Preparatą koronaviruso pandemijos labiausiai paveiktoje Artimųjų Rytų šalyje ruošiamasi išbandyti su dešimtimis žmonių.
Ši vakcina, kuriama valstybiniam farmacijos konglomeratui priklausančios bendrovės „Shifa Pharmed“, yra pirmasis toks šalyje sukurtas produktas, testuojamas su žmonėmis.
Prezidentas Hassanas Rouhani nedetalizuodamas pareiškė, kad Iranas bendradarbiauja su tam tikra „užsienio šalimi“, siekdamas sukurti dar vieną vakciną, kuri turėtų būti išbandyta su savanoriais vasarį.
Šiitiškai respublikai sunkiai sekasi suvaldyti didžiausią protrūkį regione, per kurį koronavirusu užsikrėtė jau daugiau nei 1,2 mln. žmonių, o dar 55 tūkst. mirė.
Pirmojo etapo bandymuose iš viso dalyvauja 56 savanoriai, kuriems per artimiausias dvi savaites bus suleistos dvi iranietiškos vakcinos dozės, nurodė klinikinių tyrimų vadovas Hamedas Hosseini. Rezultatus planuojama skelbti praėjus maždaug mėnesiui po antrosios dozės suleidimo.
Per antradienį viename Teherano viešbutyje vykusią ceremoniją, dalyvaujant šalies sveikatos apsaugos ministrui, vakcina buvo suleista pirmiesiems trims savanoriams. Valdžia tikisi, kad preparatas pasirodys rinkoje iki ateinančių metų pavasario pabaigos.
„Džiaugiuosi, kad mokslinis procesas vyko tinkamai, – sakė Tayebeh Mokhber, kuri buvo paskiepyta pirmoji. – Tikiuosi, kad rezultatas bus mūsų žmonių sveikata.“
Testuojamas preparatas, pavadintas „Coviran“, yra vadinamoji neaktyvuota vakcina – tai reiškia, kad ji sukurta naudojant susilpnintą ar chemikalų neutralizuotą koronavirusą. Panašiu principu veikia ir skiepai nuo poliomielito.
Tuo metu vakarietiškos vakcinos, tokios kaip JAV farmacijos milžinės „Pfizer“ ir jos partnerės vokiečių kompanijos „BioNTech“ siūlomas preparatas, sukurtos pasitelkiant naujesnę, mažiau išbandytą technologiją, kai pasinaudojant informacine ribonukleino rūgštimi (iRNR) į organizmą nunešama genetinė medžiaga, priverčianti žmogaus ląsteles gaminti viruso baltymą.
Imuninė sistema, reaguodama į šį susirgimo nesukeliantį baltymą, įsimena šį antigeną ir tampa pasirengusi sparčiau atakuoti, jei susidurtų su naujuoju koronavirusu.
Vis tik Teheranas pabrėžia, kad būtina importuoti vakcinas, atsižvelgiant į lėtą pažangą kuriant iranietišką preparatą, o Vakarų valstybėms jau pradėjus masinio skiepijimo kampanijas.
Teheranas ne kartą teigė, kad griežtos Amerikos sankcijos kenkia Irano pastangoms pirkti užsienyje pagamintas vakcinas ir skiepyti savo piliečius. JAV įvestas sankcijų režimas numato išimtis vaistams ir humanitarinei pagalbai, tačiau tarptautiniai bankai ir finansinės institucijos nesiryžta turėti reikalų su Iranu, bijodamos sulaukti baudų ir prarasti galimybę veikti JAV rinkoje.
Iranas turi ir kitų būdų gauti vakcinų, pavyzdžiui, per COVAX – tarptautinę programą, skirtą vakcinoms nuo COVID-19 platinti joje dalyvaujančiose pasaulio šalyse.
Pirmadienį Teheranas pareiškė, kad grupė JAV veikiančių geradarių artimiausiomis savaitėmis ketina pristatyti tūkstančius „Pfizer-BioNTech“ vakcinos nuo koronaviruso dozių.