„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ispanijos tyrime dėl pinigų plovimo figūruoja „Putino rūmus“ stačiusi įmonė

Ispanijos teismas tęsia tyrimą dėl galimo Rusijos Tambovo-Malyševo organizuotos nusikalstamos grupuotės pinigų plovimo operacijų. Tyrime figūruoja Valstybės Dūmos deputatas Vladislavas Reznikas, Rusijos tyrimų komiteto vadovas Aleksandras Bastrykinas, „Sberbank“ valdybos pirmininkas Germanas Grefas ir kiti Rusijos politinio elito atstovai, rašo Anastasija Kirilenka portale „The Insider“.
Skandalingieji „Putino rūmai“ Juodosios jūros pakrantėje
Skandalingieji „Putino rūmai“ Juodosios jūros pakrantėje / RuLeaks.net nuotr.

Minimi asmenys Rusijoje, Ispanijoje ir kitose Europos šalyse investavo per ofšorines įmones išplautus pinigus. Daugiausia – statybų ir laivybos srityse.

Šių kompanijų piramidės viršuje – patikos fondas Lichtenšteine, priklausantis Genadijui Petrovui. Įtariama, kad jis iš savo prabangios vilos Maljorkoje vadovavo liūdnai pagarsėjusiai Rusijos Tambovo-Malyševo organizuotai nusikalstamai grupuotei.

Šią įmonę administravo patikėtinis, vadovavęs „Putino rūmų“ – didingos Žiemos rūmų kopijos ant Juodosios jūros kranto – statyboms.

„Scanpix“ nuotr./Vladislavas Reznikas
„Scanpix“ nuotr./Vladislavas Reznikas

Įtartinos paskolos

Teismo posėdyje dalyvavusi A.Kirilenka rašo apie Jurijus Salikovo, buvusio G.Petrovo partnerio firmoje „Sunstar“, vykdžiusią veiklą nekilnojamojo turto srityje, apklausą.

Prokurorui Juanui Carrau paklausus, kokiu tikslu įmonei buvo pervesta 180 tūkst. dolerių (146 tūkst. eurų), J.Salikovas atsakė, kad pinigai buvo skirti prekybos centro statybai. Tiesa, jis taip ir nebuvo pastatytas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jurijus Salikovas atvedamas į teismą
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jurijus Salikovas atvedamas į teismą

Anot prokuroro, J.Salikovas gavo pavedimus iš Anglijos, Šveicarijos, JAV Oregono valstijos. Kaltinamasis teigė, kad visa tai – paskolos. Tiesa, už jas J.Salikovas nemokėjo procentų.

J.Salikovas ne kartą teigė su G.Petrovu susipažinęs 1989 m. tuometinėje Sovietų Sąjungoje. Kaltinamasis teigia 1989–1995 m. gyvenęs Vokietijoje ir neturėjęs jokių ryšių su Ispanija.

Tyrėjų duomenimis, Tambovo-Malyševo mafija pinigų plovimo operacijas pradėjo būtent Vokietijoje. Tyrime kaltu pripažintas asmuo Michailas Rebo yra Vokietijos pilietis.

„Scanpix“/AP nuotr./Genadijus Petrovas 2008 metais
„Scanpix“/AP nuotr./Genadijus Petrovas 2008 metais

Tuo tarpu „SPAG“ – viena pirmųjų įmonių, susijusių su Tambovo-Malyševo mafijos veikla – buvo įregistruota Frankfurte. Jai vadovavo grupuotės vadeiva laikytas Vladimiras Kumarinas.

2007-aisiais įkalintas ir nuteistas V.Kumarinas dešimtajame dešimtmetyje pradėjo bendradarbiauti su G.Petrovu ir Aleksandru Malyševu.

Prasidėjus nesutarimams G.Petrovas, bėgdamas nuo V.Kumarino, emigravo į Ispaniją. Tuomet Tambovo-Malyševo mafija skilo į dvi tarpusavyje kovojančias grupuotes.

Prasidėjus nesutarimams G.Petrovas, bėgdamas nuo V.Kumarino, emigravo į Ispaniją. Tuomet Tambovo-Malyševo mafija skilo į dvi tarpusavyje kovojančias grupuotes.

2000 m. pradėtas tyrimas dėl galimai „SPAG“ vykdomų pinigų plovimo operacijų buvo nutrauktas 2009 metais – suėjo senaties terminas.

Tyrimą nutraukusi Darmštato prokuratūra tyrė Rusijos, Vokietijos ir vieno Ispanijos piliečio ryšius.

2011-aisiais Ispanijos prokuroras Jose Grinda Gonzalezas bandė įkalbėti Vokietiją pradėti tyrimą dėl pinigų plovimo operacijų, kurias 2008 m. galimai įvykdė G.Petrovas ir jo bendrininkai. Vis dėlto J.Grindos Gonzalezo pastangos buvo bevaisės.

Teisme J.Salikovo advokatas kliento klausė, ar šis žinojo, kad Rusijoje G.Petrovas valdė „Baltijos statybos kompaniją“ (oficialus direktorius – Arkadijus Buravojus) ir buvo banko „Rusija“ akcininkas. Advokatas bandė įteigti, esą J.Salikovas galėjo neįtarti, kad G.Petrovas užsiėmė kriminaline veikla, dėl jo aukšto statuso.

J.Salikovas taip pat neigė naudojęsis G.Petrovo lėktuvu.

Ryšiai su Ispanijos pareigūnu

Teisme buvo apklaustas ispanų advokatas Juanas Antonio Untoria, kurį tyrėjai laiko dešiniąja G.Petrovo ranka.

J.A.Untoria tikina su G.Petrovu dirbęs prie „atskiro projekto“. Advokatas tikina, kad jo biure buvo užregistruotos šešios G.Petrovo firmos, tuo tarpu įkalčiai rodo, jog jų iš tiesų buvo devynios.

Teisme J.A.Untoriai duota pasiklausyti garso įrašo, kuriame – telefoninis jo ir G.Petrovo sekretorės Svetlanos Vasiljevos pokalbis.

S.Vasiljeva teigė, esą viršininkas nori pasirašyti sutartį, viskas turi būti oficialu, tačiau 100 tūkst. eurų grynaisiais reikalingi asmeninėms reikmėms. J.A.Untoriai patariama pervesti šią sumą „juodais“, nuskamba frazė „pinigų kategorija B“.

J.A.Untorios apklausos sensacija tapo tai, kad jį su G.Petrovu 1998 m. galimai supažindino Ispanijos žvalgybos pareigūnas Jose Alicezas.

JAV Delavero valstijoje užregistruotai ofšorinei G.Petrovo įmonei Maljorkoje atstovavo jo sekretorė Julija Jermolenka. Tyrėjų duomenimis, šią bendrovę valdė Leonidas Reimanas – buvęs Rusijos ryšių ministras.

Tuo tarpu J.A.Untoria teigė paprasčiausiai padėjęs L.Reimanui „įsigyti sklypą namo statybai Maljorkoje“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Leonidas Reimanas ir Michailas Lesinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Leonidas Reimanas ir Michailas Lesinas

Remiantis teismo turimais dokumentais, Panamoje įregistruota įmonė „Vesper Finance Corporation“ J.A.Untoriai suteikė 5 mln. dolerių (4 mln. eurų) paskolą „investicijoms ir komercinių pastatų bei gyvenamųjų namų statybai Maskvoje“.

Savo ruožtu J.A.Untoria paskolino pinigus rusų kompanijai „OAO Orion“.

Vėliau paaiškėjo, kad J.A.Untoria padėjo V.Reznikui gauti leidimą gyventi Ispanijoje.

Iš viso į J.A.Untorios sąskaitas pateko 16 mln. dolerių (12,9 mln. eurų), iš jų 8,5 mln. dolerių (6,8 mln. eurų) keliavo toliau: į Panamą, Rusiją, ofšorines įmones.

„Saugojo dokumentus“

Kratos buvo atliktos pas visus kaltinamuosius. Dauguma jų teigė, kad pas juos rastus juodąją buhalteriją primenančius dokumentus jie saugojo paprašyti G.Petrovo.

Pareigūnai teigia, kad per Ispaniją išplauti 500 tūkst. dolerių (405 tūkst. eurų), pirmiausia atkeliavo iš Rusijos, tada, per vienos Indijos bendrovės finansinę operaciją buvo pervesti į Šveicariją.

Anot kaltinamųjų, tų dokumentų, kuriuose nurodytos pinigų judėjimo schemos per tokias šalis Ispanija, Šveicarija, Panama ir net Indija, turinys jų visai nedomino.

Pareigūnai teigia, kad per Ispaniją išplauti 500 tūkst. dolerių (405 tūkst. eurų), pirmiausia atkeliavo iš Rusijos, tada, per vienos Indijos kompanijos finansinę operaciją buvo pervesti į Šveicariją.

Anot tyrėjų, V.Rezniko Panamoje įregistruota investicinė kompanija „Antein“ priklauso patikos fondui Lichtenšteine, kurį „Santon Foundation“ pavadinimu 2000-ųjų spalį užregistravo G.Petrovas.

Kompanijos ir fondo pasirašytoje sutartyje dominuoja patikėtinis Lichtenšteine Jurgas Vismanas. Jo internetinėje svetainėje nurodyta, esą jis užsiima „konsultacijomis bankų teisės ir turto valdymo srityse“.

Vis dėlto G.Petrovo turto valdymas – ne vienintelis J.Vismano sėkmės atvejis. Teisininkas valdo įmonę „Lirus Management“, prezidento Vladimiro Putino įsakymu stačiusią Žiemos rūmų kopiją.

Su V.Putinu bendradarbiavęs buvęs Vyborgo laivų gamyklos bendraturtis Sergejus Kolesnikovas 2012 metais pareiškė, kad J.Vismano atstovaujamos „Lirus Management“ savininkas per tokio pat pavadinimo struktūros Lichtenšteine pareikštines akcijas yra V.Putinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“