Išnaudoja santykių krizę: Rusijos portalai skelbia apie prasidėjusį Trečiąjį pasaulinį karą

Lenkijai ir Ukrainai bandant spręsti iškilusius nesutarimus, Rusijos propagandininkai nesnaudžia. Socialiniuose tinkluose imta aktyviai platinti melagieną apie Lenkijoje neva įvykusį sprogimą ir dėl to prasidėjusį Trečiąjį pasaulinį karą. Tačiau ši istorija – visiškai laužta iš piršto.
Pratybų akimirka
Sprogimas (asociatyvi nuotr.) / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Facebook“ tinkle rugsėjo 21 dienos vakare imta itin aktyviai platinti rusiškos netikrų naujienų svetainės publikaciją, kurioje skelbiama apie neva prasidėjusį karą tarp Ukrainos ir Lenkijos.

„Prieš 3 minutes smūgis Lenkijai, daug aukų, prasidėjo Trečiasis pasaulinis karas? Šiąnakt į Ukrainą įžengs Lenkijos kariai“, – skelbia skambi straipsnio antraštė rusų kalba.

Tačiau straipsnyje – nei žodžio apie karinį konfliktą, smūgį Lenkijai ar planuojamus įvesti karius.

Tekste pasakojama apie incidentą, kuomet rugpjūčio pradžioje Lenkija pranešė apie jos oro erdvę pažeidusius du Baltarusijos sraigtasparnius. Tai paskatino Varšuvą pasiųsti prie sienos daugiau karių.

Šiame kontekste melagienoje cituojamas Prancūzijos politikas, įspėjantis dėl galimos konflikto eskalacijos.

„Prancūzijos politikas, Patriotų partijos vadovas Florianas Philippot mano, kad dešimties tūkstančių lenkų karių siuntimas prie sienos su Baltarusija gali išprovokuoti Trečiąjį pasaulinį karą“, – skelbiama melagingoje publikacijoje.

Atidžiau panagrinėjus matytii, kad šioje interneto svetainėje tiesiog knibžda melagienų. Čia skelbiama nemažai išgalvotų Rusijos astrologės Tamaros Globos pranašysčių, gausu patarimų kaip gydyti potenciją, melagingų teiginių apie Rusijos žvaigždžių mirtis ir patarimų kaip numesti svorio.

Akivaizdu, kad klaidinanti publikacijos apie neva prasidėjusį konfliktą antraštė, orientuota į emocijas, siekia išgąsdinti atsitiktinai ją pamačiusius skaitytojus.

Emocinis sužadinimas – viena paveikiausių propagandos taktikų. Ja siekiama sužadinti tokias stiprias emocijas kaip baimė, pyktis, liūdesys, susierzinimas. Dažniausiai bandoma parodyti, kad vienas ar kitas reiškinys turės neigiamas pasekmes. Pasitelkiamos žmonių baimės.

Pleištą bando įkalti jau seniai

Rusijos propaganda savai auditorijai nuolat pasakoja istoriją, kad Lenkija ruošiasi prisijungti dalį Ukrainos, siekiama įkalti pleištą tarp dviejų tautų.

Periodiškai tvirtinama, kad Lenkija nori užkariauti Vakarų Ukrainą,

Apie tai interviu Rusijos valstybinei naujienų agentūrai yra pareiškęs ir šios šalies užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas.

Neseniai prorusiškuose tinklalapiuose pasirodė panaši žinia – esą planuojama prisijungti dalį Ukrainos, bet minėta tik Lvivo sritis. Ukraina tariamai ruošia įstatymą „dėl Lenkijos ir Lvivo srities asociacijos“.

Pranešime net pacituotas Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis: „Lenkija ateis į Ukrainos žemę ne kaip okupantė, o kaip brolis ir sąjungininkė.

Tai bus abipusiai naudingas bendradarbiavimas, kuris suteiks Ukrainai stiprų ekonominį postūmį ir parodys visam pasauliui, jog nesvarbu, kam formaliai priklauso žemė, svarbiausia – joje gyvenančių žmonių gerovė ir klestėjimas.“

„AFP“/„Scanpix“/Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis
„AFP“/„Scanpix“/Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis

Taip pat skaitykite: Toliau kala pleištą tarp lenkų ir ukrainiečių: Lvivas neketina jungtis prie Lenkijos

Bet nei prezidentas ką nors panašaus sakė, nei yra toks projektas. Galioja tik įstatymas, kuriuo Ukrainoje esantiems Lenkijos piliečiams suteikiamos tam tikros teisinės ir socialinės garantijos, taip atsižvelgiant į jų solidarumą karo metu. Lenkijoje buvo priimtas panašus teisės aktas dėl ukrainiečių.

Ši melagiena priminė kitą apie tariamus Lenkijos ketinimus įvesti karius į Ukrainos teritoriją ir įsitvirtinti jos vakarinėje dalyje, taip siekiant atkurti istorinį teisingumą.

Bet tai buvo melas, paremtas Rusijos propagandos pareiškimais ir BBC priskirtu reportažu, kurio ši britų televizija nerengė ir netransliavo.

Šioje istorijoje figūravo tas pats S.Naryškinas. Balandžio pabaigoje jis viešai pranešė apie turimus duomenis, esą Lenkija ruošiasi perimti dalies Ukrainos teritorijos kontrolę.

Taip pat skaitykite: Lenkijos kariai nesiruošia į Ukrainą: tai yra Rusijos propagandos sukurtas melas

Planus įtvirtinti griežtą karinę ir politinę Lenkijos „istorinės nuosavybės“ Ukrainoje kontrolę Varšuva tariamai rengė kartu su Vašingtonu.

Lenkija iškart paneigė Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos pranešimo spaudai turinį kaip dezinformaciją. „Melas apie tariamus Lenkijos planus pulti Vakarų Ukrainą kartojamas jau kelerius metus, – pažymėjo Lenkijos specialiųjų tarnybų ministro-koordinatoriaus atstovas spaudai Stanislavas Zarinas. – Rusijos propagandos tikslas – kurstyti nepasitikėjimą tarp Ukrainos ir Lenkijos bei pakenkti dvišaliam bendradarbiavimui.“

Taip pat skaitykite: Propagandos taikinys – ukrainiečių ir lenkų santykiai: gąsdina, kad vieni puls kitus

Lenkijos kariai
Lenkijos kariai

15min verdiktas: Melas. Publikacijoje nepateikiama nei vieno įrodymo, apie Lenkijoje neva įvykusius sprogimus, taip pat, kad Lenkija ketina įvesti karius į Ukrainą. Teksto antraštė atvirai manipuliatyvi ir klaidinanti.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis