Ši viena didžiausių Europoje traukinio katastrofų įvyko netoli maldininkų traukos centro Santjago de Kompostelos Ispanijos šiaurės vakaruose.
Dramatiškame prie miesto įrengtos saugumo kameros įraše matyti, kaip traukinys, kuriame buvo 247 žmonės, lekia į sieną šalia bėgių, kaip sumaitojami vagonai ir apvirsta lokomotyvas.
Avarijos, kuri įvyko vienos didžiausių krikščioniškų švenčių šiame senoviniame mieste išvakarėse, vietą vienas vietos pareigūnas pavadino pragaro scena, kur šalia bėgių tįsojo lavonai.
„Išgirdome didžiulį triukšmą ir nuėjome palei bėgius. Padėjau iškelti kelis sužeistuosius ir lavonus iš traukinio. Įlipau į vieną vagoną, bet verčiau nepasakosiu jums, ką ten pamačiau“, – sakė 47 metų kepėjas iš Santjago de Kompostelos Ricardo Martinezas.
Traukinio mašinisto atžvilgiu policija vykdo oficialų tyrimą, sakė Galisijos Aukščiausiojo teismo atstovė, kuri mašinisto pavardės nenurodė.
Traukinyje buvo du mašinistai, kurių vienas gydomas ligoninėje, nurodė Galisijos valdžia.
Kol kas neaišku, kuris mašinistas guli ligoninėje ir kurio atžvilgiu vyksta tyrimas.
Traukinį eksploatavo valstybinė kompanija „Renfe“.
Laikraščiai citavo liudininkus, sakiusius, kad vienas mašinistas, Francisco Jose Garzonas, kuris padėjo gelbėti žmones, šaukė į telefoną: „Aš nuvažiavau nuo bėgių! Ką man daryti?“.
Laikraštis „El Pais“ rašė, jog vienas mašinistų įstrigęs savo kabinoje per radijo ryšį pranešė geležinkelio stočiai, kad traukinys į posūkį įvažiavo 190 km per val. greičiu – dvigubai didesniu nei ten leidžiama.
„Mes tik žmonės! Mes tik žmonės! Tikiuosi, kad žuvusiųjų nėra, nes tai kris ant mano sąžinės“, – šaukė jis stočiai. Jo žodžius laikraščiui perpasakojo tyrimui artimi šaltiniai.
Tyrėjai bando skubiai nustatyti, kodėl traukinys važiavo taip greitai ir kodėl nesuveikė automatinė įranga, turinti išlaikyti greitį leistino dydžio.
Aplink geležinkelį šalia apvirtusių vagonų gulėjo antklodėmis uždengti lavonai, o iš nuolaužų kilo liepsnos ir dūmai. Sužeisti keleiviai svirduliuodami ėjo šalin.
SUMAITOTOS NUOLAUŽOS
Ketvirtadienį ryte, 12 valandų po avarijos, kranai vis dar kilnojo nuolaužas. Gelbėtojai liovėsi ieškoję gyvųjų, sakė teismo atstovė.
Ugniagesiai nutraukė streiką, kad padėtų įvykus šiai nelaimei, o ligoninės darbuotojai, kurių daugelis dirba gaudami dėl išlaidų mažinimo apkarpytą atlyginimą, pasiliko ir po savo darbo, kad suteiktų pagalbą sužeistiesiems.
Nelaimė įvyko 20 val. 41 min. vietos (21 val. 41 min. Lietuvos) laiku, didelių iškilmių Šv.Jokūbo garbei išvakarėse. Tikima, kad šio Jėzaus apaštalo palaikai ilsisi Santjago de Kompostelos šimtmečių senumo katedroje.
Ši šventovė yra garsiojo maldininkų Šv.Jokūbo kelio per Pirėnus, kuriuo krikščionys eina nuo pat viduramžių, tikslas.
Miesto turizmo departamentas paskelbė, kad visos iškilmės, taip pat – tradicinės mišios katedroje, atšauktos, nes miestas po katastrofos gedi.
Iš viso po avarijos į ligoninę buvo nuvežti 178 žmonės, sakė regiono valdžios atstovė. Ji nurodė, kad 95 iš jų vis dar gydomi ir kad 36 sužeistųjų, tarp jų – keturių vaikų, būklė yra sunki.
Kaimynai puolė į avarijos vietą padėti gelbėtojams pasirūpinti sužeistaisiais. 29 metų ligoninės darbuotoja Ana Taboada viena pirmųjų atsidūrė nelaimės vietoje.
“Kai išsisklaidė dulkės, pamačiau lavonus. Prie bėgių nepriėjau, nes padėjau keleiviams, užlipusiems ant pylimo, – pasakojo ji. – Mačiau vyrą, bandantį išdaužti langą akmeniu, kad padėtų viduje esantiems žmonėms ištrūkti“.
Ministras pirmininkas Mariano Rajoy, kuris yra gimęs Santjage de Komposteloje – Galisijos sostinėje, ketvirtadienį apsilankė nelaimės vietoje ir pagrindinėje miesto ligoninėje. Jis paskelbė šalyje trijų dienų gedulą.