Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 10 11 /20:01

Ispanija smerkia Katalonijos lyderio triukus, atmeta bet kokį tarpininkavimą

Ispanijos užsienio reikalų ministras Alfonso Dastis trečiadienį apkaltino Katalonijos lyderį Carlesą Puigdemontą ėmusis gudrybių, kai pastarasis paskelbė, kad regiono atsiskyrimo procesas bus tęsiamas, bet atidėjo jį kelioms savaitėms.
Alfonso Dastis
Alfonso Dastis / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Katalonija Ispanija

Ministras įspėjo, kad C.Puigdemonto veiksmai sukels sumaištį ekonomikoje ir visuomenėje.

Antradienį paskelbtas C.Puigdemonto dramatiškas kreipimasis į Katalonijos parlamentą Barselonoje yra „tik triukai – jie vėl apgaule siekia gauti viską“, Prancūzijos radijui „Europe 1“ sakė A.Dastis.

„Jis (C.Puigdemontas) daro tą patį, kaip ir visada, eina keliu, nuvesiančiu mus prie padėties, kokios Katalonijoje nenorime matyti – neramumų ekonomikoje ir visuomenėje“, – sakė A.Dastis.

„Jis sako, kad jie laimėjo, galvoja, kad turi teisę į nepriklausomybę po šio vadinamojo referendumo, o tada Katalonijos parlamento prašo šio pareiškimo padarinius atidėti, – piktinosi diplomatijos vadovas. – Siaubinga taip elgtis su savo parlamentu.“

A.Dastis: „Jis sako, kad jie laimėjo, galvoja, kad turi teisę į nepriklausomybę po šio vadinamojo referendumo, o tada Katalonijos parlamento prašo šio pareiškimo padarinius atidėti. Siaubinga taip elgtis su savo parlamentu.“

Atidėjęs paskelbimą dėl nepriklausomybės, C.Puigdemontas paprašė derybų su Ispanijos vyriausybe. Ši trečiadienį surengė nepaprastąjį posėdį ir pažadėjo, kad nagrinės „visas galimybes“ užkirsti kelią Katalonijos atsiskyrimui.

Ryžtingai nusiteikęs Ispanijos premjeras Mariano Rajoy sakė neatmetantis galimybės įvesti tiesioginį valdymą pusiau autonominiame regione, besiribojančiame su Prancūzija.

A.Dastis pažymėjo, kad Madridas „visada buvo nuomonės, kad tam tikrus dalykus galima derinti neperžengiant konstitucijos ribų, tačiau negali būti, kad Katalonija nuspręstų už visą Ispaniją“.

Ispanijos ambasadorius Prancūzijoje Fernando Cardereras prancūzų radijui RTL savo ruožtu sakė, kad „C.Puigdemonto paskelbimas primena perversmą, išskyrus tai, kad į parlamentą neįsiveržia ginkluoti asmenys“.

Komentuodamas katalonų lyderio sprendimą suspenduoti nepriklausomybės paskelbimą, F.Cardereras sakė: „Negali atidėti kažko, kas neegzistuoja. Nepriklausomybė – kaip nėštumas: arba esi nėščia, arba ne.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemontas Katalonijos parlamente
AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemontas Katalonijos parlamente

Paryžius per šią krizę metu tvirtai palaiko Madrido vyriausybę. Antradienį Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė, kad separatistus visų pirma motyvuoja ekonominis savanaudiškumas.

Prancūzijos Europos reikalų ministrė Nathalie Loiseau pasakė, kad Katalonija nebus pripažinta kitų šalių ir pakartojo Briuselio perspėjimą, kad paskelbęs nepriklausomybę regionas automatiškai prarastų ES narystę.

Be to, M.Rajoy trečiadienį atmetė bet kokį tarpininkavimą, kuris galėtų padėti spręsti krizę, susidariusią dėl Katalonijos siekio tapti nepriklausoma valstybe.

„Negali būti jokio tarpininkavimo tarp demokratinės teisės ir nepaklusnumo, neteisėtumo“, – sakė jis.

Pasak Ispanijos premjero, šį mėnesį Katalonijoje surengtas referendumas buvo strategijos dalis, siekiant „primesti nepriklausomybę, kurios nori labai nedaugelis ir (kuri) niekam nereikalinga“. Susidariusią krizę jis pavadino „vienu sunkiausių tarpsniu mūsų šių laikų istorijoje“.

Pasak M.Rajoy, Katalonijos regiono valdžia pažeidė įstatymus surengdama spalio 1 dienos referendumą ir pakurstydama gatvių protestus, kad iš pažiūros legitimizuotų šį balsavimą. Jis taip pat sakė, kad niekam nederėtų didžiuotis Katalonijos referendumu ir nė viena šalis nepalaiko Katalonijos siekio atsiskirti nuo Ispanijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marianas Rajoy
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marianas Rajoy

M.Rajoy nepritarė C.Puigdemono nepriklausomybės planui, vadindamas jį „pasaka“.

„Jis nėra taikus, nėra laisvas, jo nepripažins Europa, ir dabar visi žino, kad tai kainuos“, – pridūrė jis, turėdamas omenyje kelių didelių bendrovių sprendimą iškelti savo būstines iš Katalonijos.

Po referendumo, kurį Madridas ir Ispanijos teismai pripažino neteisėtu, C. Puigdemontas ne kartą ragino susidariusią krizę spręsti per tarpininkus.

Anksčiau trečiadienį interviu CNN jis vėl pasiūlė paskirti tarpininką, kuris padėtų spręsti esamą krizę.

„Galbūt, mums būtų lengviau kalbėtis, jeigu du žmonės, atstovaujantys Ispanijos vyriausybę, ir du žmonės, atstovaujantys Katalonijos vyriausybę, paprasčiausiai susitartų dėl vieno dalyko, pavyzdžiui, įvardintų tarpininką“, – sakė jis.

Ispanijos Konstitucijos 155 straipsnis leidžia centrinei vyriausybei iš dalies arba visiškai perimti bet kurio iš 17 regionų valdymą, jeigu tuose regionuose nesilaikoma teisinių įsipareigojimų. Procesas prasidėtų ministrų posėdžiu bei perspėjimu regiono valdžiai laikytis hierarchijos tvarkos. Tada gali būti sušauktas Senatas, kuris turėtų patvirtinti tiesioginį Katalonijos valdymą iš Madrido.

Pasak šaltinio vyriausybėje, Ispanijos premjeras nurodė Katalonijos lyderiui per penkias paras išaiškinti tikrąją padėtį apie nepriklausomybės siekį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais