2020 01 08 /09:36

Iranas raketomis smogė dviem amerikiečių bazėms Irake, aukų nėra

Iranas naktį iš antradienio į trečiadienį apšaudė raketomis bazes Irake, kur dislokuoti JAV kariai, pranešė pareigūnai Vašingtone ir Teherane. Tai buvo pirmieji veiksmai, kurių ėmėsi Iranas, žadėjęs atkeršyti JAV už įtakingo generolo nužudymą praėjusią savaitę. Pranešama, kad aukų nėra, bet Iranas grasina, kad jei JAV ryšis atsakyti, kitas smūgis bus daug didesnis.
Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

L.Grahamas ramina aistras

17:03

Vienas ištikimiausių D.Trumpo sąjungininkų, JAV senatorius Lindsey Grahamas tinkle „Twitter“ pareiškė, kad „šiuo metu nėra reikalingas atkeršijimas vardan atkeršijimo“.

Taip jis davė savotišką patarimą netrukus pirmą kartą oficialiai naujausius įvykius Viduriniuose Rytuose komentuosiančiam prezidentui. D.Trumpo komentarų laukiama 18 val. Lietuvos laiku.

„Scanpix“/AP nuotr./Lindsey Grahamas
„Scanpix“/AP nuotr./Lindsey Grahamas

„Reikia tvirtai ir paprastai išdėstyti savo strateginius tikslus Irano klausimu.

Iranas turi liautis būti didžiausia terorizmą remiančia valstybe pasaulyje; privalome sustabdyti regioniniam stabilumui kenkiančio balistinių raketų arsenalo kaupimą; turime pasiekti naują branduolinį susitarimą“, – parašė L.Grahamas, manantis, kad „maksimalaus spaudimo“ Iranui kampanija puikiai veikia.

D.Trumpas kalbės 18 val. Lietuvos laiku

16:28

Pranešama, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas į tautą, o kartu, žinoma, ir į visą pasaulį dėl situacijos Viduriniuose Rytuose kreipsis 11 val. Vašingtono (18 val. Lietuvos) laiku.

Irako lyderiai smerkia „suvereniteto pažeidimą“

15:36

Irako prezidentas ir parlamento pirmininkas trečiadienį pasmerkė Irano raketų smūgius Irako bazėms, kur yra dislokuota JAV vadovaujamų pajėgų, ir pavadino juos „Irako suvereniteto pažeidimu“.

Prezidentas Barhamas Salehas pareiškė nuogąstaujantis dėl „pavojingos įvykių raidos“ regione.

„Scanpix“/AP nuotr./Barhamas Salehas
„Scanpix“/AP nuotr./Barhamas Salehas

„Smerkiame bombardavimą Irano raketomis, smogusį kariniams objektams Irako teritorijoje, ir dar kartą atmetame besikartojantį valstybės suvereniteto pažeidimą ir Irako pavertimą kariaujančių šalių mūšio lauku“, – sakoma prezidentūros pranešime.

Parlamento pirmininkas Mohammedas al Halbusi, aukščiausio rango sunitas arabas pagal Irako pasidalijimo valdžia religinę sistemą, irgi paragino imtis skubių priemonių, kad užsienio jėgos, įskaitant šiitišką Iraną, nepaverstų Irako netiesioginio karo teatru.

„Smerkdami iraniečių Irako suvereniteto pažeidimus, įvykdytus šiandien apyaušriu. Patvirtiname, kad neleisime konfliktuojančioms šalims naudotis Iraku kaip arena savo sąskaitoms suvesti“, – sakė jis.

Kodėl nenumušė raketų?

15:30

Kodėl JAV kariškiai nebandė numušti karinių bazių link skriejančių Irano balistinių raketų? Amerikos pareigūnai „Fox News“ teigė, kad būtent toje vietoje JAV neturi tinkamų pajėgumų tokių raketų perėmimui.

Esą priešraketinės gynybos sistemos „Patriot“ ir „Avenger“ yra dislokuotos kitose vietose Viduriniuose Rytuose, bet ne dviejose Irako karinėse bazėse, į kurias skriejo Irano raketos.

„Scanpix“/AP nuotr./Priešraketinė sistema „Patriot“
„Scanpix“/AP nuotr./Priešraketinė sistema „Patriot“

„Kelerius pastaruosius metus didžiausią dėmesį skyrėme ISIS (grupuotės „Islamo valstybė“, – red.) įveikti. Oro gynybos sistemos tokioje kovoje mums nereikėjo“, – teigė pareigūnas.

Neoficialūs Pentagono vertinimai

15:26

Pentagono – JAV Gynybos departamento – pareigūnas CNN žurnalistui Jake'ui Tapperiui pareiškė, jog Vašingtone manoma, esą Iranas specialiai pasirinko tokius taikinius, kad raketų smūgiai nenusineštų žmonių gyvybių. Ypač – JAV piliečių gyvybių.

„Konkretūs taikiniai, minimali žala, maksimalus efektas/įspėjimas“, – taip situaciją J.Tapperiui apibūdino pareigūnas, o toks vertinimas stiprina įspūdį, kad trečiadienio nakties smūgiai iš esmės buvo spektaklis.

NATO pasmerkė Irano atakas

15:16

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas trečiadienį pasmerkė Irano atakas raketomis prieš irakiečių bazes, kur dislokuota JAV ir jų sąjungininkų karių.

„Smerkiu Irano raketų išpuolius prieš JAV ir koalicijos pajėgas Irake“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J.Stoltenbergas.

„Scanpix“/AP nuotr./Jensas Stoltenbergas
„Scanpix“/AP nuotr./Jensas Stoltenbergas

„NATO ragina Iraną susilaikyti nuo tolesnio smurto. Sąjungininkai ir toliau rengia konsultacijas, taip pat lieka įsipareigoję vykdyti mūsų mokymo misiją Irake“, – pridūrė Aljanso vadovas.

Anksčiau jis pareiškė, kad 500 karių turintis NATO kontingentas įšaldė savo mokymo misijas Irake, siekdama užtikrinti savo pajėgų saugumą. J.Stoltenbergas teigė, kad misija bus atnaujinta pagerėjus saugumo padėčiai.

Išvakarėse Aljansas paskelbė apie planus saugumo sumetimais laikinai išvesti iš Irako dalį savo kontingento.

14:44

 

Proiranietiškos Irako grupuotės sugriežtino grasinimus JAV

14:25

Vienas iš Irako sukarintų pajėgų tinklo „Hashed al Shaabi“ vadų trečiadienį pareiškė, kad atėjo metas irakiečiams atsakyti į JAV bepiločio orlaivio smūgį, per kurį buvo nukautas šio tinklo vadovo pavaduotojas.   

„Tas atsakas bus ne mažesnis už iraniečių atsaką. Tai pažadas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pagrasino griežtojo kurso šalininkas Qaisas al Khazali.

„Hashed al Shaabi“ jau anksčiau pažadėjo keršyti, tačiau po Teherano raketų atakos dar sugriežtino savo grasinimus.

VIDEO: Iranas smogė JAV bazėms: kur toliau?

Tinklui priklausanti radikali grupuotė „Harakat al Nujaba“ padėkojo Iranui už raketų smūgį JAV pajėgoms Irake. 

„Sakome amerikiečių kariams: neužmerkite akių. Irakiečiai keršys už kankinį Muhandisą, kol išvyks paskutinis jūsų karys“, – nurodė grupuotė. 

Antradienį „Harakat al-Nujaba“ vadovas Akramas al Kaabi sakė, kad proiranietiškos grupuotės telkiasi ir ruošia atsaką Jungtinėms Valstijoms.   

„Suformuoti tarptautiniai pasipriešinimo pulkai griežtam, apgalvotam atsakomajam smūgiui amerikiečių pajėgoms suduoti“, – sakė A. al Kaabi.   

Jo pavaduotojas kiek anksčiau paragino sušaukti skubų susitikimą antiamerikietiškoms jėgoms Irake suvienyti.  

„Kariausime su amerikiečių kontingentu visose regiono vietose, kur pasieksime“, – sakė Nasras al Shammary.

Tuo metu Irano valstybinė televizija „Press TV“ anksčiau trečiadienį pranešė, kad „Hashed al Shaabi“ pradėjo didelę operaciją prieš amerikiečių karius Irake. 

„Kovos su terorizmu grupuotė... „Hashed al Shaabi“ paskelbė triuškinančios atsakomosios operacijos prieš Jungtines Valstijas pradžią“, – sakoma pranešime.

Lenkija skelbia apie savo ambasadorės Irake evakavimą

13:14

Lenkijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad šalies ambasadorė Irake Beata Peksa, augant įtampai tarp JAV ir Irano, saugumo sumetimais buvo evakuota į Lenkiją.

Ambasadorė evakuota Jungtinės Karalystės prašymu, nes Lenkijos diplomatinė misija yra įsikūrusi britų ambasadoje.

Pasak Lenkijos užsienio reikalų ministerijos, evakuota tik ambasadorė, o ambasada Bagdade toliau dirba.

Lenkija yra tarp kelių Europos valstybių, paskelbusių, kad jų kariai Irake nenukentėjo per praėjusios nakties Irano raketinius smūgius dviem karinėms bazėms, kuriose yra amerikiečių karių.

Bagdadas: Iranas buvo perspėjęs Iraką apie raketas

12:46

Irako premjero biuras trečiadienį pranešė gavęs iš Irano „oficialią žinutę žodžiu“ apie planuojamą raketų ataką prieš JAV pajėgas, dislokuotas Irako karinėse bazėse. 

„Gavome oficialią žinutę žodžiu iš Irano Islamo Respublikos, kad prasidėjo arba greitai prasidės iraniečių atsakas į Qasemo Soleimani nužudymą ir kad smūgis apsiribos Irako bazėmis, kur dislokuoti JAV kariai, nenurodant vietovių“, – sakoma premjero biuro pranešime.

Anksčiau trečiadienį Irako kariškiai pranešė, kad į dvi amerikiečių karių bazes Irake paleistos iš viso 22 raketos. 

Paskutinis atnaujinimas 2020-01-08 12:46

Pentagonas paskelbė, kad, Iranui paleidus keliolika balistinių raketų prieš JAV kariuomenės ir koalicijos pajėgas Irake, vyksta pirminis žalos vertinimas.

„Aišku, kad šios raketos buvo paleistos iš Irano ir jomis taikytasi mažiausiai į dvi Irako karines bazes Ain al Asade ir Arbilyje, kur dislokuoti JAV kariuomenės ir koalicijos kariai, sakė Pentagono atstovai.

Pranešimų apie aukas kol kas nėra. Pasak Pentagono, pastarosiomis dienomis augant įtampai tarp Vašingtono ir Teherano ir abiem pusėms keičiantis grasinimais, šiose bazėse buvo paskelbta „aukščiausia parengtis“.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas su žmona Melania 2018-ųjų gruodį lankėsi Ain al Asado bazėje; tai buvo pirmoji jo kelionė pas JAV karius, dislokuotus karo zonoje. Antradienio vakarą jis sakė, jog pirminis žalos vertinimas po bazių apšaudymo parodė, kad „viskas yra gerai“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Socialiniame tinkle „Twitter“ D.Trumpas paskelbė, kad „dabar vyksta žalos vertinimas. Kol kas viskas yra gerai!“.

Irano valstybinė televizija pranešė apie ataką prieš vieną bazę, kurioje dislokuoti JAV kariai, ir sakė, kad tai buvo atsakas į praėjusį penktadienį įvykdytą Jungtinių Valstijų bepilotės skraidyklės antskrydį, per kurį žuvo iraniečių generolas Qasemas Soleimani, vienas įtakingiausių veikėjų šalies vyriausybėje.

Per tą bepilotės skraidyklės smūgį prie tarptautinio Bagdado oro uosto taip pat žuvo drauge su Q.Soleimani buvęs irakiečių generolas Abu Mahdi al Muhandisas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Qasemas Soleimani
AFP/„Scanpix“ nuotr./Qasemas Soleimani

Irano Revoliucinė gvardija pranešė, kad Ain al Asado bazė apšaudyta dešimtimis raketų, ir perspėjo, kad į JAV kontrataką gali būti sureaguota dar griežčiau. Taip pat Gvardija pagrasino smogti Izraelio ir Amerikos „sąjungininkėms vyriausybėms“.

„Patariame Amerikos žmonėms išvesti JAV karius, [dislokuotus] regione, kad išvengtų didesnių netekčių ir neleistų, kad jų karių gyvybėms toliau grėstų pavojus dėl vis didesnės režimo neapykantos“, – sakoma Revoliucinės gvardijos pareiškime.

Tačiau Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas, regis, užsiminė, kad daugiau smūgių kol kas neplanuojama.

„Iranas ėmėsi ir baigė vykdyti proporcingas savigynos priemones“, nusitaikęs į bazę, iš kur buvo įvykdyta „baili ginkluota ataka prieš mūsų piliečius ir įtakingus pareigūnus“, tviteryje parašė Irano diplomatijos vadovas.

Didelė eskalacija

Smūgių įžūlumas buvo itin nebūdingas Iranui, kuris būdavo linkęs užmaskuoti atakas prieš JAV interesus ar karius pasinaudodamas marionetinėmis šiitų pajėgomis. Tuo metu per šią ataką buvo panaudota įprastinė ginkluotė, o Irano pajėgos netrukus prisiėmė atsakomybę.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Į vieną bazių paleista raketa
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Į vieną bazių paleista raketa

„Tai yra didelė eskalacija. Balistinės raketos, atvirai paleistos iš Irano į amerikiečių taikinius, yra nauja fazė“, – sakė šiitų ginkluotųjų grupuočių specialistas Phillipas Smythas.

Po Irano apšaudymo raketomis D.Trumpas antradienio vakarą nesikreipė į tautą per televiziją, nors yra susiklosčiusi tokia neoficiali prezidentinė tradicija. Vis dėlto jis turėtų paskelbti pranešimą trečiadienio rytą Vašingtone.

Paskelbus apie bazių apšaudymą, šoktelėjo naftos kainos.

Tuo metu JAV Federalinė aviacijos administracija (FAA) pranešė uždraudžianti JAV registruotoms oro linijoms skraidyti virš Irako, Irano, Persijos įlankos ir Omano įlankos, kad būtų išvengta potencialios „klaidingos [orlaivių] identifikacijos“.

Atvira konfrontacija įvyko po kelių dienų Vašingtono ir Teherano žvanginimo ginklais ir kilusios painiavos dėl JAV karių Irake, kur taip pat kilo pasipiktinimas dėl bepiločio orlaivio smūgio, ateities.

Per antradienį Irane vykusias Q.Soleimani laidotuves Irano Revoliucinės gvardijos vadas Hosseinas Salami pažadėjo „atkeršyti“ už jo žūtį.

Kiek anksčiau D.Trumpas buvo perspėjęs, kad „jei Iranas padarys kažką, ko neturėtų, jie labai smarkiai nukentės nuo padarinių“.

Q.Soleimani, vadovavusį elitinėms Kudso (Jeruzalės) pajėgoms, atsakingoms už Revoliucinės gvardijos operacijas užsienyje, jis pavadino „monstru“.

Tačiau D.Trumpas taip pat pakeitė savo ankstesnę poziciją, kad jis turi teisę karo metu įsakyti smogti Irano kultūros paveldo objektams.

Sulaukęs griežtos kritikos, kad tokia ataka būtų karo nusikaltimas, D.Trumpas pareiškė, kad jis nemato nieko prieš laikytis tarptautinės teisės. Tačiau prezidentas pakartojo savo ankstesnį skundą, kad laiko tokius suvaržymus neteisingais.

Per Q.Soleimani laidotuves jo gimtajame Kermano mieste pietryčių Irane susidarius spūsčiai žuvo 56 žmonės, o dar 213 buvo sužeisti, informavo vietos žiniasklaida.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Teherano gatves užplūdo minios dėl generolo Q.Soleimani žūties liūdinčių žmonių
AFP/„Scanpix“ nuotr./Teherano gatves užplūdo minios dėl generolo Q.Soleimani žūties liūdinčių žmonių

Irano naujienų agentūra „Fars“ pranešė, kad generolas buvo palaidotas antradienio vakarą.

Užsienio karių išvedimas

Kelios valandos prieš Irano ataką, D.Trumpas stengėsi nutraukti painiavą dėl savo planų maždaug 5 200 JAV karių Irake atžvilgiu. Jis sakė, kad amerikiečių kariai ten turėtų likti, nors Irako parlamentas prieš kelias dienas paragino juos palikti šalį.

„Kažkuriuo metu norime pasitraukti, bet dabar nėra tinkamas metas“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė prezidentas.

Nepaisant Vašingtono pareiškimų, kelios sąjungininkės nusprendė išvesti iš šalies dalį savo karių, tad kilo abejonių dėl JAV vadovaujamos misijos, padedančios Irako kariams kovoti su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS), ateities.

Kanada paskelbė, kad dalis iš jos maždaug 500 karių bus perkelti į Kuveitą, o NATO pranešė, kad taip pat laikinai perkelia dalį karių į kitas bazes Irake ir už jo ribų.

Dar kelios valstybės, įskaitant Vokietiją ir Rumuniją, paskelbė planus perkelti savo pajėgas iš Irako. Prancūzija ir Italija pabrėžė neketinančios to daryti.

Mįslingas laiškas

Sekmadienį irakiečių parlamentas pritarė rezoliucijai, raginančiai išprašyti iš šalies JAV karius.

Pirmadienį pasirodė laiškas, kuriame JAV brigados generolas Williamas Seely informavo irakiečių kariškius, kad amerikiečių pajėgos esą ruošiasi palikti Iraką.

Tuo metu Vašingtone JAV pareigūnai stengėsi tai paneigti, vadindami tą laišką per klaidą išsiųstu juodraščiu arba, kaip sakė D.Trumpas, melagingu laišku.

„Nieko nežinau apie tą laišką, – žurnalistams sakė D.Trumpas. – Kiek suprantu, tai buvo nepasirašytas laiškas. Nežinau, ar tas laiškas buvo melagingas, nepasirašytas ar dar koks nors.“

Tačiau Irako premjeras Adelis Abdel Mahdi antradienį pabrėžė, kad į gautą laišką buvo sureaguota rimtai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Irako premjeras Adelis Abdel Mahdi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Irako premjeras Adelis Abdel Mahdi

„Tai nebuvo popieriaus lapas, iškritęs iš spausdintuvo ir atsitiktinai mus pasiekęs“, – sakė A.Abdel Mahdi per vyriausybės posėdį, kuris buvo transliuojamas per televiziją.

Antradienį D.Trumpas sakė, kad norėtų, jog iš Irako galiausiai būtų išvesti kariai, bet pabrėžė, kad tai padarius netinkamomis sąlygomis reikštų strateginę dovaną Iranui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai