Apie Rakos užėmimą antradienį paskelbė JAV remiamos Sirijos gynybos pajėgos (SDF), sudarytos iš kurdų pešmergų ir arabų kovotojų, kuriuos rėmė amerikiečių specialiosios pajėgos.
Mieste šią savaitę dar vyksta pasislėpusių džihadistų kuopelių valymai, ypač aplink Rakos municipalinį stadioną, kurį IS kovotojai buvo pavertę ginklų sandėliu ir kalėjimu.
Vis dėlto Rakos išlaisvinimas iš tiesų žymi simbolinį IS kaip pseudovalstybinio darinio galios žlugimą.
„Štai kaip skaudžiai ši grupuotė krito. Prieš trejus metus, 2014-ųjų vasarą, jie mosikavo juodomis vėliavomis ir tikino, kad atėjo Dievo karalystė, o dabar grupuotė išgaravo“, – teigė bestseleriu tapusios knygos „The ISIS Apocalypse: The History, Strategy and Doomsday Vision of the Islamic State“ autorius Willas McCantsas.
Dieviškojo mandato įrodymas
Šis tyrimų centro „Brookings Institution“ analitikas, žinoma, pripažįsta, kad IS džihadistams „yra kitų vietų, kur galima nukeliauti ir išgyventi“.
W.McCantsas: „IS statė viską ant valstybinio darinio sukūrimo – teritorijos užėmimas grupuotei buvo dieviškojo mandato įrodymas.“
Tačiau esą juos ypač traukė Sirija, Irakas ir vadinamasis Derlingojo pusmėnulio regionas – taip vadinama žemdirbystei tinkama priekalnių zona, besidriekianti nuo Libano iki Irano ir forma primenanti būtent pusmėnulį.
„Tai vieta, kur pildosi pranašystė, kur vyksta apokaliptinė drama. Tai istorinio kalifato širdis, ten pagal islamo raštus ateis pasaulio pabaiga. Niekur kitur islamiškuose kraštuose tokios vietos nėra“, – aiškino W.McCantsas.
Anot jo, Rakos, kurioje anksčiau gyveno per 200 tūkst. sirų, bet dabar žmonių beveik nėra, netekimas IS vadovybei neleis taip lengvai kaip anksčiau verbuoti naujų kovotojų ir įkvėpti naujas atakas.
„Kova tęsis, o IS virs sukilėlių grupuote, kuri galbūt bandys sukurti dar vieną kalifatą, bet kol kas galima kalbėti apie triuškinantį smūgį.
IS statė viską ant valstybinio darinio sukūrimo – teritorijos užėmimas grupuotei buvo dieviškojo mandato įrodymas. Tačiau dabar bent dalis džihadistų tikrai privalo turėti abejonių“, – mano W.McCantsas.
Žuvo 6 tūkst. džihadistų
Didžiausios galybės laikotarpiu IS Vidurio Rytuose valdė maždaug JAV Indianos valstijos ar Jordanijos dydžio teritoriją. Džihadistai kontroliavo 8 mln. žmonių gyvenimus.
Be to, IS pakeitė džihadizmo veidą. Į „kalifatą“ vyko dešimtys tūkstančių fanatikų iš penkių žemynų – greičiau ir iš toliau nei bet kada anksčiau į bet kurią kitą modernią ekstremistinę grupuotę.
Apie „kalifato“ įkūrimą IS lyderis Abu Bakras al-Baghdadi paskelbė 2014 metų birželio 29 dieną, stovėdamas Mosulo Didžiojoje Mečetėje. Šis miestas Irake liepą irgi buvo išlaisvintas – Irako saugumo pajėgos kovojo 9 mėnesius.
Tiesa, IS ir dabar dar laiko užėmusi nedideles teritorijas tiek Sirijoje, tiek Irake. Tačiau grupuotė nebėra padėties šeimininkė.
A.B.al-Baghdadi, islamo dvasininkas, kurį JAV kariuomenė beveik metus laikė kalėjime Irake 2004-aisiais, nuo dienos, kai paskelbė apie „kalifatą“, viešumoje daugiau nepasirodė.
Antradienį JAV vadovaujamos koalicijos kovai prieš IS atstovas, JAV armijos pulkininkas Ryanas Dillonas per spaudos konferenciją paskelbė, kad „IS pralaimi visais įmanomais būdais“, o Valstybės departamento specialusis prezidentinis atstovas Brettas McGurkas pridūrė, jog mūšyje dėl Rakos žuvo maždaug 6 tūkst. džihadistų.
„Mes sutraukėme jų tinklus, eliminavome jų lyderius visuose lygiuose. Sutriuškinome jų galimybes finansuoti operacijas, sumažinome pajamas iš naftos 90-ia proc.
Anksčiau iš užsienio prie grupuotės prisijungdavo apie 1,5 tūkst. kovotojų per mėnesį, o dabar skaičius artimas nuliui. IS Irake ir Sirijoje yra izoliuota sparčiai mažėjančioje teritorijoje“, – teigė R.Dillonas.
Siautėja įvairiuose regionuose
Ir vis dėlto organizacija tikrai niekur nedingsta – kaip ir jos lyderiai. Šimtai kovotojų paspruko į pietus, kad persigrupuotų niekieno žemėje – pasienio zonoje tarp Sirijos ir Irako. Nenuslops ir jų fanatizmas, kuris tiesiog pakeis formą ir šūkius.
IS kontroliuoja per tris dešimtis vilajetų – teritorinių darinių, besidriekiančių nuo Alžyro iki Filipinų
Be to, IS kontroliuoja per tris dešimtis vilajetų – teritorinių darinių, besidriekiančių nuo Alžyro iki Filipinų. Tokių plotų yra Šiaurės Afrikoje, Vidurio Rytose, Pietų Azijoje, Pietryčių Azijoje, ir visuose juose skirtingu metu skambėjo priesaikos „kalifatui“.
JAV nacionalinis terorizmo studijų konsorciumas (START), renkantis duomenis apie IS nusikaltimus, skaičiuoja, kad praėjusiais metais grupuotė žiauriausiai siautėjo Libijoje – ten džihadistai surengė 183 atakas ir nužudė daugiau nei 300 žmonių.
Egipto Sinajaus provincijoje surengta 150 išpuolių – daugiau nei 370 žmonių žuvo. Afganistane pražudyta 800 žmonių.
Aišku, tokie duomenys – ne pats svarbiausias barometras siekiant įvertinti IS galią. „Aktualiau ne tai, kur džihadistų daugiausia, bet tai, kurias teritorijas jie gali greičiausiai destabilizuoti“, – teigė START direktorius Billas Braniffas, minintis ir sociopolitines tokių ekstremistinių grupuočių kaip IS ir „Al Qaeda“ iškilimo priežastis.
„Jei pažvelgtume į IS kaip į organizaciją, tuomet taip, tai kalifato pabaiga. Bet jei grupuotę vertintume kaip judėjimą, turime klausti, ar jo iškilimo faktoriai vis dar išlikę. Atsakymas – taip, išlikę“, – pridūrė B.Braniffas.
Kitaip tariant, „kalifatas“ galbūt ir sugriuvo, tačiau pavojus neslūgsta – musulmonų pasaulyje įtampa net didesnė nei prieš kelerius metus, kai iškilo IS.
Išvarė iš dykynės
„Tik kvailys kalbėtų apie pergalę, – sako vienas knygos „ISIS: Inside the Army of Terror“ autorių Hassanas Hassanas. – Tai tėra IS kovotojų išvarymas iš dykynės. Tai nėra pergalė ir dėl to, kad begėdiškai nėra politinių iniciatyvų dėl to, ką daryti po karinės operacijos.
Ironiška, tačiau būtent Rakos gyventojams JAV padėjo priešintis Basharo al-Assado režimui 2011-aisiais.
Tai yra operacijos „Įgimtas ryžtas“ („Inherent Resolve“) Achilo kulnas. Nėra politinės vizijos dėl to, kas bus po IS.“
Operaciją „Įgimtas ryžtas“, kuriai vadovauja JAV, vykdo 69 šalių koalicija. Nuo 2014 metų jos tikslas yra vienas – sutriuškinti IS „kalifatą“. Apie platesnes problemas, kurios leido iškilti IS, ypač Sirijoje, nekalbama.
JAV, valdomos tiek demokrato Baracko Obamos, tiek respublikono Donaldo Trumpo, nenori siųsti sausumos karių į Siriją, kur jau šešerius metus tęsiasi pilietinis karas. Vietoj to buvo rengiami aviacijos antskrydžiai.
Skaičiuojama, kad per oro smūgius Rakoje kentėjo ne tik IS kovotojai, bet ir civiliai, kurių žuvo apie 1 tūkst. Beveik visiškai sugriauta visa šiaurinė miesto dalis – daugiau nei 200 tūkst. iš Rakos anksčiau pabėgusių civilių nebeturi kur grįžti.
Ironiška, tačiau būtent Rakos gyventojams JAV padėjo priešintis Basharo al-Assado režimui 2011-aisiais. Amerikiečiai ten siuntė ugniagesių ir greitosios pagalbos mašinas, generatorius, kitą infrastruktūrą – taip remta vietos taryba, iškilusi kaip alternatyva Damasko režimui.
O kai IS užėmė Raką 2014 metais, grupuotė perėmė visą JAV atsiųstą įrangą. Dabar ji sunaikinta, tad Raką reikės statyti kone nuo plytos.
Situacija Sirijoje negerėja
„Sugriautas vietas reikia pakeisti kažkuo geresniu, nei galėjo pasiūlyti IS. Žmonės turi matyti, kad padėtis geresnė nei per pastaruosius trejus metus. Čia mikro lygyje.
Žvelgiant plačiau – kad ir ką sakytų JAV, nėra jokio apetito išspręsti konfliktą Sirijoje, kurio pagrindinė problema – al-Assadas“, – svarstė H.Hassanas.
Be to, skirtingai nei Mosulo, kuris iškart grįžo valdžiai Bagdade, atveju, dėl Rakos bus ir toliau kovojama. JAV pareigūnai įsitikinę, kad vietos žmonės, ypač musulmonai sunitai, nenori būti valdomi B.al-Assado alavitų dinastijos.
Tačiau teisine prasme Raka yra Sirijos dalis, o B.al-Assadą diskutuojant dėl miesto ateities neabejotinai parems galingi sąjungininkai Rusijoje, Irane ir Libane.
Tad nors IS „kalifatas“ sutrupintas, Sirijoje situacija negerėja. Jei toks status quo tęsis, gali įsiplieksti naujos, piktos ir ekstremistinės sukilimo bangos.