Ispanijos skilimas: 7 svarbiausios Katalonijos rinkimų išvados

Rugsėjo 27 dienos rinkimai Katalonijoje gali turėti istorinę reikšmę. Jų rezultatai parodė, kad separatistinis regionas vis ryžtingiau kalba apie atsiskyrimą nuo Ispanijos, kuris sudrebintų ne tik Pietų Europą, bet ir visą Europos Sąjungą, rašo politico.eu.
Protesto akimirka
Protesto akimirka / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Nepaisant to, kad rinkimai Katalonijoje tėra vietinės reikšmės, tačiau separatistų pergalė žada, kad jų rezultatai gali turėti didelę įtaką geopolitiniams pasikeitimams. Štai 7 išvados, kurias pateikia politikos ekspertai:

1. Šis balsavimas buvo dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos. Katalonijos gyventojai kaip niekada aktyviai dalyvavo vietos rinkimuose (77,4 proc. rinkėjų) ir pergalę skyrė separatistines idėjas palaikančioms partijoms. Rinkimus laimėjo separatistinė partija „Junts Pel Si“ („Kartu už Taip“). Ši partija su keliomis panašias idėjas puoselėjančiomis politinėmis jėgomis sudarys koaliciją, kurios vienas esminių uždavinių – nepriklausomybė nuo Ispanijos. Šių partijų parama bus labai svarbi ir Katalonijos prezidentui Arturui Masui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Arturas Masas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Arturas Masas

2. Atsiskyrimas nuo Ispanijos per 18 mėnesių. Būtent toks ambicingas A.Maso ir jo kolegų uždavinys. Jau pradėtas Katalonijos konstitucijos rašymas, tačiau euforiją greitai teks sustabdyti. Laukia sunkios derybos su Ispanijos valdžia ir ES. Šveicarijos parlamento nariai jau pasiūlė padėti derėtis visoms suinteresuotoms pusėms.

3. Smūgis Madridui ir Ispanijos vienybės šalininkų pralaimėjimas. Tai buvo didžiulis smūgis Ispanijos premjerui Mariano Rajoy ir jo partijai „Partido Popular“ (Liaudies partija), kuri tegavo 11 vietų 135 vietų parlamente. Premjera bandė paveikti baime dėl galimų pasekmių ir išstojimo iš ES kitokiam balsavimui, tačiau katalonus tai tik supykdė dar labiau. Madridas dabar nebeturi kitų pasirinkimų, kaip tik leisti katalonams surengti referendumą dėl katalonų kalbos statuso, o vėliau ir pradėti derybas dėl nepriklausomybės referendumo. M.Rajoy visiškai susimovė katalonų akyse, o tai tikrai nepadės per lemiamo referendumo debatus ir bandymus įtikinti maištaujančius regiono gyventojus likti Ispanijos sudėtyje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mariano'as Rajoy'us
AFP/„Scanpix“ nuotr./Marianas Rajoy'us

4. Katalonijos neišvengiamas išstojimas iš Europos Sąjungos. Kadangi Europos Sąjungos teisė nepalieka galimybių separatistiniams regionams likti ES ribose ir euro zonoje, Katalonijos laukia skausmingi pokyčiai. Tiesa, gera ekonominė regiono padėtis ir būtinybė derėtis gali priversti ES svarstyti naujus variantus. Kadangi Ispanijos įstatymai leidžia šalies piliečiams išlaikyti pasus ir gyvenant užsienyje, tai gali reikšti, kad net ir Katalonijai formaliai išstojus iš ES daugelis jos gyventojų bus ES šalies piliečiai.

5. Regiono pasididžiavimas „FC Barcelona“ klubas bus priverstas išeiti iš Ispanijos futbolo lygos. Vienas žymiausių pasaulyje futbolo klubų privalės tapti mažos regioninės lygos dalimi. Tokia perspektyva nežavi ne tiek paties klubo atstovų, bet ir viso pasaulio futbolo gerbėjų. Klubas prarastų didelę dalį lėšų, gaunamų už „La Liga“ rungtynių transliacijas ir jo profesionalumo kreivė gali smukti gana daug.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gerardas Pique
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gerardas Pique

6. Teisinių galimybių sulaikyti katalonus beveik nėra. Konstituciniame teisme Madrido politikai negalės sustabdyti Katalonijos ir jos vadovo A.Maso nuo referendumo ir galutinio sprendimo. Tiesa, premjeras M.Rajoy gali imtis grėsmingų priemonių ir nušalinti regioninės valdžios vadovą bei reikalauti naujų rinkimų arba imtis skuboto šalies federalizacijos proceso bei suteikti plačią autonomiją ne tik katalonams, bet ir kitiems regionams, taip apsisaugodamas nuo valstybės skilimo.

7. Kyla naujos radikalios politinės jėgos. Populistinė „Ciudadanos“ surinko net 18 proc. katalonų balsų bei gavo 25 vietas vietos parlamente. Panašu, kad silpnėjant tradicinėms kairiųjų ir dešiniųjų partijoms panašios partijos, žadančios greitus ir dosnius sprendimus tik dar labiau populiarės. Tai prasta naujiena tiek socialistams, tiek Mariano Rajoy ir jo partijos nariams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai