Ispanija vėl pagrasino dėl Gibraltaro nepritarti „Brexit“ susitarimui

Ispanijos vyriausybės vadovas trečiadienį pakartojo savo grasinimą savaitgalį balsuoti prieš susitarimo dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos projektą, jeigu dokumentas negarantuos Madridui veto teisės sprendžiant dėl Gibraltaro būsimo statuso.    
Nesutariama dėl Gibraltaro būsimo statuso
Nesutariama dėl Gibraltaro būsimo statuso / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May sekmadienį su ES lyderiais turėtų pasirašyti susitarimą dėl šalies pasitraukimo iš Bendrijos. Tačiau Ispanijos grasinimai dėl Gibraltaro – Ispanijos pietiniame pakraštyje įsikūrusios britų valdomos teritorijos – gali komplikuoti šiuos planus.

„Jei tai nebus išspręsta iki sekmadienio, Ispanija, deja, turės balsuoti prieš, turės pasinaudoti savo veto teise, nes tai klausimas, liečiantis mūsų šalies esmę“, – sakė premjeras Pedro Sanchezas žurnalistams per bendrą spaudos konferenciją su Portugalijos ministru pirmininku Antonio Costa Valjadolido mieste centrinėje šalies dalyje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pedro Sanchezas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pedro Sanchezas

„Dabar, esant tokiai deklaracijai, mes, deja, nesijaučiame atstovaujami. Mes tik giname Ispanijos interesus ir darysime tai iki galo“, – kalbėjo jis.

Gibraltarą, britų dar vadinamą Uola, jie valdo nuo 1713 metų, tačiau Ispanija jau seniai reiškia pretenzijas į šią teritoriją.

Madridas siekia, kad susitarime dėl „Brexit“ būtų patvirtinta, jog Ispanija ir Jungtinė Karalystė turi drauge tartis dėl jo ateities. Tai faktiškai reiškia, kad Ispanija turėtų veto teisę sprendžiant šį klausumą.

Nors ES Tarybos teisininkai bandė įtikinti Ispaniją, kad parengtas dokumentas neužkerta tam kelio, Madridui nepatinka, kad „Brexit“ sutarties projekte nėra aiškiai apibrėžta, kad jis turės veto teisę dėl šios teritorijos būsimo statuso.

Prieš „Brexit derybų pradžią 2017 metų birželį ES patikino, kad jokie susitarimai tarp Bendrijos ir Jungtinės Karalystės nebus taikomi Gibraltarui negavus Ispanijos sutikimo.

Ispanijos užsienio reikalų ministras Josepas Borrellis dar pirmadienį, po ES šalių diplomatijos vadovų susitikimo, įspėjo, kad susitarimo projekte nėra apibrėžta, kaip bus sprendžiami su Gibraltaru susiję klausimai.

„Kol nebus aiškumo, negalėsime duoti savo sutikimo“, – sakė jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Josepas Borrellis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Josepas Borrellis

Ispanijos didžiausia opozicinė Liaudies partija (PP) aršiai kritikavo P.Sanchezo socialistų mažumos vyriausybę, kad ši nepasinaudojo „Brexit“ derybomis kaip galimybe dar aktyviau reikšti pretenzijas į Gibraltarą – 6,8 kv. km teritoriją, kurioje gyvena maždaug 30 tūkst. žmonių.

Vyriausybė užėmė griežtą poziciją Gibraltaro klausimu prieš ateinantį mėnesį vyksiančius regioninius rinkimus Andalūzijoje – socialistų bastione, supančiame šią britų valdomą teritoriją.

„P.Sanchezas jaučia dešiniojo sparno spaudimą prieš gruodžio 2 dieną vyksiančius rinkimus Andalūzijoje ir eskaluoja šį klausimą vidaus politikos tikslais“, – sakė Londone įsikūrusios politinių konsultacijų bendrovės „Eurasia Group“ atstovas Mujtaba Rahmanas.

„Nelaikome jo kliūtimi susitarimui, tačiau būtent dėl šio klausimo gali kilti įtampa sekmadienį vakare“, – pridūrė jis.

Madridas ir Londonas jau sudarė keturis susitarimus dėl Ispanijos ir Gibraltaro santykių po „Brexit“, apimančius tokias sritis, kaip kova su tabako kontrabanda, policijos bendradarbiavimas, tarpvalstybinių darbuotojų teisės, aplinkos apsauga, trečiadienį informavo Ispanijos vyriausybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų