Italijos premjeras išdėstė sąlygas savo vyriausybės tolesniam darbui

Italijos premjeras Mario Draghi trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybei visuomenės reiškiama parama yra „beprecedentė, ir jos neįmanoma ignoruoti“, svarstydamas raginimus atšaukti savo atsistatydinimą, apie kurį jis pranešė vienai koalicijos partnerei išprovokavus vyriausybės krizę.
Mario Draghi
Mario Draghi / AFP/„Scanpix“ nuotr.

M.Draghi praeitą ketvirtadienį įteikė Italijos prezidentui atstatydinimo raštą. Tačiau valstybės vadovas paprašė jo pamėginti išsiaiškinti, ar įmanoma pratęsti dabartinio ministrų kabineto darbą iki kitų metų pradžioje vyksiančių visuotinių rinkimų.

Praeitą savaitgalį daugiau nei tūkstantis Italijos merų pasirašė peticiją, kuria paragino M.Draghi pergalvoti savo sprendimą atsistatydinti iš pareigų ir prašė jo pagalbos kovojant su smarkiai išaugusia infliacija, vykdant ES reformas ir reaguojant į karą Ukrainoje.

Trečiadienį M.Draghi išdėstė prioritetus, į kuriuos įstatymų leidėjai turėtų atsižvelgti, „nuo viršaus“ pertvarkydami daugumą, reikalingą vyriausybės veiksmingam darbui.

Kalbėdamas Senate premjeras paminėjo, kad būtina įvykdyti Europos Sąjungos remiamą atsigavimo po COVID-19 pandemijos programą ir imtis teismų sistemos reformų bei kitų priemonių.

Pasak M.Draghi, vienintelė išeitis iš gilios politinės krizės būtų naujas „paktas“ tarp besivaidijančių partijų.

„Jeigu norime likti kartu, vienintelis kelias į priekį – iš naujo perkurti šį [vyriausybės] paktą: drąsiai, nesavanaudiškai ir patikimai, – kalbėjo premjeras. – Ar esate pasiruošę perkurti šį paktą?“

Vyriausybės vadovas sakė buvęs asmeniškai sujaudintas, pastarosiomis dienomis sulaukęs eilinių italų raginimų tęsti darbą. Jis atkreipė dėmesį į peticijas, paskelbtas Italijos merų ir medicinos darbuotojų, kuriuos vadino „pandemijos didvyriais“.

“Šis stabilumo poreikis mūsų visų reikalauja nuspręsti, ar įmanoma atkurti sąlygas, kuriomis vyriausybė iš tikrųjų galėtų vadovauti“, – sakė M.Draghi, leisdamas suprasti, kad jis yra nusiteikęs pamėginti.

Politinė krizė prasidėjo anksčiau šį mėnesį, kai populistinis Penkių žvaigždučių judėjimas (M5S) nusprendė nedalyvauti balsavime dėl nepasitikėjimo, surengtame dėl pagalbos pragyvenimo išlaidoms paketo. M5S, itin žemus populiarumo reitingus turintis koalicijos partneris, kai kurioms šios priemonės nuostatoms prieštaravo.

Vyriausybė balsavimą atlaikė, bet M.Draghi pareiškė ketinantis atsistatydinti.

Tačiau prezidentas Sergio Mattarella, politinių krizių akimirkomis tampantis įtakinga figūra, atsisakė priimti M.Draghi atsistatydinimą. Valstybės vadovas nurodė premjerui grįžti į parlamentą ir įsivertinti, kiek jis turi pasitikėjimo.

Buvęs premjeras Silvio Berlusconi ir kraštutinių dešiniųjų lyderis Matteo Salvini, kurių abiejų partijos priklauso M.Draghi suburtai koalicijai, sekmadienį pareiškė, kad nebegali valdyti šalį kartu su M5S dėl šios politinės jėgos „nekompetencijos ir nepatikimumo“.

Tiek S.Berlusconi, tiek M.Salvini yra „pasirengę“ eiti į rinkimus, prireikus – „net visai netrukus“, sakoma jų bendrame pareiškime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų