„Aš priėmiau ministro pirmininko pasiūlymą spalio 28 dieną paleisti parlamentą ir tą pačią dieną surengti parlamento rinkimus“, – sakoma prezidento pareiškime, kuris buvo paskelbtas po susitikimo su ministru pirmininku Bjarni Benediktssonu.
Iki rinkimų darbą tęs dabartinis ministrų kabinetas.
B.Benediktssonas apie pirmalaikius rinkimus pranešė penktadienį, kai praėjus devyniems mėnesiams nuo praėjusių rinkimų iš centro dešiniųjų vyriausybės pasitraukė „Šviesios ateities“ partija, ir valdantieji prarado turėtą nedidelę balsų persvarą parlamente.
Šeštadienį G.Johannessonas priėmė vyriausybės atsistatydinimo prašymą ir paprašė premjero iki rinkimų vadovauti jo laikinajai vyriausybei.
Šeštadienį G.Johannessonas priėmė vyriausybės atsistatydinimo prašymą ir paprašė premjero iki rinkimų vadovauti jo laikinajai vyriausybei.
„Aš išnagrinėjau naujos vyriausybės, kuri turėtų parlamento daugumos paramą, galimybę“, – pareiškė prezidentas pirmadienį.
Tačiau po ministro pirmininko susitikimų su partijų lyderiais „tapo akivaizdu, kad nauja (parlamentinė) dauguma yra neįmanoma“, sakoma pareiškime.
Koalicinė vyriausybė buvo užsitikrinusi vos vieno balso persvarą 63 vietų parlamente.
Centristinė proeuropietiška partija „Šviesi ateitis“ kaltino ministrą pirmininką dėl to, kad šis neinformavo vyriausybės, jog jo tėvas palaikė nuteisto ir pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmę atlikusio pedofilo prašymą panaikinti duomenis apie jo teistumą.
Vyriausybę sukrėtusio naujausio skandalo centre atsidūręs B.Benediktssono tėvas verslininkas Benediktas Sveinssonas pasirašė rekomendacinį laišką vyrui, kuris buvo nuteistas 2004 metais už tai, kad 12 metų beveik kiekvieną dieną prievartavo savo podukrą. Bausmę atlikęs nuteistasis kreipėsi dėl galimybės panaikinti įrašus apie jo teistumą.
Atlikęs bausmę nuteistasis vaikų tvirkintojas kreipėsi dėl „jo garbės ir orumo atstatymo“, kuris leistų panaikinti jo teistumo įrašus. Islandijos įstatymai numato tokią galimybę pavyzdingo elgesio žmonėms.
Ši situacija pastarosiomis savaitėmis išprovokavo aršius visuomenės debatus dėl nuteistųjų reabilitavimo procedūros, kuri vis tiek nepakeičia ir nepanaikina kaltinamojo nuosprendžio.
Vis daugiau Islandijos gyventojų pasisako prieš taip vadinamą „garbės atstatymo“ procedūrą.
„Šviesi ateitis“ kaltina B.Benediktssoną nuo savo koalicijos partnerių nuslėpus informaciją apie jo tėvo rekomendacinį laišką, apie kurį jis pats žinojo nuo liepos mėnesio.