Iš reaktoriaus bus iškrautas kuras, kol bus atliekami techniniai darbai ir patikrinimas, šeštadienį pareiškė Irano delegacijos Tarptautinėje atominės energetikos agentūroje vadovas Ali Asgharas Soltanieh.
Pasak A.A.Soltanieh, Rusijos inžinieriai, pastatę atominį reaktorių Bušehre Persijos įlankos pakrantėje, pranešė jam, kad turi būti atliktas kuro strypų, išimtų iš reaktoriaus, techninis tyrimas ir bandymai. AE vadovas pranešė, kad tai daroma saugumo sumetimais.
Kol kas nieko nepranešama apie techninius iškilusių problemų aspektus, bet prieš kelias dienas vienas Irano atominės srities specialistų pareiškė, jog būtina ištirti pranešimus, kad kompiuterinis virusas „Stuxnet“ sugadino Rusijoje pagamintą Bušehro AE 1 000 megavatų galingumo reaktorių.
Iki to Rusijos atstovas prie NATO pareiškė, kad virusas „Stuxnet“ galėjo sukelti branduolinę katastrofą, kuri būtų buvusi didesnė nei avarija Černobylio atominėje elektrinėje 1986 metais.
TATENA, kuriai pateikti duomenys apie kuro strypų problemas, vadovaus kuro iškrovimui iš reaktoriaus Bušehre.
„Mums saugumo klausimas yra pirmojoje vietoje ir yra svarbesnis nei reaktoriaus atidavimas naudoti“, – pareiškė AE vadovas Hosseinas Derakhshandeh.
Atominę elektrinę Bušehre pradėta statyti dar esant šachui aštuntajame dešimtmetyje. Jį iš pradžių statė Vokietijos bendrovė „Siemens“, ir darbai vyko itin lėtai. Po to užbaigti statyti AE ėmėsi Rusijos atominės srities specialistai.
Kuro strypai su gautu iš Rusijos uranu pirmą kartą buvo sukrauti į reaktorių prieš keturis mėnesius, bet AE nepavyko pagaminti šį sausį pirmosios energijos, kaip tai buvo numatyta.
Virusas „Stuxnet“ galėjo sukelti branduolinę katastrofą, kuri būtų buvusi didesnė nei avarija Černobylio atominėje elektrinėje 1986 metais.Tolesni kliuviniai atiduoti naudoti Bušehro AE taps ne tik didele problema Iranui, kuris teigia, kad šį jėgainė rodo taikų jo branduolinės programos pobūdį.
Rusijos atominės pramonės reputacija taip pat nukentėtų. Rusija tikisi, kad smarkiai išaugs jos atominių reaktorių eksportas į besivystančias šalis.
Irano Medžliso energetikos komiteto vadovas Hamidas-Reza Katouzianas jau pažėrė kaltinimų Rusijai dėl vėluojančio Bušehro AE atidavimo naudoti.
„Rusai jau daug kartų sulaužė savo pažadus ir jų neatsakingumas nesibaigia“, – cituoja laikraštis „Sharq“ jo žodžius.
Ekspertų nuomone, paleidus Bušehro atominėje jėgainėje reaktorių, kurio pastatymas atsiėjo Iranui 1 mlrd. dolerių, nepadidės pavojus, kad Iranas įgis branduolinį ginklą, nes sodrintąjį uraną reaktoriui tieks Rusija, kuri po to išardys ir perdirbs panaudotus kuro strypus bei išims iš jų plutonį.