„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 12 06 /22:25

Istorinis sprendimas: D.Trumpas pripažino Jeruzalę Izraelio sostine

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pripažino ginčijamą Jeruzalės miestą Izraelio sostine. Šis žingsnis, kaip manoma, sukels didelę politinę audrą Vidurio Rytuose. Trečiadienį D.Trumpas paskelbė ir tai, kad į Jeruzalę iš Tel Avivo bus perkelta JAV ambasada, skelbia CNN.
Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas / „Scanpix“/AP nuotr.

„Jau laikas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. Daugiau kaip po dviejų dešimtmečių šio žingsnio vengimo, mes nė kiek nepriartėjome prie taikos susitarimo tarp Izraelio ir palestiniečių“, – tiesioginės transliacijos metu iš Baltųjų rūmų pareiškė D.Trumpas.

„Taip padaryti – teisinga“, – pridūrė jis.

Tokiu pareiškimu D.Trumpas užbaigė dešimtmečius Amerikos vykdytą atsargią politiką. Jis nepaisė rūsčių perspėjimų, kad gali būti padaryta istorinė klaida ir pakurstytas smurtas Vidurio Rytuose.

Perkels ambasadą

D.Trumpas taip pat pradėjo JAV ambasados perkėlimo iš Tel Avivo į Jeruzalę procesą – įgyvendindamas savo rinkimų kampanijos pažadą, brangų krikščionims evangelikams, dešinių pažiūrų rinkėjams žydams ir kampanijos finansuotojams.

Pasak jo, šis sprendimas žymi „naujo požiūrio“ į Izraelio ir palestiniečių ilgamečio konflikto sprendimą pradžią.

JAV Valstybės departamentas nedelsdamas imsis vykdyti prezidento Donaldo Trumpo nurodymą perkelti Amerikos ambasadą Izraelyje iš Tel Avivo į Jeruzalę, trečiadienį paskelbė valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

„Valstybės departamentas nedelsdamas pradės šio sprendimo įgyvendinimo procesą ir pradės ruoštis perkelti JAV ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę“, – Vokietijoje viešintis R.Tillersonas sakė D.Trumpui paskelbus istorinį sprendimą.

Ambasados Jeruzalėje neturi nė viena kita pasaulio šalis. Mieste veikia tik keli konsulatai, bet ir jie oficialiai veikia ne Izraelyje ir ne palestiniečių teritorijose, o konkrečiai Jeruzalėje – taip pripažįstamas unikalus šio miesto statusas.

Vašingtone reikalai bus tvarkomi kitaip

Ambasados perkėlimas ir Jeruzalės pripažinimas Izraelio sostine yra didžiulis JAV politikos pasikeitimas, prieštaraujantis tarptautiniam konsensusui. Vašingtonas tradiciškai laikydavosi pozicijos, kad šiuo klausimu turi susitarti abi konflikto šalys.

D.Trumpo pirmtakai – nuo Billo Clintono iki George'o Busho – per savo rinkimų kampanijas taip pat dalino panašius pažadus, tačiau užėmę Baltuosius rūmus savo pažadų išsižadėdavo.

Šis netikėčiausiai iš visų išrinktas JAV prezidentas, kuris darbą pradėjo neturėdamas jokios užsienio politikos patirties ir išsižadėjęs ekspertų, nusprendė parodyti, kad po jo atėjimo reikalai Vašingtone bus tvarkomi kitaip.

„Daug prezidentų sakė, kad jie nori ką nors padaryti, ir to nedarė“, – sakė D.Trumpas, likus kelioms valandoms iki jo istorinio kreipimosi.

„Ar tai dėl drąsos, ar jie persigalvojo – negaliu pasakyti, – kalbėjo D.Trumpas – Manau, kad jau seniai buvo laikas.“

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu gyrė šį „istorinį“ D.Trumpo žingsnį kaip „drąsų ir teisingą sprendimą“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu
AFP/„Scanpix“ nuotr./Benjaminas Netanyahu

Tuo tarpu Gazos Ruožą kontroliuojantis palestiniečių islamistų judėjimas „Hamas“ pareiškė, kad D.Trumpo sprendimas „atidarys pragaro vartus“ JAV interesams šiame regione.

„Hamas“ atstovas Ismailas Radwanas žurnalistams sakė, kad jo judėjimas ragina arabų ir islamiškas valstybes „nutraukti ekonominius ir politinius ryšius su JAV ambasada ir išvaryti Amerikos ambasadorius“.

PIO vadovas: D.Trumpo sprendimas žlugdo dviejų valstybių sprendinį

Palestinos išsivadavimo organizacijos (PIO) generalinis sekretorius Saebas Erekatas trečiadienį pareiškė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine griauna bet kokią viltį išspręsti konfliktą dviejų valstybių sprendiniu.

„Jis sugriovė dviejų valstybių sprendinį“, – sakė žurnalistams ilgametis vyriausiasis palestiniečių derybininkas S.Erekatas po D.Trumpo kalbos.

D.Trumpas „iš savo šalies atėmė teisę gauti bet kokį vaidmenį“ taikos procese, pridūrė jis.

„Kaip aš, vyriausiasis palestiniečių derybininkas, galiu susėsti su šiais žmonėmis, jeigu jie man diktuoja, kad Jeruzalė ateityje bus Izraelio sostinė?“ – piktinosi S.Erekatas.

