Ispanijos lyderiai bus priversti reaguoti į Katalonijos atsiskyrimo siekį

Nepriklausomybės nuo Ispanijos reikalaujančių katalonų surengta netradicinė demonstracija verčia šalies politinius lyderius atkreipti dėmesį į reikalavimą surengti referendumą dėl regiono ateities, sako apžvalgininkai.
Katalonai suformavo gyvąją grandinę
Katalonai suformavo gyvąją grandinę / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Daugelis iš 7,5 mln. Katalonijos gyventojų, kurie didžiuojasi katalonų kalba ir kultūra, bet dabar kenčia Ispanijos recesiją ir savo regiono įsiskolinimą, sako, kad jaučiasi apgaudinėjami centrinės vyriausybės, kuri perskirsto jų mokesčius. Jie siekia kitais metais surengti balsavimą dėl regiono politinės ateities.

Katalonų trečiadienį surengta akcija – šimtus kilometrų palei Viduržemio jūrą nusidriekusi žmonių grandinė, atrodo, pastūmėjo procesą į priekį.

„Gyvoji grandinė“ padidino spaudimą kategoriškai referendumui nepritariančiam Ispanijos konservatorių premjerui Mariano Rajoy ir plebiscitą palaikančiam Katalonijos prezidentui Arturui Masui surengti derybas šiuo klausimu.

„Vakarykštės demonstracijos spaudimas yra milžiniškas iššūkis ne tik Katalonijos vyriausybei bet ir Mariano Rajoy“, – rašo vienas pagrindinių šalies laikraščių „El Pais“.

Katalonų trečiadienį surengta akcija – šimtus kilometrų palei Viduržemio jūrą nusidriekusi žmonių grandinė, atrodo, pastūmėjo procesą į priekį.

Konservatyvusis Katalonijos dienraštis „La Vanguerdia“ pareiškė, kad vyriausybės „privalo ieškoti būdų, kaip atsakyti į tą iššūkį per dialogą, tačiau turi žinoti, ko nori pasiekti“.

A.Masas, kuris pritaria referendumo idėjai, tačiau vengia žodžio „nepriklausomybė“, trečiadienį patvirtino, kad rugpjūčio mėnesį slapta kalbėjosi su M.Rajoy šiuo klausimu.

„Pranešę, kad buvo slapta susitikę, A.Masas ir M.Rajoy žino, jog jie turi eiti pirmyn. Įdomu būtų pamatyti, ką jie darys toliau“, – sakė Barselonos universiteto politologas Joaquinas Molinsas.

Po pernykštės masinės demonstracijos už Katalonijos nepriklausomybę M.Rajoy atmetė A.Maso reikalavimą suteikti Katalonijai daugiau laisvių mokesčių rinkimo ir išlaidų srityse. Dėl to nepavyko numalšinti nepriklausomybės siekio bangos, kurią dar sustiprino recesija Ispanijoje. Ir Katalonijos nepasitenkinimas dar labiau didėjo.

„Laiko tėkmė konsolidavo judėjimą už nepriklausomybę, – pažymėjo J.Molinsas. – Todėl M.Rajoy turi imtis veiksmų ir derybų, kuriose, mano nuomone, dėmesys bus sutelktas į finansinius reikalus.“

A.Masas siekia referendumo 2014 metais, bet jis yra pasakęs, kad, jeigu Ispanija blokuos referendumą, kiti regioniniai rinkimai 2016 metais gali tapti plebiscitu dėl apsisprendimo (Katalonijai likti Ispanijoje).

Trečiadienio akciją surengęs judėjimas „Katalonijos nacionalinė asamblėja“ (KNA) reikalauja, kad plebiscitas vyktų jau kitais metais.

„Žmonių grandinė puikiai parodė, kaip nepriklausomybės trokšta šimtai tūkstančių piliečių, ir KNA perspėja (regiono) prezidentą (A.Masą), kad žmonės neketina konsultacijos laukti iki 2016 metų“, – rašo kairiosios pakraipos katalonų laikraštis „El Periodico“.

„Mariano Rajoy negali pasakyti, kaip sakė prieš metus, kad Katalonijoje netvarka, – nurodo laikraštis. – Taip pat jis negali laukti, kol kils audra.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai