Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Iranas žada imtis atsakomųjų priemonių dėl IRGC įtraukimo į teroristinių grupuočių sąrašą

Iranas sekmadienį įspėjo Europos Sąjungą, kad imsis atsakomųjų priemonių po to, kai Europos Parlamentas nubalsavo įtraukti Irano Islamo revoliucinės gvardijos korpusą (IRGC) į teroristinių grupuočių sąrašą.
Iranas
Iranas / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Iranas

„Parlamentas siekia, kad Europos šalių kariuomenių elementai būtų įtraukti į Islamo respublikos teroristų sąrašą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė užsienio reikalų ministras Hosseinas Amir-Abdollahianas.

Europos Parlamento nariai trečiadienį balsavo už tai, kad gvardija būtų įtraukta į 27 valstybių bloko teroristinių organizacijų sąrašą „dėl jos teroristinės veiklos, represijų prieš protestuotojus ir dronų tiekimo Rusijai“.

Balsavimas neįpareigoja Europos Sąjungos imtis veiksmų, tačiau jis vyko prieš kitą savaitę Briuselyje vyksiantį ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, kuriame ketinama aptarti sankcijų Teheranui sugriežtinimą.

H.Amir-Abdollahianas ir gvardijos vadas generolas majoras Hosseinas Salami sekmadienio rytą dalyvavo uždarame parlamento posėdyje, kuriame aptarė šį Europos Parlamento žingsnį.

„Europos Parlamentas pats sau pakišo koją“, – sakė Irano aukščiausio rango diplomatas ir pridūrė, kad atsakas bus „abipusis“.

Vėliau paklaustas, ar Iranas svarstytų galimybę pasitraukti iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (NPT) arba išvaryti Jungtinių Tautų branduolinius inspektorius, H.Amir-Abdollahianas atsakė, kad visos galimybės yra svarstomos.

Jei Europos diplomatai, „kurie neturi diplomatinės patirties, nepakeis savo pozicijų, įmanomos visos galimybės“, – jo žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra IRNA.

Iranas buvo viena Branduolinio ginklo neplatinimo sutartį pasirašiusių šalių nuo 1970 metų, kai ji įsigaliojo, ir, nepaisant kai kurių Vakarų kaltinimų, visada neigė, kad siekia įsigyti ar pasigaminti atominę bombą.

Irano branduolinė programa kėlė įtampą su Vakarų valstybėmis, kol 2015 metais buvo sudarytas susitarimas, kuriuo Iranui buvo sušvelnintos sankcijos mainais į branduolinės veiklos apribojimus.

Tačiau nuo 2018 metų, kai Jungtinės Valstijos vienašališkai pasitraukė iš susitarimo ir vėl įvedė skaudžias sankcijas, paskatindamos Teheraną pradėti mažinti savo įsipareigojimus, susitarimas pakibo ant plauko.

Iranas ir pasaulio galingiausios šalys su pertraukomis vedė derybas dėl susitarimo atnaujinimo, tačiau nuo praėjusių metų diskusijos buvo įšaldytos.

Irano parlamento pirmininkas Mohammadas Bagheras Ghalibafas sekmadienį taip pat pareiškė, kad įstatymų leidžiamoji valdžia „nedelsdama ir ryžtingai imsis atsakomųjų veiksmų“, jei ES patvirtins ir ratifikuos Europos Parlamento balsavimą.

M.B.Ghalibafas, kuris pats yra buvęs gvardijos oro pajėgų vadas, pridūrė, kad parlamentas „pripažins Europos šalių kariuomenes... teroristinėmis grupuotėmis“.

Gvardija prižiūri sukarintas Basidžo savanorių grupuotes, kurios nuo rugsėjo vidurio yra dislokuotos prieš protestus, kuriuos sukėlė 22 metų Mahsos Amini mirtis po to, kai ji buvo suimta už tai, kad tariamai pažeidė Irano moterų aprangos taisykles.

Irano pareigūnai teigia, kad per neramumus žuvo šimtai žmonių, įskaitant saugumo pajėgų narius, o tūkstančiai buvo suimti.

Jungtinės Valstijos jau įtraukė IRGC ir jos užsienio operacijų pajėgas „Quds į „užsienio teroristinių organizacijų“ sąrašą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos