„Imsimės proporcingų teisinių priemonių ispanų interesams apginti“, – sakė jis po susitikimo su Ispanijos karaliumi Juanu Carlosu Maljorkos saloje Viduržemio jūroje.
Sugriežtintas automobilių tikrinimas Ispanijos pasienyje suerzino Gibraltarą, kuris apkaltino Madridą, kad šis tyčia vilkina automobilių praleidimą ir taip keršija už Gibraltaro planus pastatyti dirbtinį betono luitų rifą jūroje.
Madridas tvirtino, kad tikrinimas pasienyje, dėl kurio automobiliai eilėse turi laukti po kelias valandas, yra būtinas siekiant kovoti su kontrabanda ir kad statomas rifas yra tyčinis bandymas trukdyti ispanų žvejų laivams kilus ginčui dėl teritorinių vandenų.
Įtampa dar labiau padidėjo Ispanijos užsienio reikalų ministrui Jose Manueliui Garciai-Margallo (Chosė Manueliui Garsijai-Margaljui) užsiminus, kad Madridas gali įvesti 50 eurų mokestį už 1,2 km ilgio sienos kirtimą. Tai paveiktų tūkstančius žmonių, kurie iš Gibraltaro į Ispaniją ir atgal važinėja kasdien.
Ispanų pareigūnai teigia, kad patikrinimų pasienyje reikia dėl to, kad Gibraltaras nepriklauso Šengeno erdvei.
„Galime ir turėtume kontroliuoti sienas, taip, kaip pastarosiomis dienomis“, – sakė M.Rajoy.
Europos Komisija antradienį sakė, kad nusiųs prie Ispanijos ir Gibraltaro sienos stebėtojų komandą, užtikrinti, kad kontrolė būtų taikoma „proporcingai“.
Ispanija perdavė Gibraltarą Britanijai pagal 1713 metų Utrechto sutartį, tačiau jau seniai raginama šią teritoriją grąžinti Madridui. Britanija atsisako tai padaryti, argumentuodama, kad Gibraltaro gyventojai nenori būti valdomi Ispanijos.
Gibraltaras, savivaldą turinti britų užjūrio teritorija, užima vos 6,8 kvadratinio kilometro plotą, kuriame gyvena apie 30 tūkst. žmonių.