Savaitę truksiančiu susitikimu, kurį užbaigs dvi dienas truksiantis įvairių lyderių susitikimas, Iranas siekia pasinaudoti kaip savo ryšių pasaulyje ir pastangų mesti iššūkį Vakarų ir jų sąjungininkų įtakai vitrina.
Tarp laukiamų dalyvių yra JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas ir Indijos premjeras Manmohanas Singhas, kurio šalis tebėra svarbi Irano naftos vartotoja Teheranui kenčiant Vakarų sankcijas dėl jo branduolinės programos.
Neprisijungusiųjų judėjimu (NAM) pasivadinusią 120 valstybių grupę, kuri yra Šaltojo karo varžybų tarp Rytų ir Vakarų palikimas, Iranas ir kitos šalys taip pat laiko alternatyviu forumu dabartinėms pasaulio diskusijoms. Iranas sako, jog planuoja derybas dėl taikos plano Sirijos pilietiniam karui užbaigti, bet dėl glaudžių Teherano ryšių su Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimu jose nedalyvaus jokios sukilėlių grupės.
Irano užsienio reikalų ministras Ali Akbaras Salehi susitikimą pradėjo akcentuodamas įsipareigojimą dėl ankstesnio Neprijungusiųjų tikslo per 13 metų panaikinti pasaulio branduolinius arsenalus.
„Manome, kad galutinio branduolinių ginklų pašalinimo iki 2025-ųjų grafikas, kurį pasiūlė NAM, bus realizuotas tik tuo atveju, jei ryžtingai jo laikysimės“, – sakė jis delegatams.
Iranas tvirtina, kad nesiekia branduolinių ginklų. Tačiau JAV ir jų sąjungininkės baiminasi, kad Teherano vykdomas urano sodrinimas galiausiai gali sudaryti sąlygas ginklams tinkamai medžiagai, ir įvedė griežtesnes sankcijas Irano bankininkystei ir naftos eksportui, taip bandydamos laimėti nuolaidų. Izraelis yra sakęs, kad svarstys karinę galimybę, jeigu diplomatija ir ekonominiu spaudimu nepavyks pažaboti Irano branduolinių ambicijų.
A.A.Salehi kritikavo Izraelį dėl nedalyvavimo JT pagrindinėje sutartyje dėl branduolinių technologijų platinimo. Izraelis atsisako aptarinėti visą savo karinių pajėgumų mastą, tačiau manoma, kad jis turi ir branduolinį arsenalą.
Irano sąjungininkė Šiaurės Korėja pasitraukė iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties.
A.A.Salehi taip pat skundėsi dėl „smunkančios“ bendros JT narystės įtakos „didėjančios JT Saugumo Tarybos galios“ sąskaita.
„Demokratiškesnės Saugumo Tarybos sukūrimas turėtų būti laikomas svarbia JT reformų dalimi“, – susitikimui sakė jis.