip pat negalima. Turint omeny, kad naikintuvai turėjo mažai degalų, buvo priimtas optimaliausias sprendimas: kuo greičiau atsikratyti bombų ir grįžti į lėktuvnešį „USS Bonhomme Richard“.

VIDEO: JAV naikintuvai numetė bombas Didžiajame barjeriniame rife

Papildyta 20.22 val. CNN duomenimis, kariškiai kol kas atlieka tyrimą ir vengia tiesaus atsakymo į klausimą, ką darys su bombomis: paliks jas šalia rifo ar bandys ištraukti.

Bombos nukrito gamtosaugininkų šventovėje

„Sky News“ praneša, kad pilotams pavyko numesti bombas gilioje jūros parko vietoje, apytikriai 50 metrų nuo saugomų koralinių rifų. Kiekvienas lėktuvas tokiu būdu paskandino po dvi bombas. Kalbėti apie nuostolius gamtai kol kas niekas nesiryžta. Kariškiai džiaugiasi, kad bombos nesprogo. Antraip būtų sunaikinusios neįkainojamo gamtos paminklo dalį.

Rifas labai jautrus taršai, jame esančios gyvybės naikinimui, todėl būtina akyla jo priežiūra.

Didysis barjerinis rifas yra labai pažeidžiama sistema. Jis labai jautrus taršai, jame esančios gyvybės naikinimui, todėl būtina akyla jo priežiūra. Rife yra apie 400 rūšių koralų. Visi jie yra skirtingi, įvairių spalvų, nors dažniausiai jie būna balti.

Čia gyvena daugiau kaip 3000 gyvūnų rūšių. Ypač gausu aktinijų, krevečių, jūros žvaigždžių, krabų, bežiaunių moliuskų, holoturijų, jūrų sraigių. Niekur kitur nėra tiek daug jūrų vėžlių. Sekliame vandenyje grobio ieško vandens paukščiai. Yra apie 200 rūšių moliuskų, daugiau kaip 2000 žuvų

Primename, kad metų pradžioje JAV minų traleris užplaukė ant seklumos ties Filipinais, tokiu būdu pažeisdamas dar vieną unikalų gamtos paminklą – Tubatahos rifą. Jis – vienas vertingiausių, vertinant biologinę įvairovę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?