„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Išrinktoji viceprezidentė Kamala Harris: kitas žingsnis – JAV prezidentės postas?

JAV prezidentu išrinkto Joe Bideno kampanijos partnerė Kalifornijos senatorė Kamala Harris taps pirmąja viceprezidento postą užėmusia moterimi, juodaode ir pietų azijiete. Analitikai tvirtina, kad K.Harris yra Demokratų partijos ateitis. Jai tik 56-eri, o J.Bidenas, jei būtų išrinktas prezidentu, į Baltuosius rūmus atsikraustytų sulaukęs jau 78 metų. Tad K.Harris galbūt galėtų taikytis į prezidentus jau 2024 metais, nes JAV netyla svarstymai, esą J.Bidenas planuoja dirbti tik vieną kadenciją.
Kamala Harris
Kamala Harris / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Per demokratų pirminius rinkimus niekuo neišsiskyrė

Pirmąją kadenciją senatorės poste dirbusi K.Harris per demokratų pirminių rinkimų kampaniją buvo J.Bideno varžovė. Ji taip pat yra iškili savo partijos veikėja ir tapo viena pagrindinių pretendenčių tapti kampanijos partnere, kai pati atsisakė savo ambicijų tapti Baltųjų rūmų šeimininke.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas ir Kamala Harris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas ir Kamala Harris

Buvusi Kalifornijos generalinė prokurorė taip pat yra pirmasis indų kilmės žmogus, pelnęs prezidentinės kampanijos partnerio vaidmenį. Ji įkūnija įvairovę, laikomą labai svarbia užtikrinti didesniam demokratų kampanijos palaikymui, juolab metais, kai Amerikai iš naujo persvarsto rasių santykius.

Ji yra trečioji kurios nors didžiosios JAV partijos partijos prezidento rinkimų kampanijos partnere pasirinkta moteris. Pirmoji 1984 metais buvo demokratė Geraldine Ferraro, o antroji – 2008 metų kampanijoje dalyvavusi respublikonė Sarah Palin.

Ji save laiko viduriniosios klasės, „nuo atlyginimo iki atlyginimo gyvenančių“ šeimų gynėja, taip pat pasisako prieš smurtą ir protestuoja prieš beginklių juodaodžių žudymą.

K.Harris, vienintelė afroamerikietė, siekusi tapti Demokratų partijos kandidate į prezidento postą, buvo vertinama kaip viena iš lyderių, kai pradėjo savo kampaniją, bet jos perspektyvos pašlijo, mat senatorė nesugebėjo aiškiai suformuluoti aiškios savo pozicijos įvairių vidaus politikos klausimų atžvilgiu.

K.Harris velionė mama gimė Indijoje, o būdama devyniolikos ji išvyko į JAV studijuoti Kalifornijos universitete. Ji ištekėjo už jamaikiečio ir dukrą pavadino Kamala – sanskrito kalba šis vardas reiškia „lotoso žiedas“.

Moteriška B.Obamos versija?

K.Harris 2004–2011 metais dvi kadencijas dirbo San Fransisko apygardos prokurore, 2011–2017 metais buvo dukart išrinkta Kalifornijos generaline prokurore ir tapo ne tik pirmąja moterimi, bet ir pirmąja azijiete, užėmusia šias aukštas pareigas daugiausiai gyventojų turinčioje valstijoje.

2017 metų sausio mėnesį ji davė Kalifornijos valstijos senatorės priesaiką ir tapo pirmąja senatore, kilusia iš Pietų Azijos ir antra spalvotąja moterimi senatore Amerikos istorijoje po Carol Moseley Braun.

K.Harris dažnai didžiuodamasi prisimena, kad per 2008 metų finansų krizę dirbdama prokurore ji stojo į kovą su didžiaisiais bankais, kad apgintų šeimas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas ir Kamala Harris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas ir Kamala Harris

K.Harris – pirmoji moteris, užėmusi Kalifornijos generalinės prokurorės pareigas. Į svarbų postą ji buvo išrinkta du kartus – šias pareigas ėjo 2011–2017 metais.

Ji kai kada vadinama moteriškąja Baracko Obamos versija, pozicionuoja save kaip viduriniosios klasės ir nuo atlyginimo iki atlyginimo gyvenančių amerikiečių gynėją. Ji griežtai kritikuoja policijos smurtą prieš juodaodžius.

Svarbiausias K.Harris pasiūlymas – „Išgyvenimui reikalingų pajamų šeimoms šiandien“ (LIFT) aktas. Juo siūloma viduriniosios ir dirbančiųjų klasės šeimoms skirti iki 6 tūkst. vertės JAV dolerių mokesčių kreditą per metus – esą tai būtų atsakas į augančias pragyvenimo išlaidas.

Tiesa, jos, kaip Kalifornijos generalinės prokurorės, darbai vertinami prieštaringai. Pavyzdžiui, K.Harris atsisakė skirti mirties bausmę vyrui, nužudžiusiam policijos pareigūną, tačiau teisme gynė Kalifornijos mirties bausmių sistemą.

Eidama šias pareigas ji inicijavo mokymų programas, skirtas policijos pareigūnų šališkumui rasės atžvilgiu panaikinti, tačiau nesutiko, kad prokuratūra tirtų tam tikrus pareigūnų smurto atvejus.

Ištekėjo tik 50-ies

K.Harris bus ne tik pirmoji JAV viceprezidentė. Į istoriją įeis ir jos vyras Dougas Emhoffas, kuris taps pirmuoju JAV „antruoju ponu“.

„Scanpix“/AP nuotr./Kamala Harris ir Dougas Emhoffas
„Scanpix“/AP nuotr./Kamala Harris ir Dougas Emhoffas

D.Emhoffas su K.Harris susipažino per „aklą“ pasimatymą, kurį suorganizavo draugai, ir sako, kad tai buvo „meilė iš pirmo žvilgsnio“. Jo vaikai iš pirmosios santuokos pamotę vadina „Mamala“.

K.Harris ir D.Emhoffas susituokė 2014-aisiais. Jai tai buvo pirmoji santuoka, o jam – antroji. Jiedu taip pat bus pirmoji rasiniu atžvilgiu mišri pora šiose pozicijose. Jis yra baltaodis, o ji yra indų ir jamaikiečių imigrantų dukra. Abiem yra po 56 metus.

D.Emhoffo, kaip „antrojo pono“, vaidmens kontūrus dar teks nubrėžti. Pats jis iki šiol gana miglotai kalbėjo apie savo planus. Daugelis imasi labdaringos veiklos.

„Slaptuoju ginklu“ per savo žmonos rinkimų kampaniją laikytas D.Emhoffas yra nemažai pasiekęs advokatas, besispecializuojantis žiniasklaidos, sporto ir pramogų sektoriaus teisės srityje.

Rugpjūtį jis laikinai sustabdė darbus tarptautinėje kompanijoje „DLA Piper“, turinčioje lobistų biurų Vašingtone, kad nekiltų klausimų dėl galimų K.Harris interesų konfliktų.

D.Emhoffas taip pat taps pirmuoju žydu, priklausančiu Amerikos pirmajai ar antrajai šeimai. Draugai jį apibūdina kaip ne itin religinių taisyklių besilaikantį žydą, kuris visgi tvirtai sieja save su judaizmu, padariusiu didelę įtaką jo formavimuisi.

D.Emhoffas su K.Harris susipažino per „aklą“ pasimatymą, kurį suorganizavo draugai, ir sako, kad tai buvo „meilė iš pirmo žvilgsnio“. Jo vaikai iš pirmosios santuokos pamotę vadina „Mamala“.

Būsimoji viceprezidentė gerai sutaria ir su pirmąja vyro žmona Kerstin Mackin, kuri net Padėkos dieną švenčia kartu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs