Pastarosiomis savaitėmis Vakarų Europoje intensyvėja studentų protestai, kurių dalyviai reikalauja nutraukti kraujo liejimą Gazos Ruože ir ryšius su Izraeliu. Panašūs protestai vyko ir JAV universitetų miesteliuose.
Ispanijos universitetų rektorių valdybos (CRUE) pareiškime smerkiamas smurtas ir reiškiama parama protestams.
Rektoriai pareikalavo tuojau pat nutraukti Izraelio veiksmus Gazos Ruože ir pažadėjo „peržiūrėti ryšius, o prireikus sustabdyti bendradarbiavimą su Izraelio universitetais bei tyrimų centrais, nepareiškusiais tvirto įsipareigojimo dėl taikos ir pagarbos tarptautinei humanitarinei teisei“.
Tačiau diplomatiškai suformuluotas pareiškimas nenuramino studentų keliose protesto stovyklose Ispanijoje.
„Iš tikrųjų norime, kad vyriausybė ir universitetų rektoriai patenkintų mūsų reikalavimus ir nutrauktų ryšius su Izraeliu“, – protestuotojams antradienį statant kelias dešimtis palapinių naujienų agentūrai AFP sakė 28 metų Sebastianas Gonzalezas (Sebastianas Gonsalesas), studijuojantis teisę ir politologiją Madrido universitete.
„Kai bus patenkinti mūsų reikalavimai, išardysime stovyklą. Iki to laiko toliau priešinsimės čia ir visoje Ispanijoje“, – sakė protestuotojų atstovas S. Gonzalezas.
Ispanijoje pirmasis protestas prasidėjo balandžio 29 dieną Valensijos universitete šalies rytuose, kai studentai pastatė maždaug du tuzinus palapinių ir ėmė reikalauti „nutraukti genocidą Gazos“ Ruože.
Tuomet panašus protestas prasidėjo Barselonos universitete, o šią savaitę protestai išplito į Madridą, šiaurinį Baskų kraštą, rytinę Alikantę ir pietinę Andalūziją.
Izraelio ir „Hamas“ karas kilo po palestiniečių kovotojų spalio 7-osios išpuolio Izraelio pietuose, kai žuvo 1 170 žmonių, daugiausia civilių gyventojų, rodo oficialūs duomenys.
Per šią ataką „Hamas“ kovotojai pagrobė apie 250 įkaitų, iš kurių 128, Izraelio teigimu, tebėra Gazos Ruože, įskaitant 36 žuvusius įkaitus.
Pažadėjęs sunaikinti „Hamas“, Izraelis pradėjo didžiulį karinį puolimą. „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per karą šioje teritorijoje žuvo mažiausiai 34 904 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai.
Šis smurtas išprovokavo propalestinietiškų, kelis dešimtmečius nematyto intensyvumo protestų bangą, ištisoms savaitėms apėmusią JAV universitetus. Vėliau protestų judėjimas išplito į miestus Europoje ir net Australijoje.