15min prieš daugiau nei mėnesį rašė apie Islandiją vis sukrečiančius požeminius smūgius, sutrūkusius kelius, apgadintą kitą viešąją infrastruktūrą.
Anksčiau iš žvejų miestelio Grindaviko buvo evakuota apie 4 tūkst. žmonių, o netoliese esantis Žydrosios lagūnos geoterminis kurortas buvo uždarytas.
Situaciją atidžiai stebint seismologams, vietos gyventojams buvo leidžiama grįžti ir namuose praleisti porą valandų per dieną, susirinkti reikiamus daiktus. Savo veiklą buvo atnaujinusi ir turistų pamėgta Žydroji lagūna.
Tačiau vėlų pirmadienio vakarą Islandijoje atsivėrė vartai į pragarą.
Milžiniškas plyšys
Islandijos meteorologijos biuras pirmadienį pranešė, kad vulkaninis išsiveržimas prasidėjo apie 22.17 val. vietos laiku, o prieš tai, apie 21 val., įvyko žemės drebėjimas.
Skelbiama, kad plyšio ilgis yra apie 3,5 km, o lava teka maždaug 100-200 kubinių metrų per sekundę greičiu.
Socialiniuose tinkluose paskelbtose nuotraukose ir vaizdo įrašuose matyti iš plyšio besiveržianti lava.
Į vietovę, nutolusią keli kilometrai nuo Grindaviko, buvo nusiųstas pakrančių apsaugos sraigtasparnis, juo apžiūrėta išsiveržimo vieta.
Vietos tarnybos iškart išplatino prašymą žmonėms nesiartinti prie išsiveržimo vietos.
„Nušvito raudonai“
Išsiveržimas taip pat matomas ir iš sostinės Reikjaviko, esančio maždaug už 42 km į šiaurės rytus nuo Grindaviko.
Vienas liudininkas BBC pasakojo, kad pusė dangaus Grindaviko kryptimi „nušvito raudonai“.
Jis sakė, kad į orą taip pat veržėsi dūmai, o policija įspėjo žmones nesiartinti prie šios vietovės.
Islandijos ministrė pirmininkė Katrin Jakobsdottir teigė, kad neseniai pastatytos gynybinės sienos turės teigiamą poveikį.
Ji sakė, kad mintimis yra su vietos bendruomene ir, nepaisant „reikšmingo įvykio“, tikisi geriausio.
Prezidentas Gudni Johannessonas sakė, kad pagrindinis prioritetas yra apsaugoti žmonių gyvybes, tačiau bus dedamos visos pastangos, kad būtų apsaugoti ir statiniai.
2010 metų balandžio mėnesį išsiveržus Eyjafjallajokull ugnikalniui dėl didelio pelenų debesies buvo uždaryta didžiausia Europos oro erdvė nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
Apskaičiuota, kad nuostoliai siekė nuo 1,5 iki 2,5 mlrd. eurų.
Skelbia ekstremalią padėtį
Iškart po išsiveržimo šalies pietvakariuose buvo uždaryti keliai, kol kas neaišku, kaip tai paveiks už kelių dešimčių kilometrų esančio pagrindinio šalies oro uosto darbą.
Kai kurie vietos ekspertai skelbia, kad pasikeitus vėjo krypčiai, Keflaviko oro uostas, tikėtina, kad bus uždarytas.
Tuo metu Islandijos policija nusprendė pereiti prie ekstremaliosios situacijos lygio. Buvo aktyvuotas Civilinės gynybos koordinavimo centras.
Vietos tarnybos prašo žmonių nevykti į tą vietą.
Lava gali pasiekti miestą
Islandijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Neringa Eidukienė rašė, kad per pirmąjį pusvalandį plyšys sparčiai ilgėjo, šiuo metu teigiama, kad išsiveržimas galingas ir nutiko pačioje blogiausioje įmanomoje vietoje – lava gali pasiekti Grindavíko miestelį.
„Specialistų teigimų panašu, kad šį kartą ne „turistų džiaugsmą“ turime.
Plyšio ilgis jau siekia 4 kilometrus (buvusių ilgis siekė iki 800 m). Lavos tėkmė – iki 200 kvadratinių metrų per sekundę, išsiveržimas daug galingesnis negu buvę. Tipiškas islandiškas išsiveržimas, sako vietos geologai, nors šiuo metu jis galingas, bėgant laikui ir susiformavus krateriams jis gali netekti savo pirmykštės galios“, – rašo ji.