„Remiantis šiuo susitarimu, bus apsikeista penkiais Irano kaliniais JAV ir penkiais amerikiečių kaliniais Irane“, – pranešė oficialioji naujienų agentūra IRNA, cituodama informuotą šaltinį.
Anksčiau JAV šaltiniai teigė, kad amerikiečių kaliniai – verslininkas Siamakas Namazi, rizikos kapitalo investuotojas Emadas Sharqi, aplinkosaugos specialistas Moradas Tahbazas ir nenustatytos tapatybės ketvirtasis amerikietis – buvo perkelti iš liūdnai pagarsėjusio Evino kalėjimo Teherane į neskelbiamą vietą.
Šaltiniai teigė, kad diskusijose kalbėta ir apie penktąjį amerikietį, kuris pastarosiomis savaitėmis jau buvo perkeltas į namų areštą.
Visi sulaikyti amerikiečiai yra iraniečių kilmės, tačiau Iranas nepripažįsta dvigubos pilietybės.
IRNA citavo Irano misiją Jungtinėse Tautose, kuri patvirtino šią žinią.
Ji pranešė, kad susitarimas su JAV apima 6 mlrd. dolerių (eurų) Irano lėšų, įšaldytų Pietų Korėjoje, ir didelės sumos, esančios Irako TBI banke, išlaisvinimą. Taip pat priduriama, kad pradėtas Irano lėšų, laikomų viename Europos banke, išmokėjimo procesas.
„Apsikeitimas (kaliniais) neįvyks tol, kol pinigai, kurių įšaldymas nutrauktas, nebus pervesti į Irano prašomas sąskaitas“, – sakė IRNA, cituodama, kaip teigiama, informuotą šaltinį.
Pažanga dėl kalinių – vienas kurių kalinamas jau beveik aštuonerius metus – pasiekta po tylios ir įtemptos diplomatijos tarp ilgamečių priešininkių, kurių atskiros derybos dėl branduolinio susitarimo, kuriuo buvo siekiama apriboti Irano branduolinę programą, atkūrimo žlugo.
Vašingtono ir Teherano santykiai pašlijo po to, kai 1979 metų Irano revoliucija nuvertė JAV remtą šachą Mohammadą Rezą Pahlavi ir įvedė ajatolos Ruhollah Khomeini vadovaujamą islamo valdžią.
Įtampa padidėjo po to, kai 2018 metais tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasitraukė iš minėtojo branduolinio susitarimo. Nuo to laiko Jungtinės Valstijos vėl įvedė Teheranui skaudžias sankcijas, o tai paskatino jį atsisakyti daugelio pagal šį susitarimą prisiimtų branduolinių įsipareigojimų.