Indijoje gyventojų turėtų padaugėti beveik trimis milijonais, ir metų viduryje šioje šalyje gyvens 1,4286 mlrd., o Kinijoje – 1,4257 mlrd. žmonių, sakoma JT gyventojų fondo ataskaitoje.
Kinijos gyventojų skaičius pernai sumažėjo – pirmą kartą nuo 1960-ųjų, kai milijonai mirė nuo bado tuometiniam lyderiui Mao Zedongui vykdant katastrofiškų padarinių turėjusią žemės ūkio politiką.
Daug kas Kinijos gyventojų skaičiaus sumažėjimą sieja su smarkiai išaugusiomis pragyvenimo išlaidomis, taip pat tuo, kad vis daugiau moterų įsilieja į darbo jėgą ir siekia aukštojo mokslo.
2016 metais Pekinas atšaukė savo griežtą „vieno vaiko“ politiką, įvestą praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje, nuogąstaujant dėl pernelyg didelio populiacijos augimo. Nuo 2021-ųjų Kinija leidžia poroms susilaukti trijų vaikų.
Mažėjant gimstamumui ir senstant darbo jėgai, Kinijai gresia demografinis nuosmukis.
Keli šalies regionai yra paskelbę gimstamumo skatinimo planus, bet pareigūnų pastangos kol kas nepanaikino smukimo tendencijos.
Indija neturi nesenų oficialių duomenų apie savo gyventojų skaičių, nes gyventojų surašymo nėra atlikusi nuo 2011-ųjų.
Gyventojų surašymas Indijoje vykdomas kartą per dešimtmetį, bet 2021-aisiais buvo atidėtas dėl COVID-19 pandemijos.
Dabar šaliai iškilę daug logistinių kliūčių, be to, trūksta politinės valios, tad gyventojų surašymas artimoje ateityje mažai tikėtinas.
Kritikų teigimu, vyriausybė tyčia vilkina gyventojų surašymą, kad prieš kitais metais įvyksiančius rinkimus nuslėptų duomenis tokiais opiais klausimais kaip nedarbas.
Valdant premjerui Narendrai Modi, Indijai sunku suteikti darbo vietas milijonams jaunuolių, kasmet ateinančių į darbo rinką.
Pusė šios Azijos milžinės gyventojų yra jaunesni nei 30 metų.
Šalis taip pat susiduria su didžiuliais iššūkiais siekdama aprūpinti savo didėjančią populiaciją elektra, maistu ir būstu. Su šiomis užduotimis jau sunku susidoroti daugeliui Indijos didmiesčių.
Kaip nurodo Vašingtone įsikūrusi ekspertų grupė „Pew Research Centre“, Indijos populiacija nuo 1950 metų, kai JT pradėjo rinkti atitinkamus duomenis, padidėjo daugiau kaip milijardu žmonių.
8 milijardai
Naujoje JT ataskaitoje taip pat sakoma, kad šių metų viduryje pasaulio gyventojų skaičius bus 8,045 milijardo.
Kitos šalys, daugiausia Europoje ir Azijoje, gali tikėtis demografinio smukimo ateinančiais dešimtmečiais, rodo pernai liepą paskelbtos JT prognozės dėl pasaulio populiacijos dinamikos iki 2100-ųjų.
Kitoks vaizdas susidaro Afrikoje, kur iki šio amžiaus pabaigos gyventojų skaičius turi padidėti nuo 1,4 iki 3,9 milijardo. Šiame žemyne dabar gyvena apie 18 proc. pasaulio gyventojų, o 2100-aisiais gyvens maždaug 38 proc., rodo prognozės.
Aštuoniose valstybėse, turinčiose daugiau kaip 10 mln. gyventojų, populiacijos pastarąjį dešimtmetį mažėjo. Dauguma šių valstybių yra Europoje.
Japonija taip pat išgyvena nuosmukį dėl populiacijos senėjimo – nuo 2011 iki 2021 metų jos gyventojų skaičius sumažėjo daugiau kaip trimis milijonais.
Viso pasaulio populiacija turėtų pradėti mažėti tik paskutiniame šio amžiaus dešimtmetyje, prieš tai pasiekusi 10,4 mlrd. piką, nurodo JT.