„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 12 22 /18:08

Ispanijos parlamentarai priėmė translyčių asmenų teisių įstatymo projektą

Ispanijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priėmė įstatymo projektą dėl translyčių žmonių teisių, kuris 16 metų ir vyresniems asmenims leis pakeisti lytį asmens tapatybės kortelėje.
LGBT bendruomenės protestas Madride
LGBT bendruomenės protestas Madride / „Zuma press“/„Scanpix“

Šis teisės aktas sukėlė nesutarimų Ispanijos kairiųjų vyriausybėje ir feministiniame judėjime.

Įstatymo projektui pritarta 188 balsais prieš 150 ir septyniems parlamentarams susilaikius.

Toliau teisės aktas bus perduotas šalies Senatui ir jei, kaip tikimasi, jis išliks nepakeistas, po kelių savaičių taps įstatymu.

Naujasis įstatymas iš dalies supaprastintų lyties keitimo asmens tapatybės kortelėje procedūrą, suteikiant galimybę tai padaryti pateikiant paprastą prašymą.

Ispanija taptų viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kurioje translyčiams būtų leista pakeisti lytį dokumentuose pateikus paprastą prašymą.

Europoje Danija buvo pirmoji šalis, kuri 2014 metais suteikė šią teisę.

Ispanijoje iki šiol oficialus lyties keitimas buvo leidžiamas tik suaugusiems, kurie turėjo pateikti medicininę ataskaitą, patvirtinančią lyties disforiją, ir įrodymą, kad pastaruosius dvejus metus buvo gydomi hormonais.

Tačiau remiantis naujuoju įstatymu, šis reikalavimas būtų nebetaikomas, ir kiekvienas asmuo nuo 16 metų galėtų laisvai pakeisti savo lytį asmens tapatybės kortelėje.

Prašymus dėl oficialaus lyties pakeitimo galėtų pateikti ir paaugliai nuo 12 metų amžiaus, tačiau tik esant tam tikroms sąlygoms.

Prašymą pateikęs asmuo turės po trijų mėnesių jį patvirtinti, ir tuomet jis įsigaliotų.

Įstatymu taip pat draudžiama taikyti konversinę terapiją, skatinamas LGBTQI asmenų nediskriminavimas darbo vietoje ir siekiama „skatinti translyčių moterų, kurios dažniausiai patiria neproporcingai didelę žalą, įtrauktį“.

Šis teisės aktas yra vienas iš pagrindinių Lygybės ministerijos, kurią kontroliuoja partija „Podemos“, radikalios kairiosios pakraipos jaunesnioji partnerė ministro pirmininko Pedro Sanchezo socialistų vadovaujamoje koalicijoje, projektų.

„Pagaliau šis įstatymas depatologizuoja translyčių asmenų gyvenimą ir užtikrina jų teises“, – trečiadienį per debatus parlamente teigė lygių galimybių ministrė Irene Montero.

„Translytės moterys yra moterys“, – sakė ministrė, tvirtai pasisakanti už lyties saviidentifikaciją ir pasmerkusi nepritarimą įstatymui kaip „transfobiją“.

„Šiandien feministinė dauguma šiuose rūmuose reaguoja į transfobiją“, – pridūrė ji.

Kairiųjų nesutarimai

2021-ųjų birželį Ispanijos ministrų kabineto priimtas įstatymo projektas sukėlė įtampą tarp „Podemos“, kuri yra šio teisės akto iniciatorė, ir socialistų, kurie nesėkmingai bandė jį pakoreguoti.

Šis įstatymo projektas taip pat supriešino feministinį judėjimą į palaikančiuosius I.Montero arba galingą feministinę lobizmo organizaciją, kuri susivienijo su socialistais, griežtai prieštaraujančiais šioms pataisoms.

„Valstybė turi pateikti atsakymus translyčiams, tačiau lytis nėra nei savanoriška, nei pasirenkama“, – teigė Carmen Calvo, buvusi P.Sanchezo pavaduotoja, taip pat vadovavusi Lygybės ministerijai, kai ši buvo kontroliuojama socialistų.

„Kai socialinė lytis iškeliama aukščiau už biologinę lytį, man neatrodo, kad tai būtų žingsnis į priekį pažangos linkme, o atvirkščiai – žingsnis atgal“, – rugsėjį laikraščiui „El Mundo“ teigė C.Calvo.

Tuo metu aktyvistai baiminasi, kad šiuo įstatymu bus piktnaudžiaujama ir jis sumenkins moterų teises, leisdamas vyrams, kurie save identifikuoja kaip moterį, varžytis moterų sporto varžybose arba reikalauti perkėlimo į moterų kalėjimą.

Jie taip pat išreiškė susirūpinimą dėl to, kad nepilnamečiai galės pasirinkti savo lytį nuo 14 metų su tėvų leidimu, o nuo 12 metų – su tėvų ir teismo leidimu.

Socialistai siekė pataisos, pagal kurią teisminis leidimas būtų taikomas ir 14–15 metų asmenims, tačiau pasiūlymas galiausiai buvo atmestas, o tai vertinama kaip I. Montero ir „Podemos“ pergalė.

„Translyčių teisių įstatymas, kuris šiandien bus patvirtintas parlamente, simbolizuoja didžiausią Socialistų partijos pralaimėjimą prieš „Podemos“ per šią kadenciją“, – ketvirtadienį rašė konservatyvusis laikraštis „El Mundo“, o centro kairiųjų laikraštis „El Pais“ teigė, kad tai „vienas iš įstatymų, kurie labiausiai įtempė koalicinę vyriausybę“.

Įtampa dėl šio teisės akto paskatino socialistų LGBTQ aktyvistę Carlą Antonelli – pirmąją ir vienintelę translytę moterį, dirbusią Ispanijos įstatymų leidėja, pasitraukti iš Ispanijos socialistų darbininkų partijos (PSOE).

„Dar vienas žingsnis, ir tai bus įstatymas, proto triumfas prieš neapykantą“, – trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“ rašė ji.

„Matėme, kaip dalis Socialistų partijos ir feministinio judėjimo nuo translyčių mažumų teisių gynimo perėjo prie negailestingo mūsų egzistavimo boikotavimo“, – rašė ji ketvirtadienį dienraštyje „El Pais“ paskelbtame straipsnyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“