Pasipiktinimas

Dėl D.Trumpo pareiškimo supyko daug JAV sąjungininkų ir Artimųjų Rytų šalių lyderių, mėginančių rasti subalansuotą atsaką ir tebesitikinčių, kad šiame neramiame regione neatsinaujins kraujo liejimas.

Popiežius Pranciškus prisidėjo prie virtinės lyderių, perspėjusių, kad ši istorinė klaida gali išprovokuoti smurto proveržį.

„Negaliu nutildyti savo didelio susirūpinimo dėl pastarosiomis dienomis susiklosčiusios padėties. Tuo pat metu tvirtai raginu visus gerbti šio miesto status quo pagal atitinkamas Jungtinių Tautų rezoliucijas“, – per savaitinį kreipimąsi sakė pontifikas, ankstesnę dieną pasikalbėjęs telefonu su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu.

Pranciškus pridūrė, kad išsaugoti esamą padėtį yra svarbu, norint „išvengti naujų įtampos elementų ir šiaip nepastoviame pasaulyje, kankinamame daugybės žiaurių konfliktų“.

D.Trumpą šio žingsnio neatlikti taip pat ragino Saudo Arabijos, Egipto, Jordanijos, Europos Sąjungos, Prancūzijos, Vokietijos ir Turkijos lyderiai.

„Trys įniršio dienos“

„Scanpix“/AP nuotr./Jeruzalė
„Scanpix“/AP nuotr./Jeruzalė

JAV ambasados perkėlimo procesas tikriausiai truks ne vienerius metus, bet D.Trumpo sprendimo padariniai turbūt pasijus labai greitai.

Gazos Ruože šimtai palestiniečių degino JAV ir Izraelio vėliavas bei D.Trumpo nuotraukas. Vakarų Kranto mieste Hebrone irgi prasiveržė susirėmimai, bet jie buvo gana nedideli.

Dar prieš paskelbiant D.Trumpo apsisprendimą „Hamas“ pagrasino pradėti naują intifadą – palestiniečių sukilimą.

Palestiniečiai ragino nuo trečiadienio pradėti tris dienas truksiančius protestus – „įniršio dienas“.

Numatant, kad gali kilti neramumų, JAV vyriausybės pareigūnams ir jų šeimoms buvo liepta vengti lankytis Jeruzalės senamiestyje ir Vakarų Krante, nors ten padėtis trečiadienį buvo gana rami.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius artėjant D.Trumpo pareiškimui taip pat paragino vengti vienašališkų staigių judesių, sprendžiant Izraelio ir palestiniečių konfliktą.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas gruodžio 13 dieną šaukia Islamo bendradarbiavimo organizacijos (OIC) šalių viršūnių susitikimą Stambule. Ši organizacija turi „pademonstruoti bendrą islamo valstybių pozicija“, sakė jis.

„Toks žingsnis tik pasitarnaus teroristų grupuotėms“, – R.T.Erdoganas sakė Ankaroje per bendrą spaudos konferenciją su Jordanijos karaliumi Abdullah II.

Jordanija ir palestiniečiai taip pat paragino Kaire skubiai sušaukti Arabų Lygos susitikimą.

Taika tebėra įmanoma, sako JAV

Dauguma tarptautinės bendruomenės narių oficialiai nepripažįsta Jeruzalės Izraelio sostine ir tvirtina, kad šis klausimas gali būti išspręstas tik derybomis.

Baltieji rūmai argumentuoja, kad šis žingsnis iš anksto nelemia galutinės derybų baigties ir kad jis atspindėtų tikrovę, jog Vakarų Jeruzalė yra ir išliks Izraelio dalis pagal bet kokį susitarimą.

Kritikai savo ruožtu teigia, kad D.Trumpo požiūris gali sužlugdyti jo paties pastangas tarpininkauti Artimųjų Rytų taikos procesui, taip pat iš naujo įžiebti konflikto liepsną regione, jau dabar krečiamame krizių Libane, Sirijoje, Irake, Jemene ir Katare.

Rytinę Jeruzalės dalį, kurioje gyveno daugiausia arabai, Izraelis užėmė 1967 metais per Šešių dienų karą ir vėliau šią teritoriją aneksavo, paskelbęs visą miestą savo nedaloma sostine.

Tačiau palestiniečiai trokšta, kad Rytų Jeruzalė taptų jų būsimos valstybės sostine.

D.Trumpas buvo spaudžiamas imtis veiksmų dėl ambasados pagal 1995 metų įstatymą, skelbiantį, kad Jeruzalė „turėtų būti pripažinta Izraelio Valstybės sostine“ ir kad Amerikos atstovybė turėtų būti ten perkelta.

Ankstesni JAV prezidentai kas šešis mėnesius dėl „nacionalinio saugumo“ priežasčių atnaujindavo atsisakymo vykdyti šį įstatymą dokumentą.

Ginčai dėl Jeruzalės statuso ir jos šventųjų vietų sergėjimo teisių per pastaruosius dešimtmečius sužlugdė jau kelis Artimųjų Rytų taikos planus.

Užsienio reikalų ministerija taip pat prašo Izraelyje esančių Lietuvos piliečių būti itin budriais. Jeruzalėje, ypač Senajame Mieste ir rytinėje miesto dalyje, gali vykti didelės demonstracijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs