Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Indijoje ciklonas Phailin pareikalavo 14 aukų

Ciklonas Phailin sekmadienį paliko sugriovimų ruožą rytinėje Indijos pakrantėje ir pareikalavo mažiausiai keturiolikos gyvybių, bet didžiausia gyventojų evakuacija per visą šalies istoriją padėjo iki minimumo sumažinti aukų skaičių.
Ciklonas Phailin be namų paliko 600 tūkst. gyventojų.
Ciklonas Phailin be namų paliko 600 tūkst. gyventojų. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Pranešama apie 13 aukų Orisoje ir vieną žūtį Andhra Pradeše“, – žurnalistams Delyje sakė Nacionalinės nelaimių vadybos valdybos (NDMA) pirmininko pavaduotojas Marri Shashidharas Reddy.

Jis pažymėjo, kad gelbėjimo tarnyboms pavyko aukų skaičių sumažinti iki visiško minimumo.

M.Sh.Reddy taip pat sakė, kad ciklonas, slinkdamas toliau į žemyną palaipsniui silpnėja, o pareigūnai nurodė, kad jo vėjų greitis nebesiekia 90 km per valandą.

Pradėjus vertinti didžiausio per 14 metų šalį užklupusio ciklono padarytą žalą, dalijamas maistas milijonui evakuotųjų, valomi keliai ir teikiama pagalba sužeistiesiems.

Dauguma vietos gyventojų naktį praleido laikinose prieglaudose ir visuomeniniuose pastatuose, o kurtinantys vėjai tuo tarpu šlavė nuo žemės paviršiaus lūšnas, rovė medžius, nešė stiklo šukes ir asbesto nuolaužas.

Labiausiai nukentėjęs rajonas aplink Gopalpuro miestą Orisoje, kur ciklono akis pasiekė pakrantę ir kur vėjų greitis siekė 200 km per val., vis dar yra be elektros ir komunikacijų. Keliai regione bent jau yra išvažiuojami, gelbėtojai skuba pasiekti ten gyvenančius žmones.

Bengalijos įlankoje yra susiformavusios vienos baisiausių audrų, tarp jų – 1970 metų audra, kuri dabartiniame Bangladeše pareikalavo šimtų tūkstančių gyvybių.

Rajas Kishoras Muduli, kuris gyvena visai netoli Orisos valstijos sostinės Bhubanešvaro, sakė, kad visi jo kaimo gyventojai naktį praleido gūždamiesi bendruomenės prieglaudoje.

„Visi bijojome, visas kaimas bijojo, nežinojome, kokio stiprumo bus vėjas“, – ryte, nurimus vėjui ir pasibaigus stipriai nakties liūčiai, sakė šis 43 metų vairuotojas.

Orisos valstijos specialusis pagalbos komisaras Pradipta Kumaras Mohapatra sakė, kad pagrindinė žūčių priežastis kritusios medžių šakos.

„Elektros ir vandens tiekimas visur bus atnaujintas iki šio vakaro, išskyrus Gandžamo rajoną, kuris labai smarkiai nukentėjo. Rengiame atskirą planą situacijai Gandžame spręsti“, – sakė jis AFP Bhubanešvare.

1999 metais šiame regione per cikloną žuvo daugiau kaip 8 tūkst. žmonių, buvo nuniokoti pasėliai, pražuvo daug gyvulių. Regionui prireikė ne vienų metų atsigauti.

Šį kartą didžiulė evakuacija, kuri, pasak pareigūnų, yra didžiausia per Indijos istoriją, regis, padėjo iki minimumo sumažinti aukų skaičių. „Manau, mums pavyko iki minimumo sumažinti gyvybių netektis“, – Bhubanešvare žurnalistams sakė Orisos vyriausiasis ministras Naveenas Patnaikas.

Maždaug 600 tūkst. gyventojų liko be namų, kai didžiulė audra praūžė per 14 tūkst. kaimų, daugiausia – pakrantės rajonuose, sakė P.K.Mohapatra. Šeimos, kurių daugelis nešėsi mantą ar vaikus, po nakties prieglaudose grįžo į tai, kas liko iš jų namų. „Netekau savo namų ir kirpyklėlės, netekau visko“, – Gopalpure sakė 32 metų Janardanas. Ciklonas sugriovė jo stogą, jis su žmona valė nuolaužas.

„Rengėmės superciklonui, bet Phailin nevirto superciklonu, – sakė NDMA atstovė Tripti Parule.

„Ankstesnė didžiausia evakuacija per fiksuojamą Indijos istoriją vyko Andhra Pradeše per cikloną 1990 metais, o ši dabar yra daug didesnė“, – sakė ji.

Orisos pareigūnai sakė, kad 873 tūkst. žmonių buvo evakuota prieš tai, kai ciklonas šeštadienį vakare pasiekė pakrantę, o dar mažiausiai 100 tūkst. žmonių buvo evakuoti labiau į pietus esančioje Andhra Pradešo valstijoje. Gyventojai buvo evakuojami ir iš Vakarų Bengalijos valstijos pakrantės rajonų.

Prieš audrą tarptautiniai meteorologijos ekspertai prognozavo, kad tai bus superciklonas, palyginamas su 2005 metų uraganu Katrina Jungtinėse Valstijose.

Bengalijos įlankoje yra susiformavusios vienos baisiausių audrų, tarp jų – 1970 metų audra, kuri dabartiniame Bangladeše pareikalavo šimtų tūkstančių gyvybių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai