Tiesą atrado komentatoriai
Moteris pirmadienio vakarą pasidalijo 14 s trukmės įrašu – iš ekrano perfilmuota reportažo ištrauka. Už kalbančio žurnalisto nugaros matyti ant žemės gulintys į juodą plastiko plėvelę įsisupę žmonės.
Vienas iš gulinčiųjų sujuda – vėjui pakėlus plėvelę, bando ją sulaikyti. Pribėgusi mergina padeda apsivynioti geriau.
„Numirėlio“ prisikėlimas eterio metu; (tikėkite mokslų avinai, kito žodžio nerandu (kalba netaisyta – red. past.)“, – pakomentavo „Facebook“ vartotoja.
Koronaviruso skeptikai per pandemiją dažnai reiškia abejones dėl mirusiųjų nuo šios ligos skaičiaus – esą jis per didelis, COVID-19 tariamai „diagnozuojama“ nuo kitų ligų mirusiems žmonėms.
O avinais dažnai vadinami tie, kurie skiepijasi nuo COVID-19, kaip esą aklai tikintieji valdžios nurodymais.
Taip pat skaitykite: Melagieną sukūrė iš vaizdo klipo: išgąsdino į sunkvežimį sukrauti „mirusiųjų“ kūnai
Per parą šis trumpas įrašas sulaukė mažiau nei 50 komentarų, bet buvo peržiūrėtas beveik 140 tūkst. kartų, juo pasidalijo 8,6 tūkst. žmonių.
Greičiausiai paprotinta komentatorių moteris po keliolikos valandų papildė savo įrašą: „P. S gulėk, dar laikas nepraėjo, aktorių būna įvairių. Gązdina su Kovidu, tai dabar su oru tarša prasidėjo… (kalba netaisyta – red. past.).
„Argi čia ne protestas prieš klimato politiką?“ – suabejojo viena komentatorė. „Cirką žmonėms rodo, jokio skirtumo, už ką, nes ir klimato politiką biznis kaip kovidas“, – atkirto autorė.
Nieko nedarant – 49 mirtys per dieną
Nors ekrano apačioje bėganti eilutė informuoja apie rekordinius susirgimų COVID-19 skaičius, užrašas didesnėmis raidėmis verčia suabejoti, ar reportažas su tuo susijęs.
„Viena: demonstracija prieš klima…“ – ekrane matyti toks gabaliukas užrašo vokiečių kalba.
Daugiau informacijos paieškojus internete nereikia nė minutės surasti, kas iš tiesų buvo rodoma reportaže.
Originalų 2 min. trukmės reportažą galima rasti Austrijos naujienų portale oe24.at. Jis buvo publikuotas praėjusį penktadienį.
Reportaže įamžintas protestas prieš klimato politiką, galima pamatyti ir visą užrašą, kuris „Facebook“ plintančiame įraše nukirptas: „Wien: Demo gegen Klimapolitik“ (vok. „Viena: demonstracija prieš klimato politiką“).
Tai galima suprasti iš matomų plakatų. „Klimato apsaugos įstatymas gelbsti gyvybes“, „Dabartinė klimato politika – ne“, – skelbia du iš jų. Protestas vyko kaip akcijos „Fridays for Future“ („Penktadieniai už ateitį“) dalis.
Aikštėje stovintis žurnalistas Marvinas Bergaueris pasakoja, kad už jo nugaros ant žemės guli 49 tariami negyvėliai.
Tai yra simbolinis skaičius – mokslininkų paskaičiavimu, toliau nesiimant veiksmų stabdyti klimato kaitą, kasdien dėl su klimatu susijusių veiksnių gali mirti tiek austrų.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.