Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Islandai bėga iš savo šalies

Daugybė viską praradusių šeimų nemato kitos išeities, kaip tik ieškoti pragyvenimo šaltinio kitur. Islandai masiškai ieško darbo Norvegijoje ir Danijoje – tai gali būti didžiausia per šimtmetį emigracijos banga.
Islandai reikalauja vyriausybės bei centrinio banko vadovybės atsistatydinimo.
Islandai reikalauja vyriausybės bei centrinio banko vadovybės atsistatydinimo. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tokios ekonominės krizės Islandija dar nebuvo patyrusi nuo pat 1944 metų, kai tapo nepriklausoma. Tarptautinio valiutos fondo (TVF), kuris suteikė šaliai 4,6 mlrd. dolerių pagalbos paketą, duomenimis, kitais metais Islandijos ekonomika praras 7,5 mlrd. dolerių, t.y. smuks maždaug 10 proc.

Saloje Atlanto vandenyne gyvena 320 tūkst. žmonių. Maždaug pusė 18-24 metų islandų svarsto galimybę palikti savo šalį. „Išvažiuoti pasirengę dešimtys tūkstančių“, – sako Danijos banko „Danske A/S“ analitikas.

Komos būklė

Norvegai valdė Islandiją nuo 1262 metų, o 1380-aisiais sala atiteko danams. 1904 metais Islandija gavo autonomiją, o 1944 metais – nepriklausomybę nuo Danijos. Didžiausia emigracijos banga nusirito per Islandiją XIX ir XX amžių pradžioje. Tada salą paliko 15 tūkst. iš 70 tūkst. gyventojų. Jie išsiblaškė po visą pasaulį: Šiaurės Ameriką, Norvegiją, Švediją, Airiją.

Nuo to laiko praėjo 100 metų, ir islandams vėl tenka kautis dėl išlikimo. Vos prieš kelis mėnesius Islandija mėgavosi klestėjimu, gyvenimo lygis joje buvo vienas aukščiausių Europoje. Tačiau neatlaikiusi užsienio įsiskolinimų žlugo nacionalinė Islandijos bankų sistema. Spalį vyriausybė turėjo išpirkti tris didžiausius bankus. Lapkritį infliacija šalyse pasiekė 17,1 proc. – tai blogiausias rodiklis per pastaruosius 18 metų. Prognozuojama, kad nedarbas sausio pabaigoje gali pašokti iki 7 proc., nors spalį tebuvo 1,9 proc. Labai daug islandų registruojasi darbo biržoje. Daugelis ieško darbo užsienyje.

„Čia nėra darbo. Ketinu kraustytis į Norvegiją“, – sakė 18 metų konteinerių remontininku dirbęs Baldvinas Kristjanssonas iš Vakarų Islandijos.

„Islandija – komos būklės“, – konstatuoja Sigrunas Thormaras, turintis išvykstančius islandus konsultuojančią firmą. Jis tvirtina, kad labai daug tėvynainių ieško darbo Danijoje.

Danijoje nedarbas šiuo metu sudaro 1,6 proc., Norvegijoje – 1,8 proc. Pastaroji tikisi, kad artimiausius porą metų nedarbas neperkops 3 proc. ribos.

Tiriamos priežastys

Dėl katastrofiškos padėties šalyje islandai verčia kaltę valdžiai ir reikalauja vyriausybės bei centrinio banko vadovybės atsistatydinimo. Protestai prie parlamento jau kelis kartus peraugo į smurtą. Tačiau Islandijos premjeras Geiras Haarde neketina trauktis. Dėl krizės jis kaltina „agresyviai ir neatsakingai“ užsienyje investavusius bankus ir perspėja, kad iki pirmųjų atsigavimo ženklų krizė tik dar labiau gilės. Pagerėjimą premjeras žada ne anksčiau kaip 2010 metais. Tačiau jis teigia, kad norint išvesti šalį iš krizės reikia stabilumo. Šią savaitę vyriausybė pristatė 12 žingsnių planą, kaip padėti kompanijoms išgyventi krizę. Kur kas daugiau atsakomybės nuo šiol teks bankų valdyboms.

Šiuo metu Islandijoje vykdomas tyrimas, kodėl žlugo bankų sistema, ir atskiras kriminalinis tyrimas. „Jei paaiškės, kad vyriausybė arba aš asmeniškai nesiėmiau veiksmų, kurių derėjo imtis, žinoma, prisiimsiu visą atsakomybę. Tačiau nuo šios problemos aš nebėgsiu tik dėl to, kad gatvės pilnos protestuotojų“, – sakė G.Haarde.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs