Irano eksprezidentas M.Khatami išreiškė paramą protestams

Buvęs Irano prezidentas Mohammadas Khatami išreiškė paramą protesto judėjimui, kurį išprovokavo Mahsos Amini mirtis, o pagrindinį jo šūkį „Moteris, gyvenimas, laisvė“ pavadino gražiu.
Buvęs Irano prezidentas Mohammadas Khatami
Buvęs Irano prezidentas Mohammadas Khatami / „Reuters“/„Scanpix“
Temos: 2 Iranas Protestas

Po M.Amini mirties, kai ji buvo suimta už tariamą hidžabo dėvėjimo taisyklių pažeidimą, grindžiamą islamo šariato teise, Iraną jau beveik tris mėnesius krečia protestai.

Valdžios institucijos, kurioms sunkiai sekėsi suvaldyti protestus, vadina juos „riaušėmis“ ir kaltina Irano priešes – Jungtines Valstijas ir jų sąjungininkes, įskaitant Jungtinę Karalystę ir Izraelį, kurstant neramumus.

Reformatorius M.Khatami, 1997–2005 metais ėjęs Irano prezidento pareigas, bet daugelį metų buvęs nutildytas valdžios institucijų, išreiškė palaikymą protestų judėjimui.

79-erių vyras šūkį „Moteris, gyvenimas, laisvė“ – pagrindinę protestų metu skambėjusią skanduotę – apibūdino kaip „gražią žinią, rodančią judėjimą geresnės ateities link“.

„Laisvė ir saugumas neturi būti priešpriešinami vienas kitam“, – sakė jis antradienį, Studentų dienos išvakarėse, pareiškime, kurį citavo naujienų agentūra ISNA.

„Laisvė neturi būti paminta, kad būtų užtikrintas saugumas,“ ir „dėl laisvės neturi būti ignoruojamas saugumas“, sakė jis.

M.Khatami taip pat pasisakė prieš studentų, kurie buvo priešakyje protestų, prasidėjusių visame Irane po M.Amini mirties rugsėjo 16 dieną, suėmimą.

Jis teigė, kad apribojimų įvedimas „galiausiai negali užtikrinti stabilaus universitetų ir visuomenės saugumo“.

Savo pareiškime M.Khatami taip pat paragino pareigūnus „ištiesti studentams pagalbos ranką“ ir, jiems padedant, atpažinti „neteisingus valdymo aspektus“, kol dar nėra vėlu.

Po masinių protestų, kuriuos sukėlė ginčijamas buvusio prezidento Mahmoudo Ahmadinejado perrinkimas 2009 metais, M.Khatami buvo uždrausta rodytis žiniasklaidoje.

Vyriausioji Irano saugumo institucija, Aukščiausioji nacionalinio saugumo taryba, šeštadienį pranešė, kad per neramumus žuvo daugiau nei 200 žmonių.

Praėjusią savaitę Irano generolas teigė, kad per neramumus žuvo daugiau kaip 300 žmonių, įskaitant dešimtis saugumo darbuotojų.

Norvegijoje įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Irano žmogaus teisės“ (IHR) lapkričio 29 dieną pranešė, kad per visoje šalyje vykstančius protestus „saugumo pajėgos nužudė mažiausiai 448 žmones“.

Buvo suimta tūkstančiai žmonių, įskaitant garsius Irano aktorius ir futbolininkus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai