Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
10 04 /20:26

„The Washington Post“ išsiaiškino tikrąjį Irano smūgių Izraeliui mastą

Naujausias žinias skaitykite žemiau.
Nevatimo karinių oro pajėgų bazė Izraelyje
Nevatimo karinių oro pajėgų bazė Izraelyje / „Reuters“/„Scanpix“

Visas naujienas apie Irano ataką prieš Izraelį skaitykite čia.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

„The Washington Post“ išsiaiškino tikrąjį Irano smūgių Izraeliui mastą

15:38

„AP“/„Scanpix“/Izraelio gyventojai slepiasi nuo Irano raketų
„AP“/„Scanpix“/Izraelio gyventojai slepiasi nuo Irano raketų

Trečiadienį palydovinius vaizdus fiksuojančios bendrovės „Planet Labs“ surinktose nuotraukose matyti, kaip atrodo, bent vienas sugriautas pastatas Nevatimo karinėje bazėje. Kitos bazės dalies nuotraukoje matyti didelė skylė lėktuvų angaro stoge ir keli smūgio išmušti krateriai, straipsnyje pažymėjo amerikiečių leidinio „The Washington Post“ redakcija.

Antradienio vakarą mažiausiai dvi dešimtys Irano ilgojo nuotolio balistinių raketų pralaužė Izraelio ir sąjungininkų priešlėktuvinę gynybą, pataikydamos į mažiausiai tris karinius ir žvalgybos įrenginius arba nusileisdamos šalia jų, rodo vaizdo įrašų ir nuotraukų, kuriose užfiksuota ataka ir jos padariniai, apžvalga.

„The Washington Post“ patikrintuose vaizdo įrašuose matyti, kad 20 raketų smogė Nevatimo oro pajėgų bazei pietinėje Negevo dykumoje, o trys – Tel Nofo bazei centrinėje Izraelio dalyje.

Analitikai žurnalistams teigė, kad vaizdai atitinka tiesioginius smūgius į bazes, o ne perimtų raketų nuolaužas. Kituose vaizdo įrašuose matyti, kad bent dvi raketos nukrito netoli Tel Avivo, Glilot mieste, Hod Hašarone, netoli Izraelio šnipinėjimo agentūros „Mossad“ būstinės, palikdamos mažiausiai du kraterius.

VIDEO: Pamatykite patys: Iranas paleido raketų lietų į Izraelį

„Šie duomenys kelia klausimų dėl visos Izraelio karinėms bazėms padarytos žalos masto ir leidžia manyti, kad šįkart Iranui pavyko sėkmingiau išvengti Izraelio gynybos priemonių nei balandžio mėnesį. Tąkart tik dvi raketos išvengė oro gynybos priemonių ir smogė Izraeliui“, – rašo „The Washington Post“.

Izraelio kariuomenė teigė, kad oro gynybos sistemos sutrukdė 180 iš Irano paleistų raketų, tačiau neatsakė į klausimus apie tai, kiek vietų konkrečiai nukentėjo nuo smūgių. Jungtinės Valstijos ir Izraelis teigė, kad žala ant žemės buvo minimali, o Izraelio kariuomenė trečiadienį pareiškė, kad jos bazės veikė visu pajėgumu.

Trijuose „The Washington Post“ sinchronizuotuose vaizdo įrašuose matyti, kaip raketų kaskada lekia Nevatimo oro bazės link. Žurnalistai išskyrė, kad viduryje oro matomas ryškus blyksnis, kai Izraelio naikintuvas sustabdo atskriejančią raketą.

Pasak atliktos 30 sekundžių trukmės vaizdo įrašų, kurie prasideda raketoms jau pakilus į dangų, analizės, ugnies kamuoliai ir dūmų pliūpsniai kyla virš horizonto mažiausiai 20 vietų, kur raketos pataikė į žemę.

„Reuters“/„Scanpix“/Izraelio oro gynybos sistema „Arrow II“
„Reuters“/„Scanpix“/Izraelio oro gynybos sistema „Arrow II“

„Kuo toliau paleidžiama raketa, tuo didesnė klaidos tikimybė“, – įvertino Kalifornijos Middlebury tarptautinių studijų instituto Rytų Azijos branduolinio ir cheminio ginklo neplatinimo programos direktorius Jeffrey Lewisas.

Jis pridūrė, kad kai Iranas balandžio mėn. paleido raketas į Nevatimo oro pajėgų bazę, jo komandos skaičiavimais, pusė raketų nukrito maždaug kilometro atstumu nuo bazės, o kita pusė – už šio spindulio ribų.

Izraelio kariuomenė turi dvi priešraketinės gynybos sistemas – „Arrow II“ ir „Arrow III“, kurios skirtos apsisaugoti nuo tolimojo nuotolio balistinių raketų, kokias Iranas panaudojo per antradienio ataką.

Sistema „Arrow II“ veikia po to, kai raketa įžengia į galutinę skrydžio fazę, t.y. atmosferos viduje, o „Arrow III“ skirta perimti raketas, kurios dar tebėra kosmose, paaiškino Fabianas Hinzas, Tarptautinio strateginių studijų instituto Berlyne Irano analitikas, atidžiai stebintis raketų programą.

J.Lewisas pridūrė, kad jo komanda suskaičiavo 32 smūgius vien į Nevatimo karinę bazę.

Į šiaurę nuo Nevatimo oro pajėgų bazės, Tel Avivo viešbučio „Hilton“ balkone nufilmuotame vaizdo įraše matyti, kaip dvi raketos lekia dangumi iš rytų link „Cinema City Glilot“, Hod Hašarono mieste, netoli „Mossad“ būstinės. Viena jų atsitrenkia į žemę, skleisdama didelį šviesos blyksnį. Kita nukrenta į jūrą.

Vaizdo įraše, nufilmuotame iškart po įvykio ir antradienį paskelbtame socialiniuose tinkluose, matyti viduryje greitkelio išsiplėtęs krateris, visiškai sustabdęs eismą. Arčiausiai smūgio esančios transporto priemonės buvo padengtos plonu purvo sluoksniu. Atrodė, kad kai kurių jų langai išdaužti.

„Analizuojant vaizdo įrašą matyti, kad raketa atsitrenkė į greitkelio vidurinę dalį ir suformavo maždaug 20 metrų pločio ir daugiau nei keliolikos metrų gylio kraterį. Laikraščio „Post“ žurnalistas tame pačiame greitkelyje matė antrą kraterį“, – rašoma straipsnyje.

Iš karto nebuvo aišku, kokios raketos buvo panaudotos per išpuolį.

Socialinis tinklas „X“/Irano raketa „Ghadr“
Socialinis tinklas „X“/Irano raketa „Ghadr“

Irano valstybinė naujienų agentūra „Mehr News Agency“ pranešė, kad buvo panaudotos „Ghadr“ ir „Emad“ raketos, ir pridūrė, kad 90 proc. raketų pataikė į taikinius.

„Ghadr“ ir ‚Emad‘ yra vienos ilgiausio nuotolio raketų Irano arsenale. Iranas taip pat pranešė, kad pirmą kartą panaudojo raketą „Fattah-1“, kuri, jo teigimu, gali manevruoti dideliu greičiu, kad išvengtų perėmėjų.

Kitame vaizdo įraše, kurį pirmieji geolokavo atvirųjų šaltinių tyrėjai ir kurį nepriklausomai patvirtino „The Washington Post“ redakcija, matyti, kaip virš horizonto linijos pakyla daugybė dūmų bokštų, kuriuos sukėlė kita raketų ugnis, smogusi Tel Nofo oro pajėgų bazei. Ryškūs blyksniai po raketos smūgio atrodo kaip antrinis sprogimas.

Netoli bazės esančios Gederoje esančios mokyklos teritorijoje matomas krateris, matyti socialiniame tinkle „X“ paskelbtame vaizdo įraše. Dėl smūgio mokyklos siena subyrėjo ir atidengė tuščias klases.

„Hezbollah“ apšaudė Izraelio karius Libano pasienio teritorijoje

18:56

Aziz Taher / REUTERS
Aziz Taher / REUTERS

 „Hezbollah“ pranešė, kad penktadienį antrą kartą apšaudė Izraelio karius Pietų Libano pasienio teritorijoje.

Pareiškime teigiama, kad „Hezbollah“ kovotojai „artilerijos sviediniais ir raketų salve“ atakavo „priešo Izraelio karines pajėgas, kai jos žengė į priekį“ į vakarus nuo pasienyje esančio Jaruno kaimo.

Grupuotė taip pat pareiškė, kad penktadienį surengė keletą išpuolių prieš Izraelio karius kitoje sienos pusėje.

Izraelio kariuomenė: dronas pražudė du karius

18:55 Atnaujinta 20:26

JALAA MAREY / AFP
JALAA MAREY / AFP

Izraelio kariuomenė penktadienį pranešė, kad iš Rytų paleistas dronas pražudė du karius, o visuomeninis transliuotojas pranešė, kad smūgis buvo surengtas iš Irako ir pataikė į bazę Golano aukštumose.

Kariuomenė teigė, kad abu kariai žuvo per kovas Šiaurės Izraelyje.

Naujienų agentūrai AFP paprašius išsamesnės informacijos, ji nurodė, kad kariai žuvo per drono smūgį, paleistą iš Rytų, tačiau nepatikslino, iš kur būtent.

Izraelio kariuomenės radijas pranešė, kad smūgis buvo surengtas iš Irako naktį į penktadienį.

Du bepiločiai orlaiviai buvo paleisti iš Irako ir įskrido į Izraelio teritoriją Golano aukštumų rajone, teigė radijas.

„Vieną bepilotį orlaivį perėmė oro pajėgos, o antrasis sprogo karinėje stovykloje Golano aukštumų šiaurėje“, – teigė radijas.

„Dėl sprogimo žuvo du kariai“, – nurodė radijas ir pridūrė, kad dar 24 kariai buvo sužeisti.

Visuomeninis transliuotojas „Kan“ taip pat pranešė, kad smūgis buvo surengtas iš Irako ir pataikė į Golano aukštumas.

Proiranietiška grupuotė „Islamo pasipriešinimas Irake“ teigė, jog šią savaitę surengė keletą dronų smūgių, nukreiptų prieš Izraelį, įskaitant tris išpuolius prieš tris skirtingus taikinius Golano aukštumose ir Tiberije ankstyvą penktadienį.

Į Izraelio ir „Hamas“ karą Gazos Ruože, kurį išprovokavo palestiniečių grupuotės spalio 7-ąją surengtas išpuolis prieš Izraelį, taip pat įsitraukė Irano remiami kovotojai Sirijoje, Libane, Irake ir Jemene.

Izraelio kariuomenė sako Libane nukovusi 250 „Hezbollah“ kovotojų

18:54

„AP“/„Scanpix“/Izraelio ataka Beirute
„AP“/„Scanpix“/Izraelio ataka Beirute

Izraelio kariuomenė penktadienį pranešė, kad jos pajėgos, pradėjusios antžemines operacijas Libano pietuose, per pastarąsias keturias dienas nukovė 250 „Hezbollah“ kovotojų.

Pareiškime kariuomenė nurodė, kad „per keturias tikslios operacijos pietų Libane dienas buvo likviduota 250 „Hezbollah“ teroristų, iš kurių 21 buvo vadai“.

Kariuomenė taip pat pranešė, kad smogė daugiau kaip 2 tūkst. su „Hezbollah“ siejamų objektų.

„Buvo smogta daugiau kaip 2 tūkst. karinių taikinių“, įskaitant kovotojus, karinius pastatus, ginklus ir kitus objektus, sakoma Izraelio kariuomenės pareiškime.

Iranas laukia atsako iš Izraelio ir kreipėsi į artimiausią sąjungininkę pagalbos

17:16

„Reuters“/„Scanpix“/2024-10-04t110805z_1997288451_rc2ndaaysx3g_rtrmadp_3_israel-palestinians-lebanon-iran
„Reuters“/„Scanpix“/2024-10-04t110805z_1997288451_rc2ndaaysx3g_rtrmadp_3_israel-palestinians-lebanon-iran

Iranas ruošiasi galimam Izraelio smūgiui, kuris taptų atsaku į spalio 1 d. Teherano surengtą masinę raketų ataką. Tačiau galimai baimindamasis Izraelio reakcijos masto, Teheranas kreipėsi pagalbos į savo artimą sąjungininkę – Rusiją, remdamasis dviem neįvardintais Irano pareigūnais, skelbia amerikiečių leidinys „The New York Times“.

„Pasak dviejų Irano pareigūnų, kurie yra susipažinę su karo veiksmų planavimu ir nėra įgalioti kalbėti viešai, Iranas paprašė Rusijos bendradarbiauti vykdant palydovinę žvalgybą prieš Izraelio smūgį“, – rašoma straipsnyje.

Daugiau jokių kitų detalių šiuo klausimu „The New York Times“ nepataikė. Taip pat nežinoma, ar Rusija atsakė į šį prašymą.

Pastaruoju metu įvykiai Artimuosiuose Rytuose eskaluojasi ypač greitai.

Rugsėjo 30 d. naktį Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pradėjo smūgius „Hezbollah“ objektams Libane.

