Irano prezidentas: sankcijas pratęsę amerikiečiai – vis dar priešai

Irano prezidentas Hassanas Rouhani antradienį sakė, jog JAV Kongreso sprendimas 10 metų pratęsti JAV sankcijas sukels griežtą reakciją ir įrodys, kad Jungtinės Valstijos tebėra priešas.
Irano prezidentas Hassanas Rouhani
Irano prezidentas Hassanas Rouhani / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Amerika yra mūsų priešas, mes tuo neabejojame. Amerikiečiai nori mus spausti kaip tik gali“, – sakė H.Rouhani kalboje Teherano universiteto studentams.

Irano sankcijų aktas praėjusią savaitę JAV Senate buvo priimtas 99 balsais, prieš jį nebalsavo nė vienas senatorius. Lapkričio mėnesį jis lengvai buvo priimtas Atstovų Rūmuose.

Prezidentas Barackas Obama turėtų pasirašyti šį aktą, sakė vienas Baltųjų rūmų pareigūnų ir pridūrė, jog administracija nemano, kad sankcijų pratęsimu pažeidžiamas pernai su Iranu pasiektas susitarimas dėl jo branduolinės programos.

Metų pradžioje susitarimui įsigaliojus B.Obama sustabdė sankcijų dėl Irano branduolinės programos taikymą.

Tačiau Iranas sako, jog, net jei sankcijos lieka sustabdytos, jų nenutraukimas prilygsta susitarimo pažeidimui.

„Jei tai bus įgyvendinta, tai bus akivaizdus ir aiškus JCPOA (Bendrojo visapusiško veiksmų plano) pažeidimas ir sulauks labai griežtos mūsų reakcijos“, – sakė H.Rouhani.

Susitarimo formuluotes galima interpretuoti įvairiai.

Sutartyje JAV raginamos nebetaikyti visų su branduoline programa susijusių sankcijų, bet nenurodoma, ar Vašingtonas gali laikyti jas kaip rezervinę priemonę galimam panaudojimui ateityje.

Antradienį per spaudos konferenciją Irano parlamento konservatyvių pažiūrų pirmininkas Ali Larijani sakė, kad susitarimo dalys buvo skubinamos.

„Kai kurias JCPOA dalis derėjo parašyti tiksliau, kad nebūtų skirtingų interpretacijų“, – sakė A.Larijani.

„Manau, kad Iranas turėtų pateikti skundą dėl amerikiečių padaryto JCPOA pažeidimo“, – pridūrė jis.

H.Rouhani ir kiti Irano aukščiausio rango pareigūnai trečiadienį turi susitikti ir aptarti šį klausimą.

H.Rouhani, kuris gegužės mėnesį tikriausiai sieks antros kadencijos, susidūrė su konservatorių kritika dėl esą pernelyg didelių nuolaidų sudarant minimą susitarimą mainais į minimalią ekonominę naudą.

Nors Iranas po susitarimo sugebėjo reikšmingai padidinti savo naftos eksportą, šaliai sunku grįžti į tarptautinę finansų sistemą.

Antradienio kalboje prezidentas pabrėžė, kad jo komanda veikė ne viena ir kad aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei buvo glaudžiai susijęs su visais derybų etapais.

„Nė vieno žingsnio dėl JCPOA nežengėme nepasikonsultavę su gerbiamuoju lyderiu“, – sakė H.Rouhani.

Nors Iranas po susitarimo sugebėjo reikšmingai padidinti savo naftos eksportą, jam sunku grįžti į tarptautinę finansų sistemą, nes didieji Vakarų bankai, baimindamiesi likusių ir su branduoline programa nesusijusių sankcijų, vis dar nelabai nori palaikyti su juo verslo santykius.

Dėl to Iranas negalėjo pritraukti didžiulių užsienio investicijų, kurios, pasak H.Rouhani, yra būtinos šalies ekonomikai atgaivinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis