„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Islamo valstybė“ – žmonių kraują liejantys fanatikai, palaikomi Europos musulmonų

Iš savo namų bėgantys Irako ir Sirijos religinės mažumos jazidų atstovai bei paskelbtas JAV žurnalisto egzekucijos vaizdo įrašas šokiravo visą pasaulį, o kova prieš „Islamo valstybės“ (IS) teroristus suvienijo amerikiečius, europiečius, kurdus ir iraniečius. Savaitraštis „Spiegel“ kelia klausimą – ar islamistai gali būti sustabdyti? Ekspertai teigia, kad tam neužteks vien tik karinių pajėgumų ir perspėja, kad netrukus islamo fanatikai gali surengti išpuolius ir Europos šalyse.
„Islamo valstybės“ džihadistai
„Islamo valstybės“ džihadistai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Islamo fanatikai įgyvendina nesveikas fantazijas

Sirijos Rakos mieste IS įkurtas „kalifatas“ jau tapo realybe. Moterys čia verčiamos vilkėti nikabą, o dėvėti kelnes uždrausta. Vagims šiame mieste yra nukertamos rankos, o priešininkai nulinčiuojami arba jiems nukertamos galvos. Vėliau egzekucijų nuotraukas džihadistai patalpina į socialinius tinklus.

Islamistai užkariautose teritorijose stengiasi įgyvendinti savo liguistas fantazijas, prisidengdami Alacho vardu.

Per vestuves miesto gyventojams draudžiama klausytis muzikos. Miesto turgavietėse pardavinėjamoms ožkoms ir avims privalo būti uždengtos genitalijos tam, kad vyrai į jas nežiūrėtų ir jiems nekiltų netinkamos mintys.

Bet koks asmuo, kurį džihadistai sugauna musulmonų maldos metu gatvėje, rizikuoja savo gyvybe. Islamistai užkariautose teritorijose stengiasi įgyvendinti savo liguistas fantazijas, prisidengdami Alacho vardu.

Vien tik Sirijoje IS teroristai jau užmušė tūkstančius žmonių, o per visą šalies pilietinį karą iš viso jau žuvo daugiau negu 160 tūkstančių asmenų.

Dėl socialiniuose tinkluose talpinamų vaizdo įrašų ir nuotraukų tarptautinė bendruomenė jau suprasto, kad IS yra pati brutaliausia šiuo metu veikianti džihadistų grupuotė pasaulyje.

Po mūšių su kurdų pajėgomis, IS laikinai kontroliavo didžiausią Irako užtvanką, o šiuo metu valdo kviečių sandėlius ir svarbias žemės ūkio naudmenas.

Neseniai jie privertė iš savo namų bėgti tūkstančius jazidų. Islamo fanatikai šios religijos atstovus laiko „velnio garbintojais“, kurie nusipelno mirties. Būtent iškilusi genocido grėsmė privertė tarptautinę bendruomenę griežčiau reaguoti į Irake susiklosčiusią situaciją.

IS grėsmė suvienijo du senus priešininkus – Iraną ir JAV. Be to, per kelias savaites Vakarų šalys greitai priėmė sprendimą reaguoti į iškilusį pavojų ir nusprendė išsiųsti ginklus prieš islamistus kovojantiems Irako kurdams. Būtent kurdus Vakarai šiuo metu mato savo vieninteliais sąjungininkais regione.

JAV, kurios pasitraukė iš Irako vos prieš keletą metų, neturėjo kito pasirinkimo ir surengė antskrydžius prieš IS objektus. Be to, per šiuos JAV aviacijos antskrydžius buvo sunakinta daug džihadistams priklausiusios karinės technikos, kuri ankščiau priklausė Irako armijai, bet, po mūšių su ja, atiteko islamistams.

Po mūšių su kurdų pajėgomis, IS laikinai kontroliavo didžiausią Irako užtvanką, o šiuo metu valdo kviečių sandėlius ir svarbias žemės ūkio naudmenas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./ISIL sukilėlis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./ISIL sukilėlis

IS iškilimą paskatino suirutė Sirijoje ir Irake

IS iškilimą lėmė keletas veiksnių. Pirmiausiai, pilietinis karas Sirijoje. Jo metu daugybė islamo fanatikų iš Irako ir kitų šalių atvyko kovoti į šalį, o tarptautinė bendruomenė  iš pradžių nedavė tinkamo atkirčio.

Be to, IS užuomazgas galima aptikti Irako pilietiniame kare, vykusiame šalyje po 2003 m. JAV invazijos į šalį. Ši teroristinė organizacija turėjo didelę paramą Irako sunitų tarpe. Sunitai iki šiol nepatenkinti Irako premjero šiito Nouri Al Malikio politika ir daugelis su nostalgija prisimena Sadamo Husseino valdymo laikus, kuomet jie buvo privilegijuota visuomenės grupė.

Ekspertai teigia, kad tarpusavio susitarimas tarp sunitų ir šiitų yra vienas iš svarbių veiksnių, kovojant su džihadistais, tačiau jis nėra pakankamas.

„Deja, IS išsiplėtė taip smarkiai, kad bet kokia kovos strategija su jais užims keletą metų ir tam prireiks daug išteklių“, – teigė politikos ekspertas Charles'as Listeris ir pridūrė, kad tik karinių priemonių, kovojant su teroristais, neužteks.

Dėl to, kuo IS yra šiandien, didžiąją dalimi yra atsakingas jos lyderis Abu Bakras Al Baghdadis, kuris užima šias „pareigas“ nuo 2010 m. Ekspertai teigia, kad jis įvedė griežtą karinį režimą grupuotėje ir užsitarnavo kitų narių pagarbą dėl to, kad, skirtingai negu Osama bin Landenas, turi religinį išsilavinimą. A.B.A.Baghdadis yra įgijęs islamo teologijos mokslų daktaro laipsnį.

Teigiama, kad IS yra stipriausia regione siaučianti grupuotė, tačiau pasiekti dabartinį status quo jai prireikė kelių metų.

Buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton net sukritikavo prezidentą Baracką Obamą dėl nepakankamos paramos Sirijos opozicijai, vos tik prasidėjus protestams šalyje. Jos teigimu, tai sukūrė vakuumą, kuriuo pasinaudojo IS teroristai ir patraukę į savo pusę rėmėjus, sustiprino savo pozicijas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./ISIL teroristai Irake
AFP/„Scanpix“ nuotr./ISIL teroristai Irake

Teroristams simpatizuoja ir Europos musulmonai 

IS teroristai sulaukia paramos ne tik Irake ir Sirijoje, bet ir Europos šalyse. Per pastarąsias savaites IS vėliavos buvo matomos protesto akcijose Briuselyje ir Paryžiuje. Teroristų gerbėjai judrioje Oksfordo gatvėje Londone dalino lankstinukus apie IS ir teigė, kad jie sukūrė kalifatą, į kurį ragino emigruoti musulmonus. Fanatikai garbina tiek IS lyderius, tiek eilinius teroristus.

Panašu, kad religinis fanatizmas patraukia ir musulmonų moterų dėmesį. Viena iš Didžiosios Britanijos gyventi į „kalifatą“ išvykusi moteris sukūrė savo tinklaraštį, į kurį talpina nuotraukas su savo gyvenimo ištraukomis. Vienoje nuotraukoje matoma moteris su savo „sesėmis“, kurios apsigobusios nuo galvos iki kojų, ragina skaitytojus pasekti jos pėdomis ir atvykti į IS teritoriją. „Kaip jūs galite nenorėti susilaukti palikuonių, kurie bus, Dievo valia, didžiojo islamo atgimimo dalimi?“, – rašo moteris.

Būsimiesiems emigrantams ji taip pat pateikia praktinių patarimų. Panašu, kad „sesė“, kaip ir dauguma islamistų, vis dėlto nespjauna į vakarietiškas prekes.

„Čia galima rasti daug dalykų. Vis dėlto, geriau su savimi atsivežti drabužių ir avalynės iš Vakarų. Čia yra drabužių, bet jų kokybė bloga“, – aiškina teroristų gerbėja.

Per pastarąsias savaites IS vėliavos buvo matomos protesto akcijose Briuselyje ir Paryžiuje. 

Teigiama, kad iš Vokietijos į Siriją rengti išpuolių jau išvyko keli šimtai musulmonų, dalis iš jų turi Vokietijos pilietybę. Vokietijos teisėsaugos duomenimis, kai kurie išvykusieji jau yra teisiami dėl užsienio teroristinių organizacijų rėmimo.

Be to, IS iš įvairių Artimųjų Rytų šalių į Vokietiją paramos rinkimui atsiunčia jiems prijaučiančius fanatikus. Pinigai renkami ir teroristinių atakų vykdymui Europoje.

Iki šiol IS nerengė jokių išpuolių Europos valstybių teritorijose, bet kai kurie ekspertai perspėja, kad netrukus padėtis gali pasikeisti, kadangi ši džihadistų grupuotė seka savo „mokytojos“ „al Qaeda“ pėdomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs