Atnaujintas Irano Fordo gamyklos projektas rodo, kad dėl projekto pakeitimų „būtų gerokai padidintas iki 60 proc. prisodrinto urano gamybos tempas“, sakoma Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ataskaitoje.
Gamybos lygis padidės iki daugiau nei 34 kilogramų labai prisodrinto urano per mėnesį, palyginti su 4,7 kilogramo anksčiau, priduriama TATENA valdytojų tarybai skirtoje ataskaitoje.
TATENA savo ataskaitoje paragino Iraną leisti „skubiai“ atlikti patikrinimus.
Patikrinimai „agentūrai leis laiku ir techniškai patikimai įsitikinti, kad įrenginiai nėra netinkamai naudojami, siekiant gaminti uraną, kurio sodrinimo lygis yra aukštesnis nei deklaravo Iranas, ir kad deklaruota branduolinė medžiaga nėra panaudojama kitur“, rašoma ataskaitoje.
TATENA vadovas Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis) naujienų agentūrai AFP vėliau penktadienį pareiškė, kad Irano sprendimas paspartinti prisodrinto urano gamybą yra „aiški žinia“ reaguojant į TATENA neseniai pareikštą nepasitikėjimą.
„Tai yra žinia. Tai aiški žinia, kad jie reaguoja į, jų nuomone, daromą spaudimą“, – pažymėjo jis Bahreine vykstančios Manamos dialogo konferencijos paraštėse.
TATENA praėjusį mėnesį paskelbtoje ataskaitoje nurodė, kad Iranas sodrinimo objektuose Natanze ir Forde planuoja įrengti 6 tūkst. naujų centrifugų.
Iranas tvirtina turįs teisę į taikiems tikslams naudojamą branduolinę energiją ir nuosekliai neigia bet kokius ketinimus kurti branduolinius ginklus.
Tačiau, TATENA duomenimis, Iranas yra vienintelė branduolinio ginklo neturinti valstybė, sodrinanti uraną iki 60 proc. lygio, kuris jau beveik tinka branduoliniam ginklui gaminti.
Pagal sunkiai pasiektą 2015 metų susitarimą Iranas sutiko įšaldyti savo branduolinę programą mainais į skaudžių tarptautinių sankcijų panaikinimą.
Tačiau JAV pasitraukus ir grąžinus sankcijas, Iranas palaipsniui ėmė nesilaikyti savo įsipareigojimų pagal šį susitarimą.