„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 11 02 /12:20

Ispanijos teismas apklaus Katalonijos separatistų lyderius, išskyrus C.Puigdemont'ą

Ispanijoje ketvirtadienį toliau vystysis Katalonijos separatizmo krizės drama – teisėjas Madride apklaus atstatydintus regiono vyriausybės lyderius. Vis dėlto tarp jų tikriausiai nebus buvusio Katalonijos prezidento Carleso Puigdemont'o: šiuo metu jis yra Briuselyje ir, anot jo advokato, nesutinka stoti prieš teismą. Vėliau pranešta, kad posėdžiai atidedami iki lapkričio 9 dienos.
C.Puigdemont'as negrįžta į Kataloniją iš Briuselio
C.Puigdemont'as negrįžta į Kataloniją iš Briuselio / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Jis nevyks į Madridą, o aš pasiūliau apklausti jį čia, Belgijoje“, – teisininkas Paulis Bekaertas trečiadienį sakė Ispanijos televizijai TV3.

Apklausa Madride veikiančiame Nacionaliniame Teisme, nagrinėjančiame svarbias baudžiamąsias bylas, prasidėjo 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku ir tęsis penktadienį.

Teisėjas nori apklausti C.Puigdemont'ą ir 13 kitų buvusių pareigūnų dėl jų pastangų užtikrinti Katalonijos nepriklausomybę, sukėlusių Ispanijoje didžiausią per kelis dešimtmečius politinę krizę.

Po spalio 1-ąją surengto draudžiamo referendumo dėl nepriklausomybės, Ispanijos policijos nesėkmingai mėginto sustabdyti šiurkščiais veiksmais, praeitą penktadienį Katalonijos parlamentas oficialiai paskelbė regiono suverenumą.

Vėliau tą pačią dieną Ispanijos premjero Mariano Rajoy vyriausybė atstatydino regiono vyriausybę ir įvedė tiesioginį valdymą šiame turtingame rytiniame regione, turėjusiame dalinę autonomiją.

Maištas ir antivyriausybinė veikla

Pirmadienį Ispanijos vyriausiasis prokuroras pareiškė sieksiantis, kad minėtiems 14 separatistų būtų pareikšti kaltinimai maištu, antivyriausybine veikla ir netinkamu viešųjų lėšų naudojimu.

Už sunkiausią iš įtariamų nusikaltimų – maišto kurstymą – gali būti skirta iki 30 metų laisvės atėmimo.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemont'as
AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemont'as

Katalonijos parlamento pirmininkė Carme Forcadell ir penki parlamento deputatai taip pat bus apklausti dėl tokių pačių įtariamų nusikaltimų – tik jie stos prieš Aukščiausiojo Teismo teisėją. Kol kas neaišku, kiek iš jų atvyks į posėdžius.

54 metų C.Puigdemont'as teigė, kad šie kaltinimai yra politiškai motyvuoti. Antradienį jis sakė liksiantis Briuselyje, kol bus suteikta garantijų, kad bet koks teismo procesas bus nešališkas.

Atstatydintas lyderis savo pareiškime pridūrė, kad sutelktomis pastangomis stengiamasi suskaldyti jo vyriausybę.

C.Puigdemont'as tebėra daugelio palaikomas Katalonijoje, kurios žmonės labai didžiuojasi savo savita kalba ir kultūra.

Kai kurie jos nariai kalbės nacionalinei auditorijai, kad „pasmerktų Ispanijos teisėtvarkos užmojus persekioti politines idėjas“, o kiti „liks Briuselyje, kad pasmerktų šį politinį procesą tarptautinės bendrijos akivaizdoje“, rašė C.Puigdemont'as.

C.Puigdemont'as tebėra daugelio palaikomas Katalonijoje, kurios žmonės labai didžiuojasi savo savita kalba ir kultūra.

Barselonoje 60-metė pardavimų vadybininkė Maria Angels Selgas sakė tebelaikanti C. Puigdemont'ą Katalonijos prezidentu.

„Jeigu jie jį pažemins – taip pat pažemins daugiau kaip 2 mln. katalonų, referendume balsavusių „Taip“, – moteris sakė naujienų agentūrai AFP.

Trečiadienį keli šimtai separatistų šalininkų palydėjo asmenis, turinčius stoti prieš teismą Madride, į pagrindinę Barselonos traukinių stotį. Demonstrantai skandavo „Laisvė!“ ir „Jūs nesate vieni“.

Žiniasklaidos karas

Tačiau katalonai vis dar labai nesutaria dėl nepriklausomybės, rodo apklausos.

Tarptautinė bendrija tvirtai parėmė M.Rajoy, o netikrumas dėl Katalonijos ateities paskatino daug kompanijų savo registruotas būstines iš šio regiono perkelti kitur.

Be to, esama ženklų, kad didėja nesutarimai ir separatistų stovykloje, kur daugelis yra nepatenkinti C.Puigdemont'u ir tuo, kaip jis tvarkosi su situacija.

„Scanpix“/AP nuotr./Mitingas Barselonoje
„Scanpix“/AP nuotr./Mitingas Barselonoje

Katalonijos parlamento deputatas Joanas Josepas Nuetas, kuris turi stoti prieš Aukščiausiąjį Teismą, trečiadienį sakė, jog C.Puigdemont'o nepasirodymas kelia pavojų, kad atvykusiems bus skirtas kardomasis areštas.

„Katalonijos prezidento ir vyriausybės laikysena pastarosiomis dienomis buvo tikrai absurdiška, sugebėjusi sukurti tik dar daugiau maišaties“, – radijui „Catalunya Radio“ sakė J.J.Nuetas.

Politologas iš Madrido Fernando Vallespinas sakė manantis, kad C.Puigdemont'as, buvęs žurnalistas, „yra labiau suinteresuotas žiniasklaidos dėmesiu nei pabėgimu nuo teisingumo“.

„Tai žiniasklaidos karas. Tikslas buvo pabandyti pavaizduoti Ispanijos valstybę kaip valstybę engėją ir Puigdemont'ui reikia teikti peno šiam naratyvui“, – sakė jis.

M.Rajoy gruodžio 21 dieną paskelbė pirmalaikius Katalonijos parlamento rinkimus. C.Puigdemont'as sakė, kad „gerbs“ jų rezultatus ir paragino Madridą padaryti tą patį.

Skelbiama pertrauka

Ispanijos Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį paskelbė atidėjęs iki lapkričio 9-osios posėdžius, per kuriuos paleisto Katalonijos regiono parlamento nariai, tarp jų – šios institucijos pirmininkė C.Forcadell, bus apklausti dėl šio regiono siekio tapti nepriklausomu.

Šeši buvę deputatai, prokurorų kaltinami antivyriausybine veikla ir maištu, buvo iškviesti į teismą duoti parodymų bylą tiriančiam teisėjui..

Pertrauka šiame procese buvo paskelbta kaltinamųjų advokatams prašymu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų