Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Iš Idomenio – į stovyklas, kurios netiktų net gyvuliams

Palapinių miestelio Idomenyje palei Graikijos sieną su Makedonija jau nebėra – pabėgėliai perkelti į nuolatines stovyklas prie Salonikų. Tačiau čia juos pasitiko kariška priežiūra ir sandėliai, kuriuose, kaip teigė ten dirbantys savanoriai, negyventų net gyvuliai, rašo „The Guardian“.
Nauja pabėgėlių stovykla prie Salonikų
Nauja pabėgėlių stovykla prie Salonikų / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Žmogaus teisių gynėjų teigimu, gyvenimo sąlygos naujosiose nuolatinėse pabėgėlių stovyklose Graikijoje itin prastos. Bet nors čia trūksta net paprasčiausių patogumų, į jas vien praėjusią savaitę buvo perkelta per 3 tūkst. pabėgėlių.

Tiek nuotraukos, tiek pabėgėliams padedančių savanorių pasakojimai atskleidžia, kad stovyklose, kurios iš esmės yra purvini barakai, nėra net bėgančio vandens.

Aktyvistai jau skambina pavojaus varpais. Sindoso pramoninėje zonoje Salonikų pakraštyje įrengtoje stovykloje, pabėgėliai turi gyventi purvinuose sandėliuose, kuriuose tiesiog sustatytos palapinės.

Pabėgėliai turi gyventi purvinuose sandėliuose, kuriuose tiesiog sustatytos palapinės.

„Nėra bėgančio vandens, nėra medikų, ką jau kalbėti apie vertėjus. Atskirai nesirūpinama kūdikiais, nėra ir evakuacinio plano nelaimės atveju“, – piktinosi Phoebe Ramsay, savanorė, pabėgėliams Šiaurės Graikijoje pradedanti nuo šių metų pradžios.

„Gyvenimo sąlygos naujosiose armijos įrengtose stovyklose yra apgailėtinos. Vienose tiesiog baisu, bet kitose – net nesaugu, jos netinka net gyvuliams“, – pridūrė moteris, mananti, kad Idomenyje pabėgėliams net buvo geriau.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nauja pabėgėlių stovykla prie Salonikų
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nauja pabėgėlių stovykla prie Salonikų

Dar viena stovykla įrengta sename odos fabrike. Savanorė Alexandria South pasakojo, kad ten išdaužyti visi langai ir ant grindų pilna stiklo duženų, kurių niekas neiššluoja.

„Nėra bėgančio vandens, tad praustis neįmanoma. Nėra ir elektros“, – teigė A.South, kuri pasakojo, kad prie prastos situacijos prisidėjo patys Graikijos kariškiai.

Idomenio miestelio evakuaciją ir pabėgėlių perkėlimą į naujas stovyklas prižiūrintys kariškiai esą pamatė, kad jiems baigėsi geriamasis vanduo, ir įsakė savanoriams visų pirma padėti jiems, o ne pabėgėliams. Iš aktyvistų pareikalauta ir maisto.

Odos fabrike susigrūdo per 1 tūkst. pabėgėlių. Visiems jiems skirti vos šeši biotualetai. Be to, stovykloje nėra bevielio ryšio, todėl žmonės net negali internetu kreiptis dėl prieglobsčio.

Skubiai gerinti pabėgėlių gyvenimo sąlygas penktadienį Graikiją paragino organizacija „Gydytojai be sienų“, taip pat Jungtinės Tautos.

Be to, uždarius Idomenio palapinių miestelį paaiškėjo, kad 4 tūkst. migrantų – vyrų, moterų ir vaikų – trūksta.

Manoma, kad vieni jų gyvena tiesiog Salonikų gatvėse, kiti slapstosi miškuose prie sienos su Makedonija, o trečiuosius nelegalūs žmonių gabentojai išvedė šiauriau į Europos gilumą.

VIDEO: Nelegalūs migrantai: kas jų laukia, kai sienos aklinai uždarytos? (V)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?