Komentatoriai varžėsi, kuris labiau pasityčios
Socialiniuose tinkluose pastarosiomis savaitėmis imta aktyviai dalytis kadru iš, kaip reikėtų suprasti, laidotuvių. Nuotraukoje matyti keturi tikriausiai karstai, uždengti vėliavomis ir apdėti gėlėmis.
Už jų stovi daugiau nei dvi dešimtys kostiumuotų ir uniformuotų vyrų, veidus pridengusių kaukėmis. Nors nuotraukoje ar greta jos nenurodyta, kas tiksliai įamžinta, akivaizdu, kad ji padaryta per pandemiją.
Viena „Facebook“ vartotoja nuotrauka pasidalijo su tokiu prierašu: „Ši pandemija yra tokia mirtina, kad reikia skubiai palaidoti dėžes bananų, o gal tai karas?“
Mat iš po vienos vėliavos išties matyti dėžės nuo bananų (tai galima suprasti iš šių vaisių kekės piešinio) šonas.
Turbūt pirmasis nuotrauka pasidalijęs asmuo ant jos nupiešė raudoną rodyklę, nukreiptą kaip tik į šį dėžės šoną, kuris turėtų būti karsto galas.
Ta pati nuotrauka pastarosiomis dienomis ėmė klajoti po įvairius socialinius tinklus. Ją lydėjo panašūs komentarai ne tik lietuvių, bet ir vokiečių, olandų, italų, slovakų, lenkų, rusų, ukrainiečių, vengrų, graikų, suomių, persų, arabų, kitomis kalbomis – esą tokios laidotuvės patvirtina, kad pandemija yra išgalvota. Taip pat kai kurie jų šaipėsi iš keistos ceremonijos.
Prieš karantino suvaržymus kovojantis Austrijos aktyvistas Martinas Rutteris savo paskyroje „Facebook“ parašė: „Koronos pandemija“ tokia baisi, kad laidojami net bananai, nes miršta… Juokinga.“
„Ar dabar mirusieji laidojami bananų dėžėse?“ – retoriškai klausė vienas interneto vartotojas. „Tai – tikrai ne sąmokslas. Iranas, karstai iš bananų dėžių“, – aiškino kitas.
„Kokia pandemija! Dabar laidoja net dėžes su bananais“, – rašė trečias. „Vėjas nupūtė vėliavą ir mirusiųjų nuo kovido karstai pavirto kartoninėmis dėžėmis bananams, – ironizavo ketvirtas. – O kaip ramiai stovi sargyboje ir su skausmu širdyje saugo mirusius bananus. Pandemija – nesąmonė.“
Komentarų, kad laidotuvės – tik vaidyba, buvo ir daugiau: „Irane bananų dėžės naudojamos vietoj tikrų rekvizitų“, „Kur nėra rekvizitų propagandos avinams, po ranka pasitaiko bananų dėžės“.
„RIP (lot. requiescat in pace – „ilsėkitės ramybėje“) palestinietiški bananai!“ – linkėjo dar vienas interneto vartotojas, nors vėliavos ant karstų – Irano.
Kai kurie paprastai paaiškino, kad dabar mirusieji nuo koronaviruso laidojami bananų dėžėse, arba kad šios dėžės yra „indiški mutantai“ – tikroji indiška SARS-CoV-2 atmaina.
Nuotraukas išplatino ministerija
Išskyrus veidus dengiančias apsaugines kaukes, ši nuotrauka neturi nieko bendro su pandemija. Tiesą sakant, joje matyti net ne laidotuvės, o metų pradžioje surengta ceremonija amerikiečių nukautam Irano generolui Qasemui Soleimani atminti, paskelbė agentūra AFP.
Jis ir keli kiti asmenys žuvo 2020 m. sausio 3 d. važiuodami iš Bagdado oro uosto per JAV aviacijos smūgį. Atminimo ceremoniją šių metų pradžioje surengė Irano Energijos ministerija.
Irano vėliavos išties dengė ne mirusiuosius, o kartonines bananų dėžes, sudėtas taip, kad būtų panašios į karstus. Jei ne vienos dėžės šonas, kurį išdavikiškai atidengė ne kruopščiai užklota vėliava, greičiausiai ši nuotrauka būtų nepaplitusi toliau už Irano žiniasklaidą.
Tik pora komentatorių, patys to nežinodami, besišaipydami teisingai nuspėjo, kad dėžės tikrai buvo vaidybos priemonė.
Ši nuotrauka jau sausio 3 d. buvo publikuota viename tinklaraštyje su komentaru persų kalba: „Energijos ministerijoje vietoj kankinių karsto naudojamos bananų dėžės!“
Dar vieną klaidingą versiją apie nuotrauką pateikė vienas tinklalapis arabų kalba: esą taip laidojami kariai, kovojantys už Sirijos prezidento Basharo al-Assado likimą valdžioje. Tariamu laidojimu bananų dėžėse esą menkinama jų pagalbos svarba.
Irano Energijos ministerijos tinklalapyje galima rasti pranešimą apie Q.Soleimani atminimo ceremoniją kartu su nuotraukų galerija. Renginys buvo surengtas terasoje prieš ministerijos pastatą. Nors nuotraukos, kurioje matyti bananų dėžė, čia nėra, fotografijose įamžinta akivaizdžiai ta pati ceremonija, tik iš kitos perspektyvos.
Matyti tie patys „karstai“ (vienoje nuotraukoje galima nesunkiai įžiūrėti, kad kita vėliava dengia Lietuvoje puikiai žinomų „Dole“ bananų dėžę), tie patys pagarbą atiduodantys ir net tokiomis pačiomis pozomis stovintys asmenys. Nufotografuotas ir didelis plakatas, kuriame matyti ir pats Q.Soleimani.
Kartu išplatintame pranešime spaudai nurodyta, kad Energijos ministerijoje buvo surengta „kankinio vado Soleimani žūties“ metinių atminimo ceremonija.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.