Kas įvyko Izraelyje?
- Sekmadienio naktį Iranas į Izraelį paleido 360 dronų ir raketų. Tai pirmas toks plataus masto karinis Irano puolimas prieš Izraelį.
- Izraeliui puolimą padėjo atremti JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jordanija. Nors didžioji dalis šaudmenų buvo numušti, sužeista 12 žmonių.
- Izraelio karo ministrų kabinetas dar nenusprendė dėl atsako masto ir laiko
- G-7 pasmerkė Irano ataką prieš Izraelį, paragino laikytis santūrumo
- Pasaulis taip pat pasmerkė beprecedentę Irano ataką prieš Izraelį.
Naujausias žinias skaitykite atnaujinimuose žemiau:
Izraelio karo ministrų kabinetas nori reaguoti, bet nesutaria dėl atsako masto ir laiko
22:03
Dauguma Izraelio karo ministrų kabineto narių pasisako už atsaką į vakarykštį Irano išpuolį, tačiau jų nuomonės išsiskiria dėl atsako masto ir laiko, praneša „Reuters“.
Penkių narių kabinetas, kuriame Benjaminas Netanyahu, gynybos ministras Yoavas Gallantas ir kabineto ministras Benny Gantzas turi sprendimų priėmimo įgaliojimus, šiandien susitiko aptarti atakos, per kurią į Izraelį buvo paleista daugiau kaip 330 raketų ir bepiločių orlaivių.
Tai pakartoja tai, ką anksčiau nurodė Izraelio šaltinis, – kad karo ministrų kabinetas nusprendė, jog atsakys į Irano ataką, tačiau galutinių sprendimų dėl detalių nebuvo priimta.
„Aišku, kad Izraelis atsakys, klausimas, kada ir kokiu mastu“, – prieš kurį laiką „NBC News“ sakė Izraelio pareigūnas.
Ch. Michelis: G-7 smerkia Irano ataką prieš Izraelį, ragina laikytis santūrumo
21:29
Didžiojo septyneto (G-7) šalių lyderiai sekmadienį pasmerkė precedento neturintį Irano išpuolį prieš Izraelį ir paragino visas puses laikytis santūrumo.
„Mes vienbalsiai pasmerkėme precedento neturintį Irano išpuolį prieš Izraelį“, – po vaizdo ryšiu vykusių derybų socialiniame tinkle „X“ parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis.
„Mes ir toliau dėsime visas pastangas siekdami deeskalacijos. Kuo greičiau užbaigus krizę Gazoje, ypač nedelsiant nutraukiant ugnį, tai pasikeis“, – teigė jis.
G-7 lyderiai taip pat išreiškė visišką paramą Izraeliui po Irano atakos ir pareiškė esantys pasirengę „imtis tolesnių priemonių“, reaguodami į „tolesnes destabilizuojančias iniciatyvas“.
„Mes ir toliau dirbsime, siekdami stabilizuoti padėtį ir išvengti tolesnio eskalavimo. Šia dvasia reikalaujame, kad Iranas ir jo įgaliotiniai nutrauktų savo atakas, ir esame pasirengę imtis tolesnių priemonių dabar ir reaguodami į tolesnes destabilizuojančias iniciatyvas“, – sakė jie pareiškime, kurį po susitikimo paskelbė G-7 pirmininkaujanti Italija.
J.Bidenas įtikino B.Netanyahu nuo atsakomųjų veiksmų
19:49
JAV prezidentas Joe Bidenas įtikino Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu nesiimti atsakomųjų veiksmų prieš Iraną.
Kaip rašo CNN ir „Axios“, remdamiesi šaltiniais, J.Bidenas pokalbio metu įtikinėjo B.Netanyahu, kad Izraelis laimėjo, nes išvengė rimtų Irano puolimo pasekmių. Todėl atsakomųjų smūgių nereikia.
„Šiandien jūs laimėjote, Izraelis nuo smūgių nenukentėjo. Jūs laimėjote. Priimkite tai kaip pergalę“, – sakė J.Bidenas B.Netanyahu.
J.Bidenas ir jo vyresnieji patarėjai yra labai susirūpinę, kad Izraelio atsakas gali sukelti regioninį karą su katastrofiškomis pasekmėmis, sakė Baltųjų rūmų šaltinis.
Tuo pat metu neįvardytas Izraelio pareigūnas sakė, kad JAV gynybos sekretorius Lloydas Ostinas per pokalbį su savo Izraelio kolega Yoavu Gallantu paprašė, kad Izraelis informuotų JAV, jei rengia kokį nors atsaką Iranui.
Prasidėjo G7 susitikimas, kurio nariai vienbalsiai pasmerkė išpuolį
19:26
ES Europos Vadovų Tarybos pirmininkas pasidalijo nuotrauka, kurioje matyti G7 susitikimas, kuris vyksta internetu.
Charles Michelis sakė: „Vieningai pasmerkėme beprecedentį Irano išpuolį prieš Izraelį. Visos šalys turi laikytis santūrumo. Toliau dėsime visas pastangas, kad būtų siekiama deeskalacijos. Kuo greičiau užbaigti krizę Gazoje, visų pirma nedelsiant nutraukiant ugnį, bus labai svarbu“, – pridūrė jis pranešime X.
ES yra organizacijos, kuri šiandien susirinko aptarti padėties Artimuosiuose Rytuose, „neįvardyta narė“.
Sirija: ataką prieš Izraelį surengęs Iranas veikė savigynos sumetimais
18:24
Sirija sekmadienį pareiškė, kad Iranas naktį surengęs didžiulį išpuolį prieš Izraelį, veikė savigynos sumetimais.
Irano teigimu, naktį surengta dronų ir raketų ataka buvo kerštas už mirtiną smūgį Teherano konsulatui Damaske, dėl kurio kaltinamas Izraelis.
„Irano atsakas [...] yra teisėta teisė į savigyną“ prieš Izraelį, Sirijos užsienio reikalų ministras Faisalas Mekdadas telefonu sakė savo Irano kolegai Hosseinui Amirui-Abdollahianui, teigiama valstybinės naujienų agentūros SANA pranešime.
J.Borrellis: ES ministrai aptars Irano ataką prieš Izraelį
18:23
Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai antradienį susitiks aptarti įtampos Artimuosiuose Rytuose eskalacijos po Irano smūgio Izraeliui, sekmadienį pranešė bloko užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.
„Po Irano atakų prieš Izraelį antradienį sušaukiau neeilinį [...] ES užsienio reikalų ministrų susitikimą“, – parašė J. Borrellis socialiniame tinkle „X“.
„Mūsų tikslas – prisidėti prie regiono deeskalavimo ir saugumo“, – nurodė jis.
„ES kuo griežčiausiai smerkia Irano dronų ir raketų atakas prieš Izraelį. Tai yra precedento neturintis eskalavimas ir grėsmė regiono saugumui“, – pabrėžė J. Borrellis.
Izraelio ministras: Iranas sumokės mums tinkamu laiku
17:01
Izraelis, atsakydamas į Irano puolimą prieš šalį, „nustatys kainą, kai ateis mums tinkamas laikas“, sako karo kabineto ministras Benny Gantzas.
Prieš pat Izraelio karo ministrų kabineto posėdį paskelbtame pareiškime B.Gantzas teigia: „Mes sukursime regioninę koaliciją ir reikalausime kainos iš Irano mums tinkamu laiku ir būdu.
„Ir svarbiausia, kad susidūrę su mūsų priešų noru mums pakenkti, mes ir toliau vienysimės ir stiprėsime.“
B.Gantzas sakė, kad ką tik baigė pokalbį su Vokietijos užsienio reikalų ministre Annalena Baerbock.
„Pirmiausia aptarėme būtinybę suformuoti pasaulinį vieningą frontą, kad tiesiogiai ir per savo įgaliotinius – regioniniu ir pasauliniu mastu – atremtume drąsėjančią Irano agresiją“, – sakoma B.Gantzo pranešime socialinėje žiniasklaidoje.
Prancūzija savo piliečius ragina laikinai išvykti iš Irano
16:04
Prancūzija sekmadienį pareiškė, kad jos piliečiai turėtų laikinai palikti Iraną, įtampai regione augant po precedento neturinčios Teherano atakos prieš Izraelį.
Prancūzijos ambasada Teherane „rekomenduoja prancūzams gyventojams Irane, kurie gali tai padaryti, laikinai išvykti iš šalies“, sakoma ambasados pranešime savo tinklalapyje.
„Jų prašoma būti itin atsargiems keliaujant“ ir „vengti bet kokių susibūrimų“, sakoma jame.
Irako prezidentas ragina sumažinti įtampą Artimuosiuose Rytuose
16:03
Irako prezidentas Abdel Latifas Rashidas sekmadienį paragino sumažinti įtampą Artimuosiuose Rytuose po precedento neturinčios Irano atakos prieš Izraelį, perspėdamas neplėsti konflikto.
Atsižvelgdamas į „naujausius įvykius regione ir jų pasekmes“, A. L. Rashidas savo pareiškime pabrėžė „būtinybę sustabdyti agresiją prieš Gazos Ruožą ir rasti sprendimą palestiniečių klausimui, nes tai yra esminis stabilumo regione elementas“.
Ukraina: reikia vieningo atsako į Irano ir Rusijos „bendradarbiavimą skleidžiant terorą“
16:02
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pasmerkė Teherano smūgius Izraeliui ir paragino vieningai pasauliniu mastu reaguoti į Rusijos ir Irano atakas.
„Irano veiksmai kelia grėsmę visam regionui ir pasauliui, kaip ir Rusijos veiksmai kelia grėsmę didesniam konfliktui“, – rašė V.Zelenskis socialiniame tinkle „X“, sakydamas, kad „akivaizdus abiejų režimų bendradarbiavimas skleidžiant terorą turi susidurti su ryžtingu ir vieningu pasaulio atsaku“.
Didėja įtampa
Dėl šio beprecedenčio incidento paaštrėjo ilgai besitęsiantis netiesioginis konfliktas tarp nesutaikomų priešininkų.
Pasak naujienų agentūros AFP žurnalistų, sekmadienį apie 1 val. 45 min. (vietos ir Lietuvos laiku) sprogimai buvo girdimi virš Jeruzalės.
AFP žurnalistas taip pat girdėjo sprogimus iš Jericho okupuotame Vakarų Krante, o Izraelio kariuomenė pranešė, kad sirenos aidėjo pietiniame Negevo regione.
Teheranas pažadėjo imtis atsakomųjų veiksmų po to, kai balandžio 1 dieną drono smūgis sugriovė Irano konsulato priestatą Damaske. Per išpuolį žuvo septyni Irano revoliucijos gvardijos korpuso nariai, įskaitant du generolus.
Vašingtonas pastarosiomis dienomis skelbė, kad Irano atakos grėsmė yra reali.
Dalį dronų perėmė JAV
Amerikiečių žiniasklaida pranešė, kad JAV pajėgos numušė kažkiek į Izraelį paleistų dronų.
„JAV pajėgos regione ir toliau numušinėja Irano paleistus dronus, nukreiptus į Izraelį“, – sakė pareigūnas.
„Mūsų pajėgos ir toliau yra pasirengusios teikti papildomą gynybinę paramą ir saugoti regione veikiančias JAV pajėgas“, – nurodė jis.
Anksčiau pasirodžiusiuose JAV žiniasklaidos pranešimuose, kuriuose cituojami neįvardyti amerikiečių pareigūnai, nenurodoma, kur ir kiek dronų buvo numušta, o vienas Izraelio pareigūnas anksčiau sakė, kad Teheranas paleido daugiau kaip 100 bepiločių.
Paleido ir balistinių raketų
Irano revoliucijos gvardija patvirtino surengusi dronų ir raketų ataką keršydama už minėtą smūgį Sirijos sostinėje.
Gvardija tvirtino, kad paleido balistinių raketų praėjus maždaug valandai po to, kai paleido lėčiau judančių dronų.
Saugumo agentūros „Ambrey“ duomenimis, prie atakos prisijungė Irano sąjungininkai regione: Jemeno sukilėliai husiai taip pat paleido dronų į Izraelį, o Libano judėjimas „Hezbollah“ raketomis apšaudė Izraelio pozicijas aneksuotose Golano aukštumose.
Tebesitęsianti ataka
Baltieji rūmai anksčiau pareiškė, kad prognozuoja, jog Irano dronų ataka „įvyks per kelias valandas“, vis dar tęsiantis ilgiau kaip pusmetį trunkančiam Izraelio ir palestiniečių grupuotės „Hamas“ karui Gazos Ruože.
Amerikiečių pareigūnai teigė, kad Vašingtonas „palaikys Izraelio žmones“.
Irano nuolatinė misija prie Jungtinių Tautų pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turi nesikišti į Teherano konfliktą su Izraeliu.
„Tai konfliktas tarp Irano ir nesąžiningo Izraelio režimo, nuo kurio JAV PRIVALO PASITRAUKTI!“ – teigė misija.
Pasaulio reakcija
JAV prezidentas Joe Bidenas pažadėjo „geležinę“ paramą Izraeliui.
„Ką tik buvau susitikęs su savo nacionalinio saugumo komanda, kad sužinočiau naujausią informaciją apie Irano išpuolius prieš Izraelį. Mūsų įsipareigojimas užtikrinti Izraelio saugumą nuo Irano ir jo įgaliotinių keliamų grėsmių yra geležinis“, – sakė J. Bidenas socialiniame tinkle „X“.
Vokietija sekmadienį perspėjo, kad Irano dronų ir raketų ataka prieš Izraelį gali „panardinti visą regioną į chaosą“, ir paragino Teheraną nutraukti smūgius.
„Kuo griežčiausiai smerkiame vykdomą ataką, kuri gali panardinti visą regioną į chaosą“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock socialiniame tinkle „X“.
„Iranas ir jo įgaliotiniai turi nedelsiant tai nutraukti“, – sakė ji ir pridūrė, kad Berlynas tvirtai palaiko Izraelį.
Britų premjeras Rishi Sunakas pasmerkė Irano surengtą dronų ir raketų ataką prieš Izraelį kaip neapgalvotą ir pridūrė, kad Britanija „ir toliau gins Izraelio saugumą“.
Tuo metu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Stephane'as Sejourne pareiškė Iraną pasiekus naują grėsmės saugumui lygį.
Uždaryta oro erdvė
B. Netanyahu prieš pat dronų ir raketų paleidimus pareiškė, kad Izraelis yra pasirengęs „tiesioginei Irano atakai“.
„Mūsų gynybos sistemos parengtos, esame pasirengę bet kokiam scenarijui – tiek gynybai, tiek puolimui“, – sakė Izraelio premjeras per televiziją transliuotame pareiškime ir pridūrė, kad Izraelį remia Jungtinės Valstijos ir daugelis kitų šalių.
Irano revoliucijos gvardija anksčiau šeštadienį Persijos įlankoje užgrobė su Izraeliu susijusį konteinerinį laivą.
Izraelis pranešė, kad visoje šalyje uždaro mokyklas, o Jordanija, Irakas ir Libanas paskelbė laikinai uždarantys savo oro erdvę.
Izraelis pranešė, kad nuo 21 val. 30 min. Grinvičo (0 val. 30 min. Lietuvos) laiku uždaro savo oro erdvę.
Netrukus po laivo užgrobimo Izraelio kariuomenė įspėjo Iraną, kad jis patirs „pasekmes, jei nuspręs toliau eskaluoti situaciją“.
Dėl balandžio 1 dieną suduoto smūgio Damaske, per kurį žuvo 16 žmonių, įskaitant du Irano generolus, plačiai kaltinamas Izraelis. Iranas ne kartą žadėjo atsakyti, bet nenurodė, kaip.
Irano revoliucijos gvardija šeštadienį Hormūzo sąsiauryje užgrobė, jos teigimu, su Izraeliu susijusį konteinerių laivą, kuris dabar plaukia Irano vandenų link, pranešė iraniečių valstybinė žiniasklaida.
Laivo operatorė, Italijos ir Šveicarijos grupė MSC, sakė, kad bendradarbiauja su atitinkamomis institucijomis, siekdama užtikrinti 25 laive esančių įgulos narių saugumą.
Tiek Izraelis, tiek Jungtinės Valstijos pasmerkė šį užgrobimą kaip piratavimą, o Izraelis taip pat pareikalavo, kad Europos Sąjunga paskelbtų gvardiją „teroristine organizacija“.
JAV Nacionalinio saugumo tarybos atstovė Adrienne Watson paragino Iraną „nedelsiant paleisti laivą ir jo tarptautinę įgulą“.
„Civilinio laivo užgrobimas be provokacijos yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas ir piratavimo aktas“, – sakė ji.
Įstrigusios derybos dėl paliaubų Gazos Ruože
Karas Gazos Ruože prasidėjo beprecedenčiu „Hamas“ išpuoliu prieš Izraelį spalio 7 dieną, per kurį, Izraelio duomenimis, žuvo 1 170 žmonių, daugiausia civilių.
Per išpuolį „Hamas“ kovotojai pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių 129, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant 34, kariuomenės teigimu, žuvusius.
Per Izraelio atsakomąjį puolimą Gazos Ruože žuvo mažiausiai 33 686 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai, teigia teritorijos sveikatos apsaugos ministerija.
„Hamas“ pranešė, kad pateikė atsakymą dėl paliaubų Gazos Ruože plano, kurį šią savaitę Kaire vykusiose derybose pateikė tarpininkai iš JAV, Kataro ir Egipto.
Palestiniečių kovotojų grupuotė teigė, kad laikosi savo ankstesnių reikalavimų, reikalaudama „nuolatinių paliaubų“ ir „okupacinės kariuomenės išvedimo iš viso Gazos Ruožo“.
Izraelio ministro pirmininko biuras apkaltino „Hamas“ žlugdant pastangas apsikeisti įkaitais ir kaliniais.
„Iki šios dienos „Hamas“ atsisakė bet kokio susitarimo ir bet kokio kompromisinio pasiūlymo“, – teigė jis.
Tuo metu Vašingtonas didina spaudimą B. Netanyahu, kad šis išplėstų pagalbos srautus į Gazos Ruožą, Jungtinėms Tautoms įspėjant apie gresiantį badą.