„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Iš Sirijos į Europą grįžę džihadistai skundžiasi negalintys rasti darbo

Labai dažnai darbo pokalbyje potencialus darbdavys paklausia, ką kandidatas veikė tuo laikotarpiu, kuris nepažymėtas gyvenimo aprašyme. Vargu ar kuris nors darbdavys tikisi, kad tuo metu pašnekovas buvo Sirijoje ir kovėsi „Islamo valstybės“ (IS) gretose, rašo „Newsweek“.
IS džihadistai
Iš Sirijos į Europą grįžę džihadistai skundžiasi negalintys rasti darbo / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Tiesiog noriu viską pamiršti, – švedų laikraščiui „Expressen“ sakė 27 metų Waladas Yousefas, neseniai grįžęs iš Sirijos. – Gyvenimo aprašymą siunčiu į daugybę vietų, tačiau man nesiseka, kadangi mano nuotraukos buvo paviešintos.“

W.Yousefas „Facebook“ tinkle pasidalijo nuotraukomis iš Sirijos, kuriose jis užfiksuotas rankose laikantis kalašnikovą ir skatinantis draugus prisijungti.

Tiesa, W.Yousefas tikino, kad į Siriją vyko tik norėdamas padėti Rakoje esantiems civiliams. Šiame mieste IS nariai nukirto galvas keletui įkaitais paimtų vakariečių.

Tiesa, W.Yousefas tikino, kad į Siriją vyko tik norėdamas padėti Rakoje esantiems civiliams. Šiame mieste IS nariai nukirto galvas keletui įkaitais paimtų vakariečių.

Kitas sugrįžęs grupuotės narys sakė, kad gyvenimas IS „buvo ne toks, kokį įsivaizdavo“. Kaip ir W.Yousefas, jo bendražygiai tikina Sirijoje lankęsi tik tam, kad padėtų civiliams.

Darbdaviai baiminasi, kad grįžę kovotojai vykdys išpuolius ar padės tai daryti kitiems, todėl nenori būti su jais asocijuojami, sakė buvęs kovotojas.

„Jūs, žiniasklaida, juos išgąsdinote. Aš nežinau, ko jie bijo“, – sakė buvęs džihadistas iš Malmės miesto Švedijoje.

Su „Expressen“ atsisakęs kalbėti buvęs kovotojas tikino, kad jam ir taip „užtenka problemų“ ieškant darbo Švedijoje.

Kiti sakė nežinantys, kodėl jų vardai buvo nutekinti iš IS įrašų. „Labai keista. Bet kas gali prisistatyti manimi, – sakė tapatybės nenorėjęs atskleisti sugrįžusysis. – Turiu omeny, kad tai – karas. Galbūt kažkas mane rekomendavo. Nežinau.“

Daugelis buvusių „Islamo valstybės“ karių gyvena kartu su giminaičiais ar draugais, kadangi grįžę negali sau leisti įsigyti ar išsinuomoti būsto. Nemažai jų pasikeitė vardus.

Daugelis buvusių „Islamo valstybės“ karių gyvena kartu su giminaičiais ar draugais, kadangi grįžę negali sau leisti įsigyti ar išsinuomoti būsto. Nemažai jų pasikeitė vardus.

Ankstesniame „Expressen“ tyrime aprašytas 39 metų Bherlinas Dequillas Gildo iš Malmės pozavo su Sirijos režimo kario lavonu. Paskambinus jo nurodytu adresu, atsiliepė vyras, tikinęs, kad asmuo tokiu vardu čia negyvena.

Vis dėlto laikraštis teigia, kad B.D.Gildo šiuo metu yra Švedijoje. Vienas vyro pažįstamas, kovęsis kartu su juo, sakė: „Jis gali padaryti viską. Net aš jo bijau.“

Švedija yra viena palankiausių valstybių sugrįžtančių kovotojų reintegracijai. Čia vykdoma reabilitacijos programa, suteikianti buvusiems ekstremistams būstą, darbą, išsilavinimą ir finansinę paramą.

Lundo miesto savivaldybėje dirbanti Anna Sjostrand 2016-ųjų spalį sakė, kad „kur kas pigiau žmogų integruoti, nei jį apleisti“.

Kol kas neaišku, kaip buvę džihadistai iš naujo integruosis į darbo rinką, kadangi priklausymas IS yra didžiulė stigma.

Balandį šalyje buvo įvykdyta teroristinė ataka. Uzbekų kilmės vyras sunkvežimiu rėžėsi į judrioje Stokholmo gatvėje esančią minią ir taip pražudė penkis žmones. Pareigūnų teigimu, suimtas sunkvežimio vairuotojas prijautė IS.

Tiesa, IS neprisiėmė atsakomybės už išpuolį. Tačiau grupuotė paprastai neprisiima atsakomybės tais atvejais, kai atakų vykdytojai sučiumpami gyvi.

Sugrįžtantys kovotojai Vakaruose laikomi didele problema. Saugumo tarnybos Europoje ir JAV yra susirūpinusios, kad grįžę jų piliečiai IS vardu vykdys teroristinius išpuolius.

Daugiau nei pusė iš 800 Jungtinės Karalystės kovotojų sugrįžo iš Sirijos. Buvęs JAV Federalinių tyrimų biuro (FTB) vadovas Jamesas Comey teigė, kad 2016-aisiais 250 amerikiečių išvyko arba bandė išvykti į Siriją.

Iš viso iš Vakarų į Iraką ir Siriją iškeliavo 7000 asmenų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų