19 kilogramų išeikvoto prisodrinto urano, sukrauto į keturis konteinerius, vežamus traukiniu itin didelio saugumo sąlygomis, buvo paskutinė pavojingų branduolinių medžiagų siunta, išgabenta iš Ukrainos pagal dvejus metus vykdytą programą, bendradarbiaujant su JAV ir Rusija.
Iš anksto buvo suplanuota, kad šios programos pabaiga taptų įžanga į kovo 26-27 dienomis Seule vyksiantį viršūnių susitikimą, kuriame dalyvaus 50 šalių lyderiai, tarp jų JAV prezidentas Barackas Obama ir Ukrainos vadovas Viktoras Janukovyčius.
Šiame viršūnių susitikime daugiausiai dėmesio bus skiriama pastangoms apsaugoti branduolines medžiagas ir objektus, taip pat užkirsti kelią šių pavojingų medžiagų kontrabandai.
„To, ką matote čia, pakanka pagaminti vienam branduoliniam ginklui, “, – JAV Nacionalinės branduolinio saugumo administracijos (NNSA) Pasaulinės grėsmės mažinimo iniciatyvos direktorius Andrew Bieniawski sakė naujienų agentūrai „Reuters“, kai budriai saugomi urano konteineriai buvo kraunami vienoje geležinkelio stotyje netoli Kijevo.
Nuo 2010 metų gegužės iš Ukrainos į Rusiją buvo išvežta iš viso 200 kilogramų atominiams ginklams gaminti tinkamų branduolinių medžiagų.
Šios medžiagos bus išgabentos į branduolinių atliekų perdirbimo įmonę „Majak“ Uralo kalnuose, į kurią iš Kijevo bus vežamos geležinkeliais apie penkias dienas.
A.Bieniawski nurodė, kad pagal panašias programas, vykdomas bendradarbiaujant su Jungtinėmis Valstijomis, branduolinių medžiagų atsargas per ateinančius ketverius metus planuojama išgabenti iš Čekijos, Vengrijos ir Vietnamo.
„Ukraina yra modelis būsimoms siuntoms... Galime sakytis, kad pasaulis tapo saugesniu. Jeigu pašalinsite šias medžiagas, jūsų šalis taps visam laikui saugesnė, nes teroristai nebegalės įgyti branduolinių medžiagų“, – pažymėjo ekspertas.
Šeštadienį išgabentas prisodrintas uranas anksčiau buvo naudojamas viename reaktoriuje prie Kijevo veikiančiame branduolinių tyrimų centre.
Tuo tarpu konferencija Seule V.Janukovyčiui suteiks retą galimybę tiesiogiai pabendrauti su JAV prezidentu Baracku Obama ir kitais Vakarų šalių lyderiais.
Ukrainos prezidentas per tarptautinius susitikimus būdavo ignoruojamas kai kurių Europos Sąjungos (ES) lyderių, o Jungtinės Valstijos jį kritikavo dėl dėl to, kad opozicijos lyderė buvusi premjerė Julija Tymošenko buvo nuteista kalėti už įgaliojimų viršijimą byloje, kurią Vakarų šalys vadina politiškai motyvuota.