Vėliau IDF paskelbė pradedančios antžeminius reidus pietų Libane, kurie yra operacijos „Šiaurės strėlės“, nukreiptos prieš „Hezbollah“ grupuotę, dalis.

Irano valdžios institucijos pažadėjo „griežtą atsaką“ į Izraelio veiksmus prieš jo sąjungininkus Artimųjų Rytų regione.

Rugsėjo 23 d. IDF štabo viršininkas generolas leitenantas Herzi Halevi pareiškė, kad Izraelio gynybos pajėgos pradėjo prevencinę puolamąją operaciją prieš „Hezbollah“ teroristinę grupuotę. Prieš tai Beirute masiškai sproginėjo „Hezbollah“ narių ryšiui palaikyti naudojami peidžeriai. Per dvi dienas per sprogimus žuvo 37 žmonės ir 2931 buvo sužeistas.

„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„AP“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Rugsėjo 28 d. Izraelio gynybos pajėgos paskelbė likvidavusios „Hezbollah“ lyderį Hassaną Nasrallah per smūgį į pogrindinę būstinę Libane. Jo žūtį patvirtino grupuotės atstovai spaudai.

Rugsėjo 30 d. žiniasklaida pranešė, kad „Hezbollah“ išsirinko naują lyderį, kuris pakeis Hassan Nasrallah. Naujuoju vadovu tapo jo pusbrolis Hashim Safi al-Din.

Spalio 1 d. Iranas pradėjo masinį Izraelio puolimą. Visoje šalyje buvo paskelbti oro pavojaus signalai. Laikraštis „Times of Israel“ rašė, kad į šalį buvo paleista daugiau kaip 180 raketų.

IDF patvirtino, kad buvo smogta kelioms oro bazėms, tačiau teigė, kad lėktuvai nenukentėjo. Irano smūgiai buvo pavadinti neveiksmingais.

Spalio 2 d. Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad Iranas padarė „didelę klaidą“ ir už ją sumokės.

Vokietijos leidinys „Der Spiegel“ pastebėjo, kad šis smūgis galėjo būti didžiausia balistinių raketų ataka istorijoje.

„The Washington Post“ išsiaiškino tikrąjį Irano smūgių Izraeliui mastą

15:38

„AP“/„Scanpix“/Izraelio gyventojai slepiasi nuo Irano raketų
„AP“/„Scanpix“/Izraelio gyventojai slepiasi nuo Irano raketų

Trečiadienį palydovinius vaizdus fiksuojančios bendrovės „Planet Labs“ surinktose nuotraukose matyti, kaip atrodo, bent vienas sugriautas pastatas Nevatimo karinėje bazėje. Kitos bazės dalies nuotraukoje matyti didelė skylė lėktuvų angaro stoge ir keli smūgio išmušti krateriai, straipsnyje pažymėjo amerikiečių leidinio „The Washington Post“ redakcija.

Antradienio vakarą mažiausiai dvi dešimtys Irano ilgojo nuotolio balistinių raketų pralaužė Izraelio ir sąjungininkų priešlėktuvinę gynybą, pataikydamos į mažiausiai tris karinius ir žvalgybos įrenginius arba nusileisdamos šalia jų, rodo vaizdo įrašų ir nuotraukų, kuriose užfiksuota ataka ir jos padariniai, apžvalga.

„The Washington Post“ patikrintuose vaizdo įrašuose matyti, kad 20 raketų smogė Nevatimo oro pajėgų bazei pietinėje Negevo dykumoje, o trys – Tel Nofo bazei centrinėje Izraelio dalyje.

Analitikai žurnalistams teigė, kad vaizdai atitinka tiesioginius smūgius į bazes, o ne perimtų raketų nuolaužas. Kituose vaizdo įrašuose matyti, kad bent dvi raketos nukrito netoli Tel Avivo, Glilot mieste, Hod Hašarone, netoli Izraelio šnipinėjimo agentūros „Mossad“ būstinės, palikdamos mažiausiai du kraterius.

VIDEO: Pamatykite patys: Iranas paleido raketų lietų į Izraelį

„Šie duomenys kelia klausimų dėl visos Izraelio karinėms bazėms padarytos žalos masto ir leidžia manyti, kad šįkart Iranui pavyko sėkmingiau išvengti Izraelio gynybos priemonių nei balandžio mėnesį. Tąkart tik dvi raketos išvengė oro gynybos priemonių ir smogė Izraeliui“, – rašo „The Washington Post“.

Izraelio kariuomenė teigė, kad oro gynybos sistemos sutrukdė 180 iš Irano paleistų raketų, tačiau neatsakė į klausimus apie tai, kiek vietų konkrečiai nukentėjo nuo smūgių. Jungtinės Valstijos ir Izraelis teigė, kad žala ant žemės buvo minimali, o Izraelio kariuomenė trečiadienį pareiškė, kad jos bazės veikė visu pajėgumu.

Trijuose „The Washington Post“ sinchronizuotuose vaizdo įrašuose matyti, kaip raketų kaskada lekia Nevatimo oro bazės link. Žurnalistai išskyrė, kad viduryje oro matomas ryškus blyksnis, kai Izraelio naikintuvas sustabdo atskriejančią raketą.

Pasak atliktos 30 sekundžių trukmės vaizdo įrašų, kurie prasideda raketoms jau pakilus į dangų, analizės, ugnies kamuoliai ir dūmų pliūpsniai kyla virš horizonto mažiausiai 20 vietų, kur raketos pataikė į žemę.

„Reuters“/„Scanpix“/Izraelio oro gynybos sistema „Arrow II“
„Reuters“/„Scanpix“/Izraelio oro gynybos sistema „Arrow II“

„Kuo toliau paleidžiama raketa, tuo didesnė klaidos tikimybė“, – įvertino Kalifornijos Middlebury tarptautinių studijų instituto Rytų Azijos branduolinio ir cheminio ginklo neplatinimo programos direktorius Jeffrey Lewisas.

Jis pridūrė, kad kai Iranas balandžio mėn. paleido raketas į Nevatimo oro pajėgų bazę, jo komandos skaičiavimais, pusė raketų nukrito maždaug kilometro atstumu nuo bazės, o kita pusė – už šio spindulio ribų.

Izraelio kariuomenė turi dvi priešraketinės gynybos sistemas – „Arrow II“ ir „Arrow III“, kurios skirtos apsisaugoti nuo tolimojo nuotolio balistinių raketų, kokias Iranas panaudojo per antradienio ataką.

Sistema „Arrow II“ veikia po to, kai raketa įžengia į galutinę skrydžio fazę, t.y. atmosferos viduje, o „Arrow III“ skirta perimti raketas, kurios dar tebėra kosmose, paaiškino Fabianas Hinzas, Tarptautinio strateginių studijų instituto Berlyne Irano analitikas, atidžiai stebintis raketų programą.

J.Lewisas pridūrė, kad jo komanda suskaičiavo 32 smūgius vien į Nevatimo karinę bazę.

Į šiaurę nuo Nevatimo oro pajėgų bazės, Tel Avivo viešbučio „Hilton“ balkone nufilmuotame vaizdo įraše matyti, kaip dvi raketos lekia dangumi iš rytų link „Cinema City Glilot“, Hod Hašarono mieste, netoli „Mossad“ būstinės. Viena jų atsitrenkia į žemę, skleisdama didelį šviesos blyksnį. Kita nukrenta į jūrą.

Vaizdo įraše, nufilmuotame iškart po įvykio ir antradienį paskelbtame socialiniuose tinkluose, matyti viduryje greitkelio išsiplėtęs krateris, visiškai sustabdęs eismą. Arčiausiai smūgio esančios transporto priemonės buvo padengtos plonu purvo sluoksniu. Atrodė, kad kai kurių jų langai išdaužti.

„Analizuojant vaizdo įrašą matyti, kad raketa atsitrenkė į greitkelio vidurinę dalį ir suformavo maždaug 20 metrų pločio ir daugiau nei keliolikos metrų gylio kraterį. Laikraščio „Post“ žurnalistas tame pačiame greitkelyje matė antrą kraterį“, – rašoma straipsnyje.

Iš karto nebuvo aišku, kokios raketos buvo panaudotos per išpuolį.

Socialinis tinklas „X“/Irano raketa „Ghadr“
Socialinis tinklas „X“/Irano raketa „Ghadr“

Irano valstybinė naujienų agentūra „Mehr News Agency“ pranešė, kad buvo panaudotos „Ghadr“ ir „Emad“ raketos, ir pridūrė, kad 90 proc. raketų pataikė į taikinius.

„Ghadr“ ir ‚Emad‘ yra vienos ilgiausio nuotolio raketų Irano arsenale. Iranas taip pat pranešė, kad pirmą kartą panaudojo raketą „Fattah-1“, kuri, jo teigimu, gali manevruoti dideliu greičiu, kad išvengtų perėmėjų.

Kitame vaizdo įraše, kurį pirmieji geolokavo atvirųjų šaltinių tyrėjai ir kurį nepriklausomai patvirtino „The Washington Post“ redakcija, matyti, kaip virš horizonto linijos pakyla daugybė dūmų bokštų, kuriuos sukėlė kita raketų ugnis, smogusi Tel Nofo oro pajėgų bazei. Ryškūs blyksniai po raketos smūgio atrodo kaip antrinis sprogimas.

Netoli bazės esančios Gederoje esančios mokyklos teritorijoje matomas krateris, matyti socialiniame tinkle „X“ paskelbtame vaizdo įraše. Dėl smūgio mokyklos siena subyrėjo ir atidengė tuščias klases.

„Hezbollah“: Izraelis atakavo gelbėtojus Beirute, vienas jų žuvo

13:52

AFP/„Scanpix“ nuotr./Izraelio ataka Libane
AFP/„Scanpix“ nuotr./Izraelio ataka Libane

Libano kovotojų grupuotė „Hezbollah“ pranešė, kad per Izraelio smūgį penktadienį žuvo gelbėtojas naktinio antskrydžio vietoje Pietų Beirute.

Grupuotė taip pat apkaltino Izraelį, kad šis sąmoningai taikosi į civilinės gynybos komandas.

Po masinių Izraelio smūgių naktį „Hezbollah“ bastione Libano sostinėje „Izraelio lėktuvai nusitaikė į civilinės gynybos komandas, kurios dirbo šalindamos griuvėsius ir gelbėdamos sužeistuosius, todėl žuvo civilinės gynybos narys“, pranešė Irano remiama grupuotė.

Vienas „Hezbollah“ artimas šaltinis anksčiau naujienų agentūrai AFP sakė, kad surengta drono ataka.

A.Khamenei: Irano raketų ataką prieš Izraelį yra teisėta ir pagrįsta

12:47 Atnaujinta 13:51

„Zuma press“/„Scanpix“/Irano aukščiausiasis lyderis ajotala Ali Khamenei
„Zuma press“/„Scanpix“/Irano aukščiausiasis lyderis ajotala Ali Khamenei

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei penktadienį gynė Teherano raketų ataką prieš Izraelį kaip teisėtą ir pagrįstą.

„Mūsų ginkluotųjų pajėgų operacija, įvykdyta prieš kelias naktis, buvo visiškai legali ir teisėta“, – sakė jis per retą penktadienio pamokslą.

Kreipdamasis į maldininkus Teherane, praėjus kelioms dienoms po Irano raketų atakos prieš Izraelį, A.Khamenei šalia savęs laikė ginklą.

A.Khamenei sakė pirmąjį per beveik penkerius metus pamokslą tūkstančiams maldininkų, kurie laikė nukautų Irano „pasipriešinimo ašies“ lyderių portretus.

A.Khamenei teigimu, su Teheranu susijusios ginkluotos grupės nenusileis net po virtinės Izraelio atakų, per kurias žuvo jų karinių lyderių.

„Su šiomis kankinystėmis pasipriešinimas regione nenusileis ir laimės“, – pareiškė A.Khamenei. Pamokslą jis sakė daugiausia arabiškai.

„Hezbollah“ artimas šaltinis: H.Nasrallah palaidotas laikinoje vietoje

12:43

„AFP“/„Scanpix“/Buvęs „Hezbollah“ lyderis Hassanas Nasrallah
„AFP“/„Scanpix“/Buvęs „Hezbollah“ lyderis Hassanas Nasrallah

„Hezbollah“ artimas šaltinis penktadienį sakė, kad žuvusio Libano kovotojų grupuotės vado Hassano Nasrallah kūnas buvo palaidotas laikinoje slaptoje vietoje, baiminantis, kad, surengus dideles laidotuves, jos pritrauktų Izraelio karių dėmesį.

„Hassanas Nasrallah buvo laikinai palaidotas, kol aplinkybės leis surengti viešas laidotuves“, – sakė šaltinis.

„Hezbollah“ lyderis per Izraelio smūgį žuvo praėjusią savaitę.

Šiitų musulmonų apeigose numatytas toks laikinas palaidojimas, kai aplinkybės neleidžia surengti tinkamų laidotuvių arba mirusysis negali būti palaidotas ten, kur norėjo.

Libano pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, teigė, kad „Hezbollah“ per aukščiausius Libano pareigūnus siekė gauti garantijų iš Jungtinių Valstijų, kurios yra pagrindinės Izraelio sąjungininkės, kad žydų valstybė nesirengia pulti viešų laidotuvių, tačiau jų esą negavo.

Izraeliui vis intensyviau bombarduojant „Hezbollah“ taikinius, rugsėjo 27 dieną per smūgį į jos tvirtovę pietų Beirute kartu su vienu Irano revoliucijos gvardijos generolu žuvo ir H. Nasrallah.

Izraelis teigė nukovęs apie 20 Irano remiamos kovotojų grupuotės narių.

Praėjus savaitei po nužudymo H.Nasrallah vis dar neturi įpėdinio.

Jo pusbrolis Hashemas Safieddine'as, žymus „Hezbollah“ veikėjas, buvo įvardijamas kaip galimas įpėdinis, bet jis ketvirtadienį tapo Izraelio aviacijos smūgio pietų Beirute taikiniu, pranešė JAV ir Izraelio žiniasklaida. Kol kas nežinome, ar jam pavyko išgyventi.

B.Johnsonas: po B.Netanyahu apsilankymo mano tualete rasta „blakių“

12:20

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas ir Benjaminas Netanyahu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Johnsonas ir Benjaminas Netanyahu

Borisas Johnsonas teigė, kad savo asmeniniame tualeto kambaryje Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijoje rado pasiklausymo įrenginį po to, kai juo pasinaudojo Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu.

Buvęs ministras pirmininkas teigė, kad jo saugumo komanda tualete rado pasiklausymo prietaisų po to, kai B.Netanyahu juo pasinaudojo. Susitikimas įvyko 2017 m., kai B.Johnsonas buvo Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius.

Šis teiginys pateikiamas B.Johnsono memuaruose „Unleashed“, kurie išleidžiami spalio 10 d. Ištraukomis pasidalijo laikraštis „Daily Telegraph“.

Plačiau skaitykite ČIA.

Buvęs Izraelio premjeras apie tai, kas laukia Irano: tai gali būti masinė ataka ir ne viena

11:57

„Shutterstock“/Buvęs Izraelio premjeras Ehudas Barakas
„Shutterstock“/Buvęs Izraelio premjeras Ehudas Barakas

Buvęs Izraelio ministras pirmininkas Ehudas Barakas interviu metu britų leidiniui „The Guardian“ pareiškė, kad jau per vėlu iš esmės sustabdyti Teherano branduolines ambicijas, tačiau, tikėtina, kad jis sulauks „masinės“ atakos prieš Irano naftos įrenginius.

Jis prognozavo, kad Izraelis tikriausiai surengs plataus masto oro smūgį Irano naftos pramonei ir galbūt simboliškai atakuos karinį objektą, susijusį su Irano branduoline programa.

E.Barakas neabejojo, kad Izraelis kariniu būdu atsakys į antradienį Irano surengtą daugiau kaip 180 balistinių raketų ataką. Nors dauguma jų buvo perimta, tačiau kai kurios nukrito ant tankiai apgyvendintų teritorijų ir Izraelio karinių bazių bei aplink jas.

„Izraelis turi įtikinamą poreikį, netgi būtinybę atsakyti. Manau, kad nė viena suvereni valstybė Žemėje negalėtų nesureaguoti“, – pabrėžė E.Barakas.

Buvęs premjeras, kuris taip pat ėjo gynybos ministro, užsienio reikalų ministro ir kariuomenės štabo viršininko pareigas, teigė, kad tikėtiną Izraelio atsako modelį galima įžvelgti sekmadienį surengtuose atsakomuosiuose oro smūgiuose prieš husių kontroliuojamus naftos objektus, elektrines ir dokus Jemeno Hodeidos uoste, praėjus dienai po to, kai husiai paleido raketas, nukreiptas į Izraelio tarptautinį oro uostą netoli Tel Avivo.

VIDEO: Iranas atakavo Izraelį: paleido 180 balistinių raketų

„Manau, kad galime sulaukti kažko panašaus. Tai gali būti masinė ataka, kuri galėtų pasikartoti ne vieną kartą“, – kalbėjo jis leidiniui „The Guardian“.

Ketvirtadienį JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad Vašingtone buvo diskutuojama apie galimą Izraelio ataką prieš Irano naftos sektorių, tačiau nepateikė jokių detalių ir aiškiai nenurodė, ar JAV palaikytų tokią ataką.

Nesukliudytų branduolinei programai

E.Barakas, kuriam dabar yra 82 metai, sakė, kad Izraelyje taip pat būta pasiūlymų, jog Izraelis, keršydamas už Irano puolimą, turėtų pasinaudoti šia galimybe ir subombarduoti Irano branduolinius objektus, tačiau jis teigė, kad tai iš esmės nesutrukdytų Irano programai.

Kai 2007-2013 m., valdant Ehudui Olmertui ir Benjaminui Netanyahu, E.Barakas ėjo gynybos ministro pareigas, jis buvo vienas karščiausių Izraelio šalininkų, pasisakiusių už Irano branduolinių objektų bombardavimą, ir nesėkmingai bandė įtikinti JAV prezidentus George'ą Bushą, o vėliau Baracką Obamą prisidėti prie šios kampanijos JAV karine galia.

Branduolinių grėsmių iniciatyva (NTI)/Irano branduolinės programos objektai
Branduolinių grėsmių iniciatyva (NTI)/Irano branduolinės programos objektai

Trečiadienį J.Bidenas, sekdamas B.Obama, pasisakė prieš bet kokius Izraelio smūgius Irano branduoliniams objektams. Pats buvęs premjeras dabar pripažįsta, kad Irano branduolinė programa yra per daug pažengusi, kad bet kokia bombardavimo kampanija galėtų ją reikšmingai sustabdyti.

„Kai kurie komentatoriai ir net kai kurie žmonės gynybos institucijoje kėlė šį klausimą: Kodėl, po velnių, nepabandžius smogti branduolinei karinei programai?“ – kalbėjo jis. – Kiek daugiau nei prieš dešimtmetį aš buvau turbūt pats aršiausias žmogus Izraelio vadovybėje, teigiantis, kad tai verta labai rimtai apsvarstyti, nes esama realių galimybių jų pastangas atidėti keleriems metams.“

„Dabar taip nėra, nes Iranas de facto yra ties slenksčiu, – aiškno E.Barakas. – Jie dar neturi ginklo – gali prireikti metų, kad jį turėtų, ir net pusės dešimtmečio, kad turėtų nedidelį arsenalą. Praktiškai kalbant, jūs negalite lengvai jų reikšmingai sulaikyti.“

Pagal 2015 m. daugiašalį branduolinį susitarimą Teheranas sutiko su griežtais urano sodrinimo ir kitų savo programos elementų apribojimais mainais į sankcijų sušvelninimą, tačiau šis susitarimas žlugo po to, kai 2018 m. iš jo pasitraukė JAV, vadovaujamos Donaldo Trumpo.

Dabar Iranas turi 30 kartų didesnes sodrinto urano atsargas nei 2015 m. sutarta riba ir sodrina uraną iki 60 proc. grynumo, o tai, atsižvelgiant į reikalingą papildomą apdorojimą, yra labai arti 90 proc. ginklų klasės skiliosios medžiagos.

„AFP“/„Scanpix“/Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu
„AFP“/„Scanpix“/Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu

Buvęs premjeras išsakė nuomonę, kad B.Netanyahu vyriausybėje greičiausiai daromas spaudimas, kad Irano programai būtų suduotas bent simbolinis smūgis. Tačiau E.Barakui toks gestas atrodo beprasmis.

„Jūs galite padaryti tam tikrą žalą, bet net ir tai kai kurie planuotojai gali suvokti kaip vertą rizikos, nes alternatyva yra sėdėti nuošalyje ir nieko nedaryti“, – kalbėjo jis.

„Taigi tikriausiai bus net bandoma smogti tam tikriems su branduoline ginkluote susijusiems taikiniams“.

Nors E.Barakas pripažįsta, kad šiuo metu Izraelio atsakas yra neišvengiamaas, tačiau atkreipė dėmesį, kad regioninio karo būtų buvę galima išvengti daug anksčiau, jei B.Netanyahu būtų buvęs atviras JAV propaguojamam planui sutelkti arabų šalių paramą pokarinei palestiniečių vyriausybei Gazoje, kuri pakeistų „Hamas“.  

„Tikriausiai buvo kelios galimybės apriboti šį konfliktą, kol jis nevirto kažkuo panašiu į visavertį Artimųjų Rytų susidūrimą. Dėl priežasčių, kurių negalima paaiškinti jokia strategine mintimi, B. Netanyahu atmetė bet kokias diskusijas apie tai, ką mes vadiname „diena po“.

Aš nemetu visos kaltės B.Netanyahu. Iš esmės dėl to kaltos „Hamas“ ir „Hezbollah“ bei už jų stovintis Iranas“, – aiškino buvęs politikas.